Księga wymagającego dziecka. Sears.

Księga wymagającego dziecka to kolejna pozycja, która powinna się znaleźć w bibliotece każdego rodzica, nie tylko rodzica dziecka wymagającego. Wprawdzie autorzy – słynne małżeństwo bliskości William i Martha Sears – dedykują tę książkę rodzicom dzieci, które więcej płaczą, trudniej zasypiają i częściej się złoszczą. Wbrew tytułowi, w Księdze wymagającego dziecka, każdy rodzic znajdzie o swojej pociesze coś dla siebie.

Księga podzielona jest na trzy części poświęcone kolejno: wymagającym małym dzieciom, wymagającym starszakom oraz „opowieściom tych, którzy przetrwali” – czyli rodziców dzieci z problemami podobnymi do naszych własnych. Znajdziemy w niej informacje na temat uspokajania, usypiania oraz karmienie wymagających niemowląt, wychowywania starszego dziecka – kontroli posłuszeństwa, granic, autorytetu, dyscypliny, a także rady dla rodziców wymagających dzieci i wypalonych matek.

Lekturę rozpoczyna opowieść samych autorów o własnym wymagającym dziecku, co już niewątpliwie zbliża czytelnika i poniekąd zachęca do dalszej lektury – skoro ktoś sam coś takiego przeżył za pewne wie co mówi i może nawet coś sensownego w tej sytuacji poradzi. A Searsowie radzą nie tylko sensownie, ale pozwalają również dostrzec plusy tej całej trudnej sytuacji.

Książka trafiła w moje ręce w momencie, kiedy młodsza córka była w moim mniemaniu najbardziej wymagająca. PannaZ dużo płakała, była niemalże nieodkładalna, chciała być cały czas na rękach i to w nie byle jakiej pozycji – akceptowała w zasadzie dwie: futbolową i przez ramię, do tego wszystkiego praktycznie nie spała w ciągu dnia. Do lektury podeszłam więc ochoczo, z zapałem i łapczywie chłonęłam informacje zawarte w Księdze. Pomimo, można by przypuszczać, podręcznikowego podejścia do problemów, Searsowie oddziaływują na instynkt czytelnika. Wywiedli mnie oni w pole INTUICJI, na której przecież opiera się całe Rodzicielstwo Bliskości.

ksiega-wymagajacego-dziecka-b-iext28488770

Dziękuję wydawnictwu Mamania za egzemplarz recenzencki książki.

mamania

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...