W diecie rocznego dziecka znajduje się już większość produktów, które spożywają dorośli. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by gotować jeden obiad – jeśli oczywiście nie robiliście tego do tej pory. Najważniejsza jest odpowiednia kompozycja posiłków, tak by menu rocznego dziecka było zbilansowane.

Zdrowy styl odżywiania

Przygotowywanie wspólnych i jednakowych posiłków dla całej rodziny nierzadko wpływa bezpośrednio na zmianę nawyków żywieniowych, a nawet stylu życia. Rodzice zaczynają zwracać uwagę na to co kupują, jak przygotowują i podają posiłki. Sytuacja w kuchni potrafi ulec ogromnej zmianie, zwłaszcza jeśli do tej pory dziecko jadło gotowe posiłki dla niemowląt. Czasami dziecko potrzebuje czasu na zaakceptowanie nowej formy posiłków, niemniej bardzo szybko powinno mu się spodobać jedzenie tego samego, co inni. Ponadto zasada wspólnych posiłków często wpływa na zwiększenie regularności posiłków dorosłych.

Jeśli chcecie uniknąć sytuacji, w której wasze dziecko odmawia zjedzenia przygotowanego przez Was posiłku, zadajcie mu najpierw pytanie: Na co masz ochotę? Co byś zjadł? Jeśli maluszek jeszcze nie mówi, dajcie mu do wyboru parę rzeczy (np. banana i jabłko, kanapkę i kaszkę, sałatkę i kiełbaskę etc.). Małe dzieci mają bardzo dużą potrzebę decydowania o sobie i kontrolowania otaczającej ich rzeczywistości.

Przykładowe menu rocznego dziecka

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dziecka w drugim roku życia wynosi około 1000-1300 kcal. W ciągu dnia w menu dziecka powinny znaleźć się:

  • 2-3 kubki pełnego mleka (o ile dziecko nie jest już karmione piersią) lub ich ekwiwalent w postaci produktów mlecznych lub o wysokiej zawartości wapnia,
  • 3-4 porcje zbóż,
  • 2-3 porcje warzyw,
  • 2-3 porcje owoców,
  • 1 porcja roślin strączkowych,
  • 1 porcja mięsa, ryby lub drobiu,
  • ok. 120 g zdrowych przekąsek (wafle ryżowe, humus, plasterki owoców, suszone owoce, 100% soki i przeciery, zdrowe ciasteczka, gotowane warzywa, koktajle owocowo-jogurtowe).

Pamiętajcie, by posiłków nie było za dużo (maksymalnie 6-7) oraz by zachować między nimi przerwy 2-4 godzinne, tak by dziecko przed kolejnym posiłkiem zdążyło zrobić się głodne.

Kolejna ważna zasada: owoce podaje się do godziny 16:00. Nigdy na wieczór, więc również nie jest to dobra propozycja na podwieczorek – możecie wtedy zaserwować np.posiłek mleczny.

Dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju dużo płynów (ok. 100 ml na 1 kg masy ciała). Do płynów zaliczają się woda, mleko, soki, zupy… Warto od samego początku uczyć dziecka picia wody (sok niech zostanie podany np. do śniadania), nie tylko dlatego, że woda jest najzdrowsza, ale również ze względu na próchnicę, którą może się właśnie skończyć popijanie przez cały dzień słodkich lub kwaśnych napojów.

Utrata zainteresowania jedzeniem po pierwszych urodzinach

Wielu rodziców sygnalizuje problem z jedzeniem dziecka w okolicy 12 miesiąca życia. Dziecko nagle traci zainteresowanie tym, co znajduje się na talerzu, a sam posiłek bardziej przypomina bawienie się jedzeniem, niż zaspokajanie głodu. Dlaczego tak się dzieje, co za tym stoi?

Przez pierwszy rok życia dziecko rozwija się bardzo szybko, jego masa ciała zwiększa się trzykrotnie. Dziecko szybko rośnie i dużo je. W drugim roku życia dzieci mniej przybierają na wadze (często jest to tylko 25% masy ciała), w końcu proporcje się zmieniają i dzieci więcej rosną, niż przybierają na wadze. Małe dzieci dużo się ruszają, szybko gubiąc nagromadzoną w okresie niemowlęcym tkankę tłuszczową. Jedzenie, które dotychczas stanowiło ważną część ich życia, planu dnia, z którego czerpały ogromną przyjemność, schodzi na dalszy plan i przestaje już być tak interesujące.

Najczęściej problem nie-jedzenia nie tyle dotyczy dziecka, co jego rodziców, którzy sądzą, że je ono za mało. 

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...