Kropelki na kolkę – w czym tkwi sekret Sab Simplex?

Kolka niemowlęca to zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego prowadzące do bolesnych skurczów jelit. Może ona wynikać z alergii na białka mleka krowiego, nietolerancji laktozy, nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym, a także może być przejawem zaburzeń zachowania, wynikających z nieprawidłowego kontaktu emocjonalnego rodzica z dzieckiem. Kolka występuje zwykle wieczorem i objawia się napadowym niepokojem i długotrwałym płaczem.

Niestety bywa i tak, że płacz dziecka mylnie bywa nazywany kolką, o czym więcej możecie przeczytać TUTAJ. Kolka dotyka około 10-30 % dzieci. Wieczorny nieutulony płacz niemowląt może (i bardzo często) wynika z tzw. przestymulowania (badania potwierdzają – ograniczenie ilości bodźców zmniejsza nasilenie objawów kolki lub przyczynia się do ich całkowitego wyeliminowania). Maleństwo, które dopiero co pojawiło się na świecie i nie zdążyło się jeszcze dobrze w nim zaadaptować – narażone jest na działanie bardzo dużej ilości bodźców płynących ze środowiska zewnętrznego (sztuczne światło, uliczny hałas, przeróżne dźwięki, obrazy, faktury, zdarzenia etc.). Z drugiej strony staję się niedostymulowane – leży w samotności, nikt go nie kołysze, nikt nie dociska, nic jednostajnie nie szumi, nie słychać bicia serca mamy…

Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka kolki – skonsultuj to z pediatrą – a następnie dobrze zastanów się nad nawet nie tyle wyborem kropelek na kolkę zawierających symetykon (dodam tylko, że brak jest badań potwierdzających jego skuteczność, chociaż z relacji rodziców poprawa samopoczucia dziecka jest znacząca – niemniej wszyscy doskonale znamy efekt placebo) – obniżający napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, zawartych w pokarmie i śluzie przewodu pokarmowego, przez co pęcherzyki pękają i są wchłaniane przez ścianki jelit albo bez trudu wydalane z organizmu, co nad ich dawkowaniem. Symetykon zawierają nie tylko słynne niemieckie krople Sab Simplex, ale również dostępne w polskich aptekach Espumisan, Bobotic, Infacol, czy … Zastanawiacie się, jaka jest pomiędzy nimi różnica? Czemu niemieckie działają, a polskie nie?

 

W czym tkwi sekret Sab Simplex?

Zawartość symetykonu w zależności o leku;

 • Sab Simplex – 69,19 mg/ml
 • Espumisan – 40 mg/ml
 • Bobotic Forte – 135 mg/ml

Dawkowanie poszczególnych kropelek na kolkę:

 • Sab Simplex – 15 kropli = 41,5 mg symetykonu przed/po/w trakcie każdego posiłku
 • Espumisan – 25-50 kropli = 40-80 mg symetykonu przed/po/w trakcie 2-4 posiłków w ciągu doby
 • Bobotic Forte – 3 krople = 20 mg symetykonu przed/po/w trakcie każdego posiłku

Widzicie w czym tkwi różnica? Oczywiście każdy lek poza zawartością w 1 ml symetykonu oraz dawkowaniem różni się składem – substancjami dodatkowymi (słodzącymi, wypełniającymi, konserwującymi itp.), co może bezpośrednio wpływać na fakt, że jedne krople są lepiej tolerowane przez dziecko, inne gorzej.

Co w tej sytuacji? Nie wiem skąd tak ogromna rozbieżność w dawkowaniu leków, zwłaszcza że niemieckie niemowlęta niczym nie różnią się od polskich, a nawet gdyby, to robiąc zakupy w niemieckiej aptece z pewnością farmaceuta nie zmieniłby dawkowania leku tylko z uwagi na podawanie go nie-niemieckiemu niemowlakowi.

Mam nadzieję, że mniej lub bardziej wymownie odpowiedziałam Wam tym samym na pytanie, w czym tkwi sekret kropelek Sab Simplex :)

 

Chcesz skonsultować rozwój swojego dziecka lub zasięgnąć porady dotyczącej snu?

Zapraszam do zapoznania się z ofertą PORADNI i umówienia się na dogodną formę konsultacji.

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

2 thoughts on “Kropelki na kolkę – w czym tkwi sekret Sab Simplex?

 1. Mika pisze:

  Ok, szukam wszelkich informacji na temat tego „cudownego” leku. Wiem, że działa i chcę spróbować ale znalazłam czeski sab simplex i niemiecki. Ponoć ten niemiecki jest lepszy, czy to jest prawda? Ja się nie znam ale ta niemiecka apteka apo-discounter.pl wysyła kurierem w jeden dzień i chętnie spróbuję. Córce podawaliśmy jeszcze w anglii infacol ale sie ulewało strasznie a espumisan niestety nie zadziałał do końca. Mały jest niespokojny i przestraszony wieczorami.

  1. Myślę, że różnica między czeskim a niemieckim lekiem może wynika z ilości substancji czynnej. Warto sprawdzić co producent napisał w ulotce. Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...