Metody uspokajania niemowląt – kołysanie.

Życie w brzuchu mamy obfitowało w dźwięk i ruch. Ruch, jakiego doznawał płód najbardziej przypomina kołysanie. Energiczne bujanie umiejętnie włącza odruch uspokajania. My – dorośli – również jesteśmy podatni na ruch huśtawki, hamaka, czy jadącego pociągu, które działają na nas odprężająco. Tym trudniej jest mi zrozumieć przedstawicieli poglądu, nie kołysz dziecka, bo się przyzwyczai. Niemowlę zdążyło przyzwyczaić się do kołysania w łonie matki. Lęk przed tym jest więc nieuzasadniony. Teraz to, co najlepsze możecie zrobić dla swojego maluszka to właśnie go kołysać – im częściej tym lepiej.

 

Sposoby na kołysanie maleństwa

Kołysanie

 

Zasady udanego kołysania

1. Ruchy szarpane i szybkie

Kołysanie rozpłakanego niemowlęcia powinno przypominać lekkie drgania, wstrząsy.

2. Głowa powinna kołysać się mocniej od reszty ciała

Główka dziecka powinna znajdować się w obydwu Waszych dłoniach, które osłaniają ją dookoła, jednocześnie pozostawiając odrobinę wolnej przestrzeni, by mogła ona poruszać się dosłownie, jak galaretka.

3. Podążaj za dzieckiem

Im bardziej niespokojne niemowlę, tym kołysanie powinno być wyraźniejsze. Wraz z tym jak Wasze dziecko się uspokaja stopniowo zmniejszaj intensywność kołysania.

 

Schemat kołysania. Jak ukołysać maleństwo?

  1.  Zawińcie maleństwo w kokonik.
  2. Usiądźcie na brzegu fotela, krzesła lub łóżka ze stopami płasko dotykającymi podłogi.
  3. Złączcie kolana, a stopy umieśćcie w odległości kilkunastu centymetrów od siebie.
  4. Ułóżcie dziecko na prawym boku u siebie na kolanach, tak by jego główka spoczywała w Waszych dłoniach, a brzuszek dotykał lewego przedramienia. .
  5. Pochylcie się w stronę maluszka i zacznijcie wydawać z siebie szum (bądź przygotujcie sobie wcześniej nagranie).
  6. Zacznijcie kołysać kolanami w rytm pracującej przedniej wycieraczki samochodu. Raz w lewo, raz w prawo. Rytm powinien być równy, ale szybki. Wraz z tym jak Wasze dziecko się uspokaja, bądź zasypia, zmniejszajcie intensywność kołysania.

Najlepiej oczywiście jest wypracować swoją własną metodę, najlepszą dla Was i dostosowaną do Waszego maleństwa. Proponowany przeze mnie schemat kołysania jest tylko wzorem :)

Kołysanie 2

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

 

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...