Latanie z dzieckiem – planujemy podróż samolotem.

Podróż samolotem z dzieckiem może być spokojna i przyjemna, jeśli tylko dobrze się do niej przygotujemy. Każda linia lotnicza ma swój własny regulamin, dlatego przed podróżą samolotem z małym dzieckiem koniecznie zapoznajcie się z interesującymi Was zapisami dotyczącymi podróżowania samolotem z dzieckiem.

Poniżej przedstawiam Wam krótki poradnik na temat latania z dziećmi. Pamiętajcie, że najważniejsze to zachować absolutny spokój i nie przejmować się tym, co pomyślą inni. I tak jest to poza Waszą kontrolą, a prawdopodobnie i tak nigdy więcej ich już nie spotkacie :)

 

Pierwszy lot

Zalecenia lekarskie precyzują, że dzieci mogą latać już w 8 dobie życia, ale jeśli to możliwe, warto poczekać z pierwszą podróżą samolotem do momentu skończenia przez dziecko 3 miesięcy. Lotniska, jak i sam samolot to skupiska dużej ilości ludzi różnych nacji, co za tym idzie wirusów i bakterii.

 

Dokumenty dla dziecka

Podróż międzynarodowa wiąże się z koniecznością wyrobienie dla dziecka odpowiednich dokumentów. Jeśli lot odbywa się pomiędzy państwami UE wystarczy Dowód Osobisty, jeśli jednak lecimy poza Unię konieczne będzie wyrobienie maluszkowi Paszportu. Niektóre Państwa wymagają, by dokumenty były ważne przez co najmniej kolejne 3-6 miesięcy. Istotny jest fakt, że rodzic podróżując samotnie z dzieckiem musi posiadać pisemną zgodę drugiego rodzica na podróż z dzieckiem!

 

Bilet dla niemowlaka

Cena biletu dla dziecka poniżej 2 roku życia, określanego przez linie lotnicze mianem „Infant” zależy tak naprawdę od przewoźnika, którego wybierzemy. Większość linii znosi opłatę za bilet, bądź pozostawia ją w symbolicznej kwocie. Dziecku nie przysługuje osobne miejsce w samolocie. Podróżuje więc ono na kolanach rodzica – przypięte specjalnymi pasami AMSAFE.

 

Bilet dla starszaka

Dzieci powyżej 2 roku życia posiadają już w samolocie osobne miejsce i własny bilet, którego cena również uzależniona jest od linii lotniczych. Zazwyczaj dla małych dzieci przewidziane są specjalne zniżki – niejednokrotnie w tanich liniach lotniczych bilety dla dzieci są tańsze od biletów dla niemowląt, których cena jest zazwyczaj regularna i nie podlega promocjom.

 

Miejsca w samolocie

Przy oknie, czy przy przejściu? Dużo zależy od długości lotu oraz wieku dziecka. Jeśli lot jest krótki i przypada na czas drzemki dziecka warto wybrać miejsce przy oknie – maluszek prawdopodobnie prześpi całą drogę. Jeśli zaś wybieracie się w dalszą podróż i niemożliwym będzie utrzymanie dziecka w jednym miejscu przez kilka godzin, wybierzcie miejsce przy przejściu – nie będziecie musieli co chwila przeciskać się przez innych pasażerów.

W dużych samolotach dostępne są często miejsca typu bulkhead – miejsca tuż obok ścianki, parawanu czy kotary, które rozdzielają poszczególne sekcje samolotu. Jest tam dużo więcej miejsca, więc i podróż na pewno będzie dla małego dziecka bardziej komfortowa.

 

Drogie tanie linie lotnicze

Tanie linie lotnicze okazują się nie być wcale takie tanie, kiedy przychodzi nam podróżować nimi z dzieckiem. Lotniska, które je obsługują zazwyczaj oddalone są od miasta docelowego i dotarcie do centrum z całą rodziną może być zarówno kosztowne, jak i trudno wykonalne.

W cenę biletu nie są też wliczone żadne posiłki. Priority boarding, czyli pierwszeństwo przy odprawie jest dodatkowo płatne, jak i wybór miejsc w samolocie. Sam bilet dla dziecka określony zazwyczaj stałą stawką bywa drogi, czasami droższy niż Wasz bilet kupiony w promocyjnej cenie.

 

Start i lądowanie, czyli zmiana ciśnień

Podczas startu oraz lądowania w kabinie samolotu zwiększa się ciśnienie i może być to odczuwalne poprzez zatykanie się uszu. Zazwyczaj wystarczy po prostu przełknąć ślinę i wszystko wraca do normy, jednak dla bezpieczeństwa dziecka lepiej podczas startu i lądowania przystawić dziecko do piersi lub podać mu coś do picia – proces przełykania umożliwi wyrównanie ciśnień i maluszek nawet nie poczuje dyskomfortu.

 

Posiłki dla malucha

Posiłki wydawane w samolocie nie są polecane małym dzieciom – lepiej zawczasu się przygotować i wyposażyć w parę słoiczków z obiadkami, owoce oraz zdrowe przekąski. Nie zapomnijcie również o piciu (przyda się podczas startu i lądowania). Karmienie zarezerwujcie sobie na czas lotu – na lotnisku jest wystarczająco dużo atrakcji i dziecko na pewno nie będzie się nudzić :)

 

Bagaż podręczny

Dzieciom do 2 roku życia przysługuje (w zależności od linii lotniczych) zazwyczaj tylko bagaż podręczny lub limit bagażu do 10 kg, czasami bagaż rejestrowany.

Podczas pakowania bagażu podręcznego trzeba pamiętać, by przede wszystkim nie był on za ciężki – oprócz bagażu mamy jeszcze dziecko, które wielce prawdopodobne będziemy nieść na rękach. W bagażu powinny znaleźć się same niezbędne rzeczy (lista poniżej). Dobrze mięć również osobną torebkę na dokumenty i pieniądze oraz dużą składaną torbę, do której włożymy okrycia wierzchnie, kocyk, misia etc.

 

Wózek i fotelik samochodowy

Na pokład samolotu rodzice dziecka, które nie skończyło jeszcze 2 roku życia mogą zabrać wózek (może być to zarówno głęboki wózek spacerowy, jak i tzw. parasolka), który nie wlicza się do bagażu podręcznego. Zazwyczaj można go oddać tuż przed wejściem na pokład, co niezmiernie ułatwia przemieszczanie się z maluszkiem po lotnisku. Po wylądowaniu wózek czeka na nas przy wyjściu z samolotu albo na taśmie wraz z resztą bagażu rejestrowanego.

Niektóre linie lotnicze zezwalają także na zabranie, jako dodatkowego bagażu dla dziecka poniżej 2 roku życia fotelika samochodowego lub łóżeczka turystycznego – bez dodatkowych opłat.

Niemowlęta o wadze do 8-10 kg mogą liczyć na specjalne łóżeczka SKYCOTS, jednak w samolocie jest tylko kilka takich miejsc, dobrze jest je wcześniej zarezerwować

 

Ubiór

Ubranko na czas podróży musi być przede wszystkim wygodne, czyli dobrze jeśli jest wykonane z bawełny oraz nie posiada zbyt dużej ilości guzików, nap, czy innych elementów mogących uwierać małego podróżnika. Praktyczny zestaw to spodenki dresowe (leginsy) oraz bluzeczka z długim rękawem. Przyda się również bezrękawnik – na wypadek, gdyby na lotnisku lub w samolocie było chłodniej. Pamiętajcie o przygotowaniu na wszelki wypadek ubrania na przebranie oraz uwzględnijcie również ewentualną zmianę strefy klimatycznej.

Lepiej ubrać malca (i siebie również) lżej i później założyć kamizelkę, niż się zgrzać, czy spocić.

 

Na lotnisku

Podróżując z dzieckiem warto być na lotnisku 2 godziny wcześniej, by spokojnie przejść odprawę. Niepotrzebnie jest się stresować oraz spieszyć (podróżujący z niemowlakiem mają pierwszeństwo przy odprawie).

Na niektórych lotniskach znajdują się specjalne strefy dla dzieci, kąciki zabaw, niezwykle przydatne podczas przesiadek.

Tak, jak już pisałam, unikajcie podawania posiłków dziecku na lotnisku – zostawcie sobie je na czas lotu, który dzięki temu prostemu procesowi jest szansa, że minie Wam odrobinę szybciej.

 

Niezbędnik małego podróżnika w samolocie

 • coś do picia
 • coś do pochrupania i zjedzenia
 • ręcznik papierowy (chusteczki higieniczne)
 • mokre chusteczki oraz pieluszki (jeśli dziecko jeszcze ich potrzebuje)
 • ubranko na zmianę
 • kocyk
 • parę zabawek (cichych), książeczek, ulubiona przytulanka
 • smoczek (jeśli dziecko go używa)
 • podstawowy zestaw apteczny (coś przeciwbólowego, wodę utlenioną, plasterki)

 

Patenty na przetrwanie lotu z maluszkiem

 • ustawcie pory jedzenia tak, by przypadały akurat na czas lotu, a nie np. odprawę
 • rezerwujcie lot postarajcie się wybrać ten, który przypada na porę drzemki albo godzin wczesno-porannych, bądź wieczornych
 • pasy zapnijcie dziecku dopiero wtedy, kiedy jest to niekonieczne (wyświetlenie komunikatu) – wcześniej warto zaznajomić malca z samolotem, widokiem przez okno etc.
 • wózek oddajcie dopiero tuż przed wejściem na pokład
 • nawet jeśli macie wykupione pierwszeństwo wejścia na pokład, naprawdę warto zająć miejsca jako ostatni – dla dziecka każda minuta swobody się liczy :)

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

3 thoughts on “Latanie z dzieckiem – planujemy podróż samolotem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...