Mleczne zapasy – jak je przygotować?

Rozłąka matki z dzieckiem poniżej 6 miesiąca życia jest trudna nie tylko emocjonalnie, ale także ze względu na konieczność zaspokojenia głodu małego człowieka podczas nieobecności mamy. Jednym z rozwiązań jest pozostawienie dziecku wcześniej odciągniętego pokarmu.

 

10 przykazań matki karmiącej odciągającej

 1. Nie przejmuj się, jeśli nie udaje Ci się na początku odciągnąć dużo pokarmu – dziecko najskuteczniej wydobywa pokarm z piersi w ilości absolutnie wystarczającej – to, że nie odciągasz dużo, nie oznacza, że masz go za mało.
 2. Pokarm można odciągać zarówno ręcznie, jak i laktatorem. Jeden i drugi sposób jest tak samo skuteczny i szybki. Wszystko zależy od upodobań.
 3. Możesz odciągać pokarm po każdym karmieniu, ale dodatkowo rób to jeszcze 2-3 razy dziennie między karmieniami.
 4. Nigdy nie porównuj ilości zjadanego pokarmu kobiecego do sugerowanych porcji mleka modyfikowanego – dzieci karmione sztucznie jedzą więcej.
 5. Przygotuj swoje piersi i swoje dziecko na Twoją nieobecność – zacznij odciągać pokarm na kilka tygodni przed dłuższą rozłąką – dzięki temu masz szansę zgromadzić spore zapasy pokarmu dla dziecka.
 6. Podczas rozłąki postaraj się odciągać pokarm mniej więcej w godzinach karmień.
 7. Po powrocie do domu przystaw dziecko do piersi i karmcie się, jak najczęściej – także w nocy.
 8. Nie podgrzewaj pokarmu w mikrofalówce ani w garnku – dzięki czemu unikniesz ryzyka poparzenia i utraty cennych składników z mleka.
 9. Możesz podawać dziecku pokarm o temperaturze pokojowej, podgrzany w kąpieli wodnej, a nawet prosto z lodówki.
 10. Pokarm o kwaśnym zapachu od razu wyrzuć!

 

Sposoby na pobudzenie wypływu pokarmu z piersi

U każdej kobiety co innego powoduje wyrzut oksytocyny do krwi, odpowiedzialnej za wypływ mleka. Pamiętaj, że odciąganiu pokarmu musi towarzysz głębokie odprężenie i poczucie bezpieczeństwa. Pomocne mogą okazać się poniższe techniki:

 • zdjęcie lub film z dzieckiem,
 • pachnące dzieckiem ubranko,
 • nagranie dźwięków wydawanych przez dziecko,
 • przygaszone światło,
 • coś ciepłego do picia,
 • relaksująca muzyka,
 • ciepła kąpiel lub ciepłe okłady na piersi,
 • delikatny masaż lub stymulacja piersi.

 

Techniki odciągania mleka z piersi

Odciągaj mleko raz z jednej piersi raz z drugiej (do momentu zmniejszenia strumienia wypływającego mleka).

Odciąganie mleka, gdy już go w piersi nie ma nie przyczynia się do stymulacji produkcji mleka. Zmiana piersi, delikatny masaż, czy po prostu przerwa są dużo skuteczniejsze.

Kilka minut odciągania ręcznego przed użyciem laktatora przyczynia się do wyrzutu hormonów do krwi, co przekłada się bezpośrednio na wypływ mleka.

Kilka minut ręcznego odciągania po odciąganiu laktatorem powoduje zwiększenia ilości mleka z końca karmienia.

Stopień ssania w lakatorze zależy od siły i długości nacisku na dźwignię laktatora, a w przypadku laktatora elektrycznego regulacja znajduje się na tarczy.

Silne ssanie w laktatorze niekoniecznie jest dobre i efektywne.

 

Wybór odpowiedniego laktatora

Na rynku dostępne są dwa rodzaje laktatorów: ręczne i elektryczne. Decydując się na któryś wariant, pamiętaj, że zdecydowanie bardziej dyskretnym urządzeniem jest laktator ręczny – mniejszy i cichszy, zdecydowanie bardziej praktyczny w podróży, czy w pracy. Wszystkie laktatory rozmontowuje się do czyszczenia, z tym że jedne łatwiej, inne trudniej. Wielkość nakładki również ma znaczenie – warto sprawdzić przed zakupem co oferuje producent danego laktatora.

 

Jak przechowywać pokarm?

 • sterylny woreczek
 • butelki do przechowywania pokarmu
 • plastikowe pojemniki na żywność (wcześniej wyparzone)

Pokarm w przeciwieństwie do mleka modyfikowanego można przez dość długi czas bezpiecznie przechowywać, a wszystko to za zasługą żywych komórek zawartych w kobiecym mleku, które skutecznie hamują namnażanie się bakterii. Pokarm możemy przechowywać do 6 godzin w temperaturze pokojowej, trzymać w lodówce, bądź zamrozić. Mleko najlepiej jest rozmrażać powoli, w lodówce i zużyć w przeciągu 12 godzin. Jeśli bardzo Ci się spieszy, pojemnik z pokarmem włóż do ZIMNEJ wody i co kilka minut delikatnie nim potrząsaj – w ten sposób szybciej rozmrozisz pokarm.

1

 

Chcesz skonsultować rozwój swojego dziecka lub zasięgnąć porady dotyczącej laktacji?

Zapraszam do zapoznania się z ofertą PORADNI i umówienia się na dogodną formę konsultacji.

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

One thought on “Mleczne zapasy – jak je przygotować?

 1. jagoda88 pisze:

  Ja ściągam pokarm regularnie, mam już zapas w zamrażarce, mam do tego woreczki i butelki kiinde, bardzo wygodne są. Rozmrożony woreczek z mlekiem przykręca się bezpośrednio do butelki, jest to bardzo wygodny system.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...