Jakie imię dla dziecka – ranking najpopularniejszych imion.

Wybór imienia dla potomka/potomkini jest zadaniem trudnym, któremu towarzyszy morze emocji. Czym kierujecie się wybierając imię dla dziecka? W moim odczuciu – jakże bardzo subiektywnym – imię ma A/podobać się rodzicom, B/pasować do dziecka, C/jako tako brzmieć z nazwiskiem, D/dobrze się nam kojarzyć albo nie kojarzyć wcale. Wierzę w znaczenie imion. Za dużo znam osób o tym samym imieniu i za dużo podobieństw jest wśród nich, by ta teoria nie miała racji bytu. Sprawdzacie rankingi popularności imion? Poniżej znajdziecie najczęściej nadawane imiona w Polsce na przestrzeni trzech ostatnich lat.

 

Najpopularniejsze imiona w 2013 roku

imię żeńskie

imię męskie

Zofia

Jan

Julia

Jakub

Maja

Antoni

Aleksandra

Aleksander

Lena

Franciszek

 

Najpopularniejsze imiona w 2014 roku

imię żeńskie

imię męskie

Lena

Jakub

Zuzanna

Kacper

Julia

Antoni

Maja

Filip

Zofia

Jan

 

Najpopularniejsze imiona w 2015 roku

imię żeńskie

imię męskie

Zuzanna

Jakub

Maja

Jan

Zofia

Filip

Hanna

Kacper

Amelia

Aleksander

Zaznaczę, że powyższe statystyki są ogólnopolskie, może warto jeszcze spojrzeć jak wybrane imię sytuuje się w rankingu województwa, powiatu, czy miasta? Tutaj z pomocą przyjdzie dodatek do Gazety Wyborczej „Witaj na świecie”. Dla przykładu w 2015 roku w Krakowie najwięcej przyszło na świat Zuź i Kubusiów, w Warszawie natomiast Zoś i Jasiów.

 

Oryginalne imię

Od 1 marca 2015 roku rodzice mogą dawać dzieciom imiona nie-polskie (wcześniej opcja ta była dostępna tylko dla obcokrajowców). Coraz bardziej popularne stają się takie oryginalne imiona żeńskie, jak: Maya, Zoja, Hana, Livia, Sophie, Alice, Lilly, Zoe, Anais, Nicol czy Luna oraz męskie: Leo, Brayan, Max, Maxymilian, Martin, Kewin, Nathaniel, Allan, Ryan, czy Jacob.

 

Imię nie-na zawsze

Rodzic ma prawo do zmiany imienia, które nadał dziecku w ciągu 6 miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia. Taka zmiana możliwa jest tylko raz. Samo dziecko po osiągnięciu pełnoletności również może złożyć w Urzędzie Miasta wniosek o zmianę imienia. Ta praktyka jest coraz częstsza – według danych stołecznego ratusza w 2013 roku wydano 1719 takich decyzji, a w 2015 – 2338.

 

Z życia wzięte…

Ci z Was, którzy znają imiona moich dzieci domyślają się najpewniej, że nie sprawdzaliśmy statystyk. Ba! nawet nie chcieliśmy ich brać pod uwagę. Oczywiście, że nie fajnie jest mieć 5 osób o tym samym imieniu w klasie. Sama mam również popularne imię (w moim roczniku oczywiście), ale nie odczuwałam z tego powodu w życiu jakiegokolwiek dyskomfortu. Czasami w dzienniku była jakaś jeszcze jedna Agnieszka, podobnie miały Kasie, Anie, czy Judyty, które w całym swoim życiu poznałam dwie – te same, które chodziły ze mną do jednej klasy (pozdrowienia dla Was dziewczyny i Waszych córeczek).

Przez obie ciąże co jakiś czas wertowaliśmy z mężem Księgę Imion. Pierworodna na samym początku miała się nazywać tak, jak się nazywa teraz – Gabrysia, jednak w dniu porodu rodziłam Anastazję. Przez 5 dni była „noname”, aż w końcu nadaliśmy imię – pierwszy wybór najlepszy. Drugorodna na początku była Dzidzią, później Zosią, rodziłam Zośkę i tak już zostało. Jakakolwiek zmiana byłaby możliwa, aczkolwiek mocno liczyłam się ze starszą siostrą – nie chciałam wprowadzać jeszcze większego zamieszania.

Czym Wy kierujecie się przy wyborze imienia dla dziecka?

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

3 thoughts on “Jakie imię dla dziecka – ranking najpopularniejszych imion.

  1. Z racji tego iż mój małżonek ma na imię Rafał – tak jak jeden z trzech archaniołów, a kolejne to Gabriel i Michał, tak więc daliśmy synkowi na imię Gabriel :) jak Bozia da i będzie kolejny synek to będzie miał właśnie na imię Michał i takim sposobem będę miała w domu trzech archaniołów :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...