Mity na temat postępowania z niemowlętami w czasie upałów.

Na pewno nie raz usłyszeliście, by podczas upałów w godzinach szczytu słońca, tj. między godziną 12 a 15 nie wychodzić z dzieckiem z domu. Zgadzacie się z tym? Jakie jeszcze inne mity słyszycie na temat postępowania z najmłodszymi, gdy słupki rtęci w cieniu pokazują 30 stopni i żar leje się z nieba?

 

Mity na temat postępowania z niemowlętami w czasie upałów

1. Spacer w godzinach szczytu jest zabroniony.

Od każdej zasady jest wyjątek i tak jest właśnie w tym przypadku. Jeśli jesteśmy w murowanej kamienicy, w której mamy zapewniony chłód, to z pewnością lepiej będzie nam zostać w czterech ścianach. Jeśli jednak w naszym mieszkaniu termometr pokazuje temperaturę niewiele niższą, niż na zewnątrz, warto spakować się i wyjść z domu wcześniej (przed 12:00) i schronić się w parku, cieniu, nad wodą, fontanną… Wszędzie tam, gdzie poczujemy się bardziej orzeźwieni i będzie nam i maleństwu lepiej i przyjemniej, niż w swoich własnych czterech ścianach.

2. Małym dzieciom jest chłodniej niż nam.

Małe dzieci, które mają jeszcze słabo rozwiniętą termoregulację ciała nie potrafią się pocić w takiej ilości, by schłodzić swoje małe ciałko, co jest mylne dla jego rodziców. Nie warto sugerować się ciepłotą dłoni i stópek, które często są chłodne. Warto dotknąć klatki piersiowej, bądź karku, które powinny być lekko ciepłe – wtedy dziecko jest dobrze ubrane. Warto pamiętać również o tym, że niemowlęta i małe dzieci mają szybszy metabolizm od dorosłych, co z zasady sprawia, że jest im cieplej, niż nam. Zazwyczaj również zaopatrzone są w tkankę tłuszczową, która również dobrze chroni ich ciałko przed wychłodzeniem.

3. Podczas upałów nie powinno się wychodzić na dwór.

Można a nawet trzeba! Zwłaszcza jeśli w domu jest gorąco i duszno, wówczas nawet na dworze będzie przyjemniej. Spacery są zalecane w godzinach porannych oraz późnopopołudniowych, kiedy słońce nie jest już tak wysoko. Spacer w godzinach 11-16 jest dopuszczalny, ale na zasadach opisanych w punkcie 1 :)

4. Młodsze niemowlęta mogą przebywać wyłącznie w cieniu.

Jeśli odpowiednio zabezpieczymy skórę maluszka kremami z wysokim filtrem, zadbamy o nakrycie głowy, wówczas nie ma przeciwwskazań do krótkiej ekspozycji na słońce, jednakże w niczym ma nie przypominać ona opalania, które niemowlętom w ogóle nie jest zalecane.

5. Dziecku na dworze nie można zdejmować czapki i koszulki.

Wierutna bzdura! Dziecko ma się czuć przede wszystkim komfortowo. Jeżeli pozostajemy w zacienionym miejscu i wysmarowaliśmy skórę maleństwa odpowiednimi kosmetykami, wówczas nie ma żadnych przeciwwskazań by maluszek był goły i wesoły :) Warto wówczas również zdjąć pieluszkę, by i tam skóra mogła swobodnie pooddychać :)

6. Jadąc samochodem z dzieckiem nie można mieć włączonej klimatyzacji.

Klimatyzacja bardzo się przydaje w upalne dni, należy tylko rozważnie ustawić ją na temperaturę maksymalnie niższą o 5 stopni od tej, która panuje na zewnątrz, by uniknąć później szoku termicznego.

7. Dzieci karmionych piersią nie wolno dopajać.

Wolno, co nie znaczy, że trzeba. Maleństwo należy przystawiać do piersi na żądanie, dodatkowo można sprawdzić, czy woda podana z butelki, czy kubeczka (powyżej 4 mż.) nie ugasi pragnienia dziecka, po którym stanie się ono spokojniejsze.

Kierujcie się instynktem – on Was poprowadzi.

Słuchajcie swojej rodzicielskiej intuicji – ona najlepiej wie, co dla Waszego dziecka jest dobre.

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

 

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama trzech Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

 • Czyli mając teraz miesięcznego bobasa przy 30 stopniach na dworzu podawać mu wodę (przegotowaną?) ?

  • Jeśli maluszek będzie chciał ją wypić, to jak najbardziej W takie upały łatwo o odwodnienie, dlatego zachęcam do proponowania niemowlętom wody oraz nie zniechęcania się przy pierwszej nieudanej próbie.

 • Mama henia

  Ze wszystkim sie zgadzam optocz dopajania. Moje dziecko do 6go miesiaca nie dostalo ani jedzenia ani picia, jedynie piers. Polozna wrecz odradzala dopajanie. W czasie upalow staralam sie byc nawodniona. Z mlekiem matkinjest tak, ze dopasowujensie do malenstwa. Sklad mleka jest zupelnie inny zima, latem, podczas choroby malucha, itp.
  Natomiast jesli dopajamy to tylko woda. Az mi wlosy staja na glowie jak widze niemowlaki pijace soki/herbatki i inne paskudztwa.

  • Oczywiście, skład mleka matki, tak jak napisałaś dopasowuje się do dziecka, ale czy zawsze idealnie? My miałyśmy wręcz zalecane dopajanie! Okres wczesnoniemowlęcy przypadał u nas na zimę i wiosnę i Gaba wówczas potrafiła wypić 400 ml wody w ciągu dnia – oprócz oczywiście tego, co wyciągała z piersi. Lekarki i położne były w szoku, bo rzadko słyszy się o takich dzieciach. A ponieważ bardzo dobrze przybierała na wadze nie widziały w tym nic złego, najwidoczniej I faza mojego pokarmu była niewystarczająca. Ale co tu dużo się rozwodzić. Każde dziecko jest inne. Podtrzymuję jednakże swoje stanowisko, by w upały dopajać maluszki – poza tymi gorącymi dniami, niech każda matka idzie za głosem własnej intuicji.

 • Matka ma pokarm dostosowany do potrzeb dziecka wiec prosze nie piszcie bzdur. Inna sprawa ze nie wiadomo ile faz dziecko wyssie, z tym ze obawa tyczy sie czesciej drugiej fazy i trzeciej („deserku” – znowu macie blad). Dopajanie woda jest ok ale piers jest zawsze lepsza od wody

 • aha

  Nie dopaja się niemowląt do 6mz a skład mleka zawsze jest idealny dla dziecka

 • Lubie Twoj tekst!

 • Swietny blog, widze po postach, ze myslimy o zyciu podobnie:)

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...