EKO-pisanki, czyli naturalne barwienie jaj wielkanocnych.

W oczekiwaniu Wielkiej Nocy moja Pierworodna zdecydowania najbardziej nie może się doczekać malowania jajek i dekorowania koszyczka, w którym obowiązkowo obok kraszanek znajdą się jeszcze chlebek, kiełbaska, sól, pieprz, baranek cukrowy oraz bukszpan. Barwienie jajek prócz tego, że jest dobrą zabawą, powinno być również bezpieczne.

Sztuczne barwniki są… sztuczne – często nie tylko barwią skorupkę, ale i przenikają do wnętrza jajka. Dlatego my w tym roku barwimy jajka naturalnie :)

 

Kilka ważnych uwag dotyczących barwienia jajek:

  • najlepiej zabarwią się jajka śnieżnobiałe – zwłaszcza w przypadku jasnych kolorów
  • białe jajko uzyskamy, wkładając uprzednio ugotowane na twardo jajko na krótko do wody z dodatkiem octu
  • jajka podczas gotowania nie pękną, jeśli wcześniej pomoczymy je w osolonej wodzie
  • do wywaru z naturalnym barwnikiem należy dodać 3 łyżki soli oraz 3 łyżki octu
  • jajko barwimy tak długo, aż uzyskamy pożądany kolor – nawet kilka godzin (!!!)
  • błyszczące kraszanek uzyskamy, jeśli po ostygnięciu nałożymy na jajko masło, margarynę lub olej i wypolerujemy przy użyciu miękkiej szmatki

 

Naturalne barwniki do jajek

Barwienie jajek w sposób naturalny jest z pewnością dużo bardziej praco- i czasochłonne od malowania przy użyciu sztucznych barwników. Na pewno jest jest dużo zdrowsze, a to przecież kluczowa sprawa, zwłaszcza w domu, gdzie są małe dzieci!

Jaja wielkanocne 2

 I jeszcze jedno, najważniejsze – nikt nie powiedział, że musicie malować jajka! Możecie je tylko ugotować na twardo i ozdobić :) Liczy się czas spędzony razem :)

Dobrej zabawy i powodzenia!!!

Jajka wielkanocne

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

3 thoughts on “EKO-pisanki, czyli naturalne barwienie jaj wielkanocnych.

  1. Próbowaliśmy w zeszłym roku barwić na żółto i zielono. Z kurkumą wyszło jako tako, ale z trawą pomimo 3h gotowania kolor był daleki od naturalnego. Spróbujemy w tym roku ponownie – zobaczymy co wyjdzie.

    1. Najlepiej jest najpierw przygotować wywar (do szklanki wody dodajemy barwnik, łyżeczkę octu i gotujemy 20 minut) a następnie do gorącego wywaru włożyć gorące jajko i zostawić w nim do wystygnięcia :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...