Idziemy na plażę z dzieckiem – o czym musimy pamiętać?

Kąpiel dziecka na otwartej przestrzeni budzi wątpliwość u niektórych rodziców. Najczęściej chodzi o uszy, a raczej o ich przewianie. W artykule na temat noszenia czapek, wspominałam już, że nie tak łatwo jest je przewiać (TUTAJ).

Część zasad odnoszących się do chodzenia z dzieckiem na basen (o których pisałam już wcześniej TUTAJ) jest w tym temacie również aktualna. Pamiętajcie, że przecież kąpieli wodnych pod gołym niebem zażywamy wtedy, kiedy na dworze jest, a nawet upalnie. Siłą rzeczy, wiatr wówczas wiejący jest również ciepły i niegroźny. Zdarzają się oczywiście sytuacje, w których dziecko dostanie zapalenia ucha – czasami można oczywiście mieć mniej szczęścia (jak we wszystkim) i woda dostanie się tam, gdzie nie powinna… Należy więc pamiętać o dokładnym osuszaniu uszu po wyjściu z wody!

 

Jeśli już na kąpiel pod golusieńkim niebem się zdecydujecie, o czym jeszcze musicie wiedzieć?

 1. Najlepsze do kąpieli są odkryte baseny oraz jeziora (słona woda morska jest nieprzyjazna dla skóry dziecka, rzeki zaś są zbyt niebezpieczne i niestety coraz rzadziej czyste).
 2. Sprawdzajcie czystość wody (jeśli jest to basen, to za pewne stan wód codziennie sprawdza Sanepid, jeśli jest to naturalny akwen, wybierzmy kąpielisko dopuszczone do kąpieli);
 3. Piasek na plaży jest dodatkową atrakcją dla dzieci.

 

Ogólne zasady dotyczące bezpiecznej kąpieli:

 • dzieci, które nie umieją pływać nie powinny być w wodzie same ani również pod opieką innych dzieci umiejących pływać – bezpieczna kąpiel dziecka jest tylko w asyście osoby dorosłej
 • przed kąpielą powinno upłynąć co najmniej 30 minut od ostatniego posiłku
 • pierwsza kąpiel nie powinna trwać dłużej jak 15 minut (rozgrzewka, przyzwyczajenie się do niższej niż otoczenie temperatury wody),
 • jeśli przed kąpielą dziecko przebywało dłuższy czas na słońcu, najpierw ochładźcie jego ciało (np. zraszając je delikatnie wodą)

 

Wyruszamy na plażę z dzieckiem, co musimy mieć ze sobą?

Lista na kapielisko

Pompowany basenik przyda się nad jeziorem, gdzie nie ma brodzika, głównie dla niechodzących maluchów – nalana do niego woda będzie na pewno dużo cieplejsza, niż ta w jeziorze.

Kapielisko 1
 
Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

2 thoughts on “Idziemy na plażę z dzieckiem – o czym musimy pamiętać?

 1. Kasia pisze:

  Super :) a mogę wiedzieć ile malutka miała kiedy pierwszy raz sie pluskała? Pozdrawiam.

  1. Kasiu, pluskała w jeziorze, morzu czy na basenie? Na basen zaczęliśmy chodzić ze starszą, gdy miała 5 m-cy, z młodszą w wieku 2 m-cy, pierwsza kąpiel młodszej w morzu w wieku 5 m-cy, starsza – nie pamiętam, chyba dopiero w wieku 1,5 roku, w jeziorze młodsza w wieku 5 m-cy, starsza 7 :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...