Najszczęśliwszy śpioch w okolicy. Harvey Karp.

Tak się złożyło, że w dniu kiedy usiadłam do napisania recenzji najnowszej książki Harvey’a Karpa Najszczęśliwszy śpioch w okolicy moja córeczka ma problem z pójściem na drzemkę, a przecież dzień bez drzemki, to jak babeczka bez lukru (Terri Guillemets). Przypadek? Na pewno! To co mnie nigdy nie opuszcza to pozytywne nastawienie – według mnie, doktora Karpa i pewnie jeszcze wielu innych rodziców – to podstawa udanego rodzicielstwa. Gabrysia w końcu zasypia… Kubek ciepłego mleka, seria słodkich słówek, smoczek… Mamy codzienny rytuał chodzenia na drzemkę oraz wieczorem spać, a także kilka wypracowanych i sprawdzonych metod, które stosujemy w kryzysowych sytuacjach. Wiele zawdzięczamy metodom opisanym w książkach Harvey’a Karpa, które w dużej mierze opierają się na podejściu intuicyjnych, naturalnym, czyli w obecnych czasach tym najbardziej zapomnianym.

 

Brak snu potrafi odebrać przyjemność rodzicielstwa. Statystyki pokazują, że nie tylko niemowlęta mają problem ze snem. Ponad 30% starszych dzieci ma problemy z zaśnięciem, a połowa z nich budzi się w nocy co najmniej raz (15%), a co dziesiąte dziecko budzi się w nocy dwa lub więcej razy. Nic więc dziwnego, że problemy z jakimi zgłaszają się rodzice, to właśnie problemy dotyczące snu. Z pomocą niewątpliwie przyjdzie tutaj lektura Najszczęśliwszego śpiocha w okolicy. Książka ta skierowana jest do rodziców zarówno noworodków, niemowląt, jak i starszaków. Rozwiązania problemów związanych ze snem podzielone zostały ze względu na wiek dziecka:

Część I przeznaczona jest dla rodziców noworodków i niemowląt do 3 miesiąca życia.

Część II dotyczy niemowląt od 3 do 12 miesiąca życia.

Część III odnosi się do dzieci od pierwszego do 5 roku życia.

Najszczęśliwszy śpioch w okolicy to poniekąd podsumowanie dwóch poprzednich książek dr. Karpa: Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy (o którym pisałam wcześniej tutaj) oraz Najszczęśliwsze dziecko w okolicy. Dobrze jest się z nimi wcześniej zapoznać, ale nie jest to niezbędne, gdyż sam „Śpioch” jest wystarczającą receptą na nieprzespane noce małego człowieka, a co za tym idzie, jego rodziców. Autor kładzie nacisk przede wszystkim na wyciszenie dziecka przed snem oraz codzienny rytuał, który odgrywa ogromną rolę podczas chodzenia spać. Niewątpliwie istotna jest bliskość oraz poczucie bezpieczeństwa, które dziecko musi posiąść by w spokoju przespać noc i obudzić się w dobrym humorze. Dr. Karp uzmysławia rodzicom, jak ważne jest zaspokajanie dziecięcych potrzeb oraz że skoki rozwojowe przez które przechodzi mały człowiek są niezbędne do jego prawidłowego rozwoju, ale i stają się często przeszkodą w bezproblemowym wychowywaniu pociechy. Ed Asner określił tę sytuację następująco: Wychowywanie dzieci to po części wielka radość, a po części wojna podjazdowa.

Najnowszą książkę Harveya Karpa Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy można nazwać mianem podręcznika dla rodzica. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie i każdemu niewątpliwie przyniesie ona pomoc.

Najszczesliwszy spioch w okolicy

Osobiście skorzystałam z wielu rad zawartych w książkach dr. Karpa. Gabrysia była do 3 miesiąca życia spowijana, biały szum towarzyszył nam do 10 mż! Dzięki metodzie 5”S” nauczyliśmy nasze dziecko samodzielnego zasypiania. „Śpiocha” nie czytam już dla siebie, polecam go za to rodzicom, którzy zgłaszają się do mnie z problemami związanymi ze snem ich dzieci. Do wszystkiego zawsze odnoszę się nie tyle z przymrużeniem oka, co przez pryzmat przypadku. Jeśli któraś metoda nam nie pasuje, nie przemawia do nas lub nasze dziecko jej nie lubi nie stosujmy jej tylko dlatego, że ktoś tak powiedział, zalecił. To co musimy zrobić, to zdać się na intuicję i wsłuchiwać się we własne dziecko. Opisywana powyżej książka stanowi niewątpliwie pomoc, jednak niczego za nas nie zrobi, sami musimy wypracować swoje własne metody, być może oparte na metodach dr. Karpa :)

Dziękuję wydawnictwu Mamania za egzemplarz recenzyjny książki.

mamania

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...