Najszczęśliwsze dziecko w okolicy. Harvey Karp.

Najszczęśliwsze dziecko w okolicy to kolejna książka znanego amerykańskiego pediatry Harveya Karpa, który tym razem rusza z pomocą rodzicom zbuntowanych dzieci.  Doktor Karp uczy podejścia do dziecka, pomaga zrozumieć zachowania i potrzeby małego neandertalczyka oraz  wyeliminować niepożądane zachowania.

Autor, zwraca uwagę na podstawowe problemy z jakimi spotykają się rodzice małych dzieci (do 4 roku życia) i proponuje szereg rozwiązań, które bardzo często każdy z nas stosuje intuicyjnie. To co od lat stosują, często nieco nieświadomie rodzice, zostało przez doktora Karpa po prostu nazwane. Niemniej, lektura jego książki rozjaśnia w głowach zdesperowanym rodzicom. Przede wszystkim czytelnik dochodzi do wniosku, że problemy jego dziecka, spotykają również innych rodziców i dotyczą także innych dzieci – nie jesteśmy odosobnieni. Okazuje się ponadto, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo i przeciwności z jakimi się spotykamy są naturalne na danym etapie, a nawet więcej – dobrze, że występują.

 

Książka podzielona jest na 4 części, które traktują o:

  • komunikacji rodzic-dziecko,
  • podstawach rodzicielstwa (jak być super rodzicem i wychować fantastyczne dziecko)
  • podstawach dzieciństwa (zapomniał wół, jak cielęciem był…)
  • okazywaniu szacunku sobie nawzajem,
  • wzmacnianiu pozytywnych zachowań,
  • ograniczeniu zachowań negatywnych,
  • technikach rozwiązywania problemów związanych kolejno z danym etapem rozwoju dziecka.

Od doktora Karpa niewątpliwie można się sporo nauczyć i zyskać na znajomości jego twórczości. Wprawdzie odtwarzanie środowiska prenatalnego w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka jest moim zdaniem łatwiejsze od okazania dziecku należytego mu szacunku podczas ataku histerii i może właśnie dlatego powinniśmy ćwiczyć metody uspokajania nie tylko niemowląt, ale i małych dzieci…

Lektura ta i metody w niej opisane są w moim odczuciu nieco bardziej kontrowersyjne od poprzedniego poradnika Karpa Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy, ale byście mogli to sami ocenić, najpierw musicie przeczytać :)

Najszczesliwsze dziecko w okolicy

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...