EKO-pisanki, czyli naturalne barwienie jaj wielkanocnych.

W oczekiwaniu Wielkiej Nocy moja Pierworodna zdecydowania najbardziej nie może się doczekać malowania jajek i dekorowania koszyczka, w którym obowiązkowo obok kraszanek znajdą się jeszcze chlebek, kiełbaska, sól, pieprz, baranek cukrowy oraz wiadomo – bukszpan. Barwienie jajek prócz tego, że jest dobrą zabawą, powinno być również bezpieczne.

Sztuczne barwniki są… sztuczne – często nie tylko barwią skorupkę, ale i przenikają do wnętrza jajka. Dlatego my w tym roku barwimy jajka naturalnie :)

 

Kilka ważnych uwag dotyczących barwienia jajek:

  • najlepiej zabarwią się jajka śnieżnobiałe – zwłaszcza w przypadku jasnych kolorów
  • białe jajko uzyskamy, wkładając uprzednio ugotowane na twardo jajko na krótko do wody z dodatkiem octu
  • jajka podczas gotowania nie pękną, jeśli wcześniej pomoczymy je w osolonej wodzie
  • do wywaru z naturalnym barwnikiem należy dodać 3 łyżki soli oraz 3 łyżki octu
  • jajko barwimy tak długo, aż uzyskamy pożądany kolor – nawet kilka godzin (!!!)
  • błyszczące kraszanek uzyskamy, jeśli po ostygnięciu nałożymy na jajko masło, margarynę lub olej i wypolerujemy przy użyciu miękkiej szmatki

 

Naturalne barwniki do jajek

Barwienie jajek w sposób naturalny jest z pewnością dużo bardziej praco- i czasochłonne od malowania przy użyciu sztucznych barwników. Na pewno jest jest dużo zdrowsze, a to przecież kluczowa sprawa, zwłaszcza w domu, gdzie są małe dzieci!

Jaja wielkanocne 2

 I jeszcze jedno, najważniejsze – nikt nie powiedział, że musicie malować jajka! Możecie je tylko ugotować na twardo i ozdobić :) Liczy się czas spędzony razem :)

Dobrej zabawy i powodzenia!!!

Jajka wielkanocne

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

3 thoughts on “EKO-pisanki, czyli naturalne barwienie jaj wielkanocnych.

  1. Próbowaliśmy w zeszłym roku barwić na żółto i zielono. Z kurkumą wyszło jako tako, ale z trawą pomimo 3h gotowania kolor był daleki od naturalnego. Spróbujemy w tym roku ponownie – zobaczymy co wyjdzie.

    1. Najlepiej jest najpierw przygotować wywar (do szklanki wody dodajemy barwnik, łyżeczkę octu i gotujemy 20 minut) a następnie do gorącego wywaru włożyć gorące jajko i zostawić w nim do wystygnięcia :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...