Leniwe dla nie leniwych – danie całej rodziny małego zucha :)

Pierogi leniwe, przez niektórych nazywane kluskami leniwymi – nazwa nie ma tutaj większego znaczenia, bo najważniejszy jest smak! 

Podawane najczęściej na słodko z roztopionym masłem i posypane podsmażoną bułką tartą. Po prostu pycha! Dzieci je uwielbiają! Dorośli też! W końcu to smak dzieciństwa :)

Leniwe najbardziej lubię za ich smak, lekkość i prostotę robienia. Nie są czasochłonne, ale trochę sprzątania przy nich jest – jak zresztą przy każdych pierogach ;)

Pierogi leniwe to lekkostrawny obiad dla całej rodziny!!!

 

Pierogi (kluski) leniwe

Składniki:

 • 500 g ziemniaków
 • 500 twarogu półtłustego
 • 1/2 szklanki mąki pszennej
 • 1 jajko
 • sól
 • bułka tarta
 • 1/4 kostki masła
 • cukier

Przygotowanie:

Obierz ziemniaki i ugotuj w osolonej wodzie (najlepiej dzień wcześniej) – zaraz po ugotowaniu dokładnie potłucz.

Wyrób ciasto na pierogi (ręcznie, bądź przy użyciu robota). Ugotowane wcześniej ziemniaki połącz z twarogiem, jajkiem, szczyptą soli oraz mąką. Ciasto ma się bardzo lepić do rąk.

Stolnicę grubo obsyp mąką, wyjmij część ciasta i utwórz z niego wałeczek, który następnie lekko spłaszcz i pokrój z niego nie za duże kopytka, które następnie lekko obsyp mąką.

W dużym garnku zagotuj wodę z łyżką soli oraz 2 łyżkami oleju. Na wrzątek wrzuć pierogi. UWAGA! Pierogi leniwe bardzo łatwo rozgotować, dlatego gotuj je tylko do momentu wypłynięcia na powierzchnię .

Polej roztopionym masełkiem, posyp odrobiną cukru trzcinowego i podsmażoną wcześniej na patelni bułką tartą z masłem – lub tylko posyp cukrem i bułką albo podaj w jeszcze innej ulubionej przez siebie formie.

Smacznego !!!

Pierogi leniwe

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Porozumienia bez Przemocy (NVC). Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

5 thoughts on “Leniwe dla nie leniwych – danie całej rodziny małego zucha :)

 1. Nigdy nie próbowałem gotować ich bez soli więc, może się da. Kluski leniwe, jak dla mnie jedno z najlepszych dań na słodko.

 2. Choć trudno w to uwierzyć, poznałem to danie dopiero w wieku 30 lat! Tyle mnie w życiu ominęło!

  1. Pan poznał w wieku 30 lat i będzie to coraz to powszechniejsze zjawisko. Dzięki naszej premier co to dba żeby nasze dzieci nie były grubaskami – pierogi leniwe zostały uznane za danie nie koszerne. No, chyba że posypane aspartamem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...