Kołyska dla niemowlaka. Jaką wybrać?

Małe dziecko może spać w tradycyjnym drewnianym łóżeczku, dostawce do łóżka rodziców, łóżeczku turystycznym bądź po prostu w dużym łóżku mamy i taty :)

Tradycyjne łóżeczka ze szczebelkami cieszą się największą popularnością. Nie znaczy to jednak, że wśród młodych rodziców brak zwolenników kołysek, czy spania w jednym łóżku. Choć o wyborze miejsca spania dziecka decydujecie Wy, dziecko nierzadko decyduje się na coś innego :)

To co gwarantuje kołyska, to monotonny ruch który, skutecznie uspokajający niemowlęta. Kołysanie przypomina maluszkowi pobyt w brzuchu mamy. Leżenie w dosyć ciasnej i do tego bujającej się kołysce, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i działa na nie uspokajająco.kolyska

 

Badania dowodzą, że kołysanie wpływa korzystnie na rozwój dziecka. Rytmiczne ruchy w przód i w tył odpowiednio stymulują układ przedsionkowy mózgu niemowlęcia, który odpowiedzialny jest za prawidłowe napięcie mięśni, postawę ciała, równowagę i umiejętność koncentracji, a dodatkowo wspiera także postrzeganie słuchowe i wzrokowe. Dzieci, które były kołysane w okresie niemowlęctwa, lepiej się rozwijają, szybciej zaczynają siadać, chodzić, a w okresie szkolnym lepiej się uczą i szybciej przyswajają wiedzę. Najlepsze efekty przynosi delikatne, równomiernie i rytmiczne bujanie z prędkością ok. 70 ruchów na minutę – ma to ścisły związek z rytmem serca mamy (70 uderzeń na minutę), które maluszek słyszał w okresie życia płodowego.

 

Zalety kołyski:

 • daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, uczucie komfortu oraz korzystnie wpływa na jego rozwój
 • jest mniejsza od tradycyjnego łóżeczka, więc łatwiej zmieści się np. do małej sypialni rodziców
 • większość kołysek ma regulację wysokości, więc łatwo jest je dostosować do własnego łóżka, co na pewno ułatwi nocną opiekę nad maleństwem
 • okazuje się bardzo pomocna podczas kolek (kołysanie skutecznie uspokaja malucha bez konieczności ciągłego noszenia go na rękach)

 

O czym musimy pamiętać przy wyborze kołyski dla niemowlaka?

Lista - kolyska

 

Dodatkowe akcesoria do kołyski:

 • kołderka i poduszka oraz poszewki do nich (ich wielkość różni się znacząco od tradycyjnych, jednak na samym początku często okazują się one niepotrzebne)
 • prześcieradło na gumce
 • ochraniacz (obicie) kołyski (musi nadawać się do prania)
 • kosz pod kołyską na drobiazgi
 • kółka z blokadą do łatwiejszego przemieszczania kołyski
 • karuzelka z zabawkami
 • baldachim ze stelażem oraz daszek

 Na rynku dostępne są zarówno zwykłe drewniane kołyski, nowoczesne-wielofunkcyjne, jak i kołyski 3w1, z dodatkową funkcją dostawki oraz łóżeczka. Producenci dają nam naprawdę duży wybór :)

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

One thought on “Kołyska dla niemowlaka. Jaką wybrać?

 1. mmarta pisze:

  Nasz maluszek korzysta z kołyski która stoi blisko naszego łóżka. Muszę przyznać, że jest to bardzo fajne rozwiązanie, bo wystarczy lekko dotknąć jak zaczyna się przebudzać w nocy i kołysanie uspokaja i usypia szybko maluszka. Nasz synek ma już 2 miesiące i teraz nawet jak sam się przebudzi i przekręca z jednego boku na drugi, to wprowadza kołyskę w ruch i mam wrażenie, że dzięki temu po przebudzeniu spokojnie zasypia sam :) Jak kołysanie nie zadziała, to maluch ląduje u nas w łóżku i tu zdecydowanie najlepiej się czuje i najlepiej śpi ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...