Najszczęśliwsze dziecko w okolicy. Harvey Karp.

Najszczęśliwsze dziecko w okolicy to kolejna książka znanego amerykańskiego pediatry Harveya Karpa, który tym razem rusza z pomocą rodzicom zbuntowanych dzieci.  Doktor Karp uczy podejścia do dziecka, pomaga zrozumieć zachowania i potrzeby małego neandertalczyka oraz  wyeliminować niepożądane zachowania.

Autor, zwraca uwagę na podstawowe problemy z jakimi spotykają się rodzice małych dzieci (do 4 roku życia) i proponuje szereg rozwiązań, które bardzo często każdy z nas stosuje intuicyjnie. To co od lat stosują, często nieco nieświadomie rodzice, zostało przez doktora Karpa po prostu nazwane. Niemniej, lektura jego książki rozjaśnia w głowach zdesperowanym rodzicom. Przede wszystkim czytelnik dochodzi do wniosku, że problemy jego dziecka, spotykają również innych rodziców i dotyczą także innych dzieci – nie jesteśmy odosobnieni. Okazuje się ponadto, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo i przeciwności z jakimi się spotykamy są naturalne na danym etapie, a nawet więcej – dobrze, że występują.

 

Książka podzielona jest na 4 części, które traktują o:

  • komunikacji rodzic-dziecko,
  • podstawach rodzicielstwa (jak być super rodzicem i wychować fantastyczne dziecko)
  • podstawach dzieciństwa (zapomniał wół, jak cielęciem był…)
  • okazywaniu szacunku sobie nawzajem,
  • wzmacnianiu pozytywnych zachowań,
  • ograniczeniu zachowań negatywnych,
  • technikach rozwiązywania problemów związanych kolejno z danym etapem rozwoju dziecka.

Od doktora Karpa niewątpliwie można się sporo nauczyć i zyskać na znajomości jego twórczości. Wprawdzie odtwarzanie środowiska prenatalnego w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka jest moim zdaniem łatwiejsze od okazania dziecku należytego mu szacunku podczas ataku histerii i może właśnie dlatego powinniśmy ćwiczyć metody uspokajania nie tylko niemowląt, ale i małych dzieci…

Lektura ta i metody w niej opisane są w moim odczuciu nieco bardziej kontrowersyjne od poprzedniego poradnika Karpa Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy, ale byście mogli to sami ocenić, najpierw musicie przeczytać :)

Najszczesliwsze dziecko w okolicy

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...