Najważniejsze zabawki – czyli co dziecko mieć powinno.

Poprzez zabawę poznajemy charakter dziecka, jego zdolności, ograniczenia oraz preferencje. Bardzo często rodzice nie wiedzą jednak, jak się bawić z własnym dzieckiem, a sama zabawa ich nudzi. Najważniejsze, by czas spędzony na zabawie z własną pociechą był przyjemnością nie tylko dla dziecka, ale i dla Was samych. Poświęćcie go na zabawy rozwijające, kreatywne i pobudzające wyobraźnię.

 

Zabawki w pokoju dziecka – ich przesyt i dublerstwo

Niestety bardzo często okazuje się, że dzieci mają za dużo zabawek i de facto wcale nie chcą się nimi bawić. Doskonałym rozwiązaniem jest w tym wypadku przeprowadzeniem tzw. selekcji i schowanie wybranych zabawek, by po paru tygodniach zrobić małą podmianę. Dziecku wbrew pozorom łatwiej się bawić, jeśli wokół siebie ma pięć zabawek na krzyż, niż gdy ma ich za dużo i nie wie, z czego wybrać.

 

Liczy się obecność!

Pamiętajcie, że zabawka nigdy nie zastąpi dziecku czasu spędzonego z rodzicem. Najważniejsze, by pokazać dziecku, jak się bawić. W swoim rytmie dnia wydzielcie tzw. magiczną godzinę na czas zabawy z dzieckiem. Umiejętność samodzielnej zabawy jest tak samo ważna, jak umiejętność zabawy w grupie. Niestety coraz częściej dużo większą wagę rodzice przykładają do tego, by dziecko potrafiło się samo sobą zająć, niż do jakości spędzanego z nim czasu.

 

Gadżety i inne buble w pokoju dziecka

Zabawki są w chwili obecnej tak samo łatwo dostępne, jak chleb czy woda. Możemy je kupić praktycznie w każdym sklepie, chociażby pod postacią różnego rodzaju figurek dołączanych do magazynów dziecięcych, czy niespodzianek w słynnych jajkach. W hipermarketach dział z zabawkami zajmuje kilka alejek, często jego powierzchnia jest kilkakrotnie większa niż działu piekarniczego!

Nie oznacza to jednak, że wszystkie dostępne na rynku rodzaje zabawek są niezbędne dziecku do jego prawidłowego rozwoju. Często nadmiar gadżetów oraz drobiazgów w dziecięcym pokoju jeść silnie skorelowany z brakiem wyobraźni oraz kreatywności małego człowieka. Kij, który niegdyś był zarówno patykiem, mieczem, bramką piłkarską, pistoletem, procą, czy ołówkiem pozostaje w oczach dziecka tylko kijem.

Drodzy Rodzice, gorąco zachęcam Was do niekupowania zbędnych, czyli po prostu niepotrzebnych zabawek swoim dzieciom. Zapewniam Wam, że dzieciństwa nie ubarwiają nowe gadżeciarskie zabawki.

 

Zbiór najważniejszych zabawek dla dziecka

Poniższe zestawienie obejmuje zabawki, które długo cieszą dziecko i umożliwią mu różnorakie zabawy oraz rozwój różnych umiejętności.

 • klocki – drewniane: budowanie i burzenie wieży, nauka kształtów i kolorów oraz plastikowe: nauka łączenia elementów
 • kredki i blok do nauki rysowania
 • książki – nauka przewracania stron, słuchanie wierszyków, opowiadań, oglądanie, pokazywanie i nazywanie obrazków
 • samochody – naśladowanie dźwięków, jeżdżenie po podłodze, przeszkodach, zabawa w piasku
 • miś, lalka lub inna przytulanka – przytulanie, pokazywanie części ciała, rozbieranie i ubieranie, wspólne tańczenie, karmienie etc.
 • wózek dla lalek (dla dziewczynki) lub taczka (dla chłopca) – przewożenie różnego rodzaju zabawek
 • sorter – dopasowywanie kształtów, nauka prostych kształtów: kwadrat, koło, trójkąt, serce, sześciokąt
 • puzzle (na początku drewniane , następnie kartonowe kilkuelementowe itd.)
 • piłka – turlanie, podrzucanie, łapanie, zabawy w wodzie
 • zabawki do kąpieli
 • zabawki do piasku (wiaderko, łopatka, grabki, sitko) – robienie babek, przesypywanie piasku, kopanie dołków w piasku, nauka nabierania i wsypywania piasku
 • ciastolina, plastelina, piasek kinetyczny
 • dziecięca zastawa stołowa (talerzyki, kubeczki, sztućce)
 • zestaw garnków i przyborów do gotowania + mini kuchenka
 • rower

Czy coś jeszcze dodalibyście do tej listy? :)

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Porozumienia bez Przemocy (NVC). Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

10 thoughts on “Najważniejsze zabawki – czyli co dziecko mieć powinno.

 1. Dorota pisze:

  Ja bym dodała plasteline, nożyczki. Odtwarzacz Cd do plasow
  Przy muzyce i spiewania. Zabawke wyszywanki.

 2. Osobiście jestem za zabawkami, które oprócz tego, że zajmują czas dziecku to jeszcze uczą go. Ostatnio kupiłem mojemu synkowi model samochodu do samodzielnego złożenia. Jaka radość, że sam złożył zabawkę.

 3. Mój maluch uwielbia puzzle djeco, są ładne i kolorowe co zachęca do zabawy, no i oczywiście dobrze wpływają na rozwój dziecka :)

 4. Anna pisze:

  Instrumenty muzyczne, narzędzia dla chlopca, dywanik z ulicą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...