Doula – kim jest i jak jej obecność wpływa na przebieg porodu?

Coraz więcej słyszy się o Doulach i coraz więcej Kobiet chce ich towarzystwa podczas porodu. Nie brakuje również tych, którzy zadają pytanie Kim jest doula? Choć Doula jest jednym ze starszych zawodów świata, to w Polsce głośniej zrobiło się o niej dopiero w XXI wieku!

 

Kim jest Doula?

Doula (czyt. d u l a – w języku greckim oznacza służącą) to wykształcona, z dużą wiedzą o zachowaniu Kobiety w trakcie porodu, często doświadczona (również w swoim macierzyństwie) kobieta, zapewniająca ciągłe fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla Kobiety ciężarnej i jej rodziny na czas ciąży, porodu i połogu. Buduje atmosferę bezpieczeństwa i równowagi. Doula jest zawodem nie-medycznym. Troszczy się o to, by rozwiać wątpliwości rodziców, lęki związane z porodem, podąża za ich potrzebami. Doula podąża za Kobietą.

Niegdyś przy porodzie obecne były przede wszystkim kobiety, mniej lub bardziej doświadczone: które wspierały rodzącą i towarzyszyły w przyjściu na świat nowego członka rodziny. Dzisiaj, takie sytuacje są rzadkością. Praktycznie każda ciąża w Polsce kończy się w szpitalu w asyście personelu medycznego. Poród domowy należy do rzadkości. W niektórych miastach Kobiety mają dla szpitala alternatywę w postaci Domu narodzin.

 

Doula podczas porodu:

 • pomaga oswoić lęk przed porodem
 • dodaje odwagi
 • okazuje zrozumienie i akceptacje
 • stosuje różne niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu
 • podpowiada w jaki sposób się poruszać i oddychać, aby poród przebiegał jak najsprawniej
 • wspiera osobę bliską i podpowiada jej w jaki sposób może pomóc rodzącej
 • wspiera komunikację między rodzącą (i jej bliską osobą) a personelem medycznym
 • pomaga w pierwszym przystawieniu dziecka do piersi
 • tłumaczy emocje pojawiające się w rodzicach po narodzinach dziecka
 • komfort kobiety jest dla niej priorytetem

Jak obecność Douli przy kobiecie rodzącej wpływa na przebieg porodu?

 • poród trwa krócej (o około 25%*)
 • rodząca lepiej radzi sobie z bólem porodowym oraz skurczami (o 30% mniejsze użycie środków przeciwbólowych*, o 60% mniej próśb o podanie znieczulenia ZZO*)
 • obecność douli przy porodzie zwiększą szanse na poród niezmedykalizowany (o 50% zmniejsza się ryzyko zakończenia ciąży poprzez cesarskie cięcie*, o 40% zmniejszenie się odsetek porodów kleszczowych*, o 40% zmniejsza się ilość podanej oksytocyny*, )
 • relacja i współpraca pomiędzy rodzącą a partnerem pogłębia się podczas porodu rodzinnego
 • rzadziej występują problemy z karmieniem piersią
 • zwiększa się poziomu samooceny młodej mamy
 • rzadziej obserwuje się wystąpienie depresji poporodowej
 • obniża się poziom lęku u Kobiety

*badania dr Marshalla Klausa i dr Johna Kennela

Doula może “być” z kobietą już podczas ciąży – czas spędzony razem pozwala lepiej się poznać, ustalić „plan porodu”, przygotować nie tylko wyprawkę, ale i ciało oraz duszę na przyjście na świat maleństwa.

Doula jest z rodzącą przez cały okres porodu. Zazwyczaj przyjeżdża do domu Kobiety na początku pierwszej fazy porodu i zanim razem z nią pojedzie do szpitala (lub domu narodzin) pomaga jej uśmierzyć ból masażem, aromatoterapią, muzykoterapią.
W szpitalu zazwyczaj Kobieta rodząca styka się z wieloma osobami, może jej się przytrafić nawet zmiana dyżuru, co oznacza inną położną i innego lekarza. Doula nie jest członkiem personelu medycznego i jest przy Kobiecie rodzącej tu i teraz, ciągle zapewniając poczucie bezpieczeństwa. 

Doula po porodzie pozostaje z Kobietą tak długo, jak jest to potrzebne. Jest wsparciem dla matki i ojca w pierwszych chwilach po porodzie, co może uwiecznić na przykład na zdjęciach.

Doula wspiera Kobietę w połogu i w jej pierwszych dniach bycia mamą, służy profesjonalną pomocą, dbając o komfort matki i dziecka.

Czy nie cudownie byłoby mieć Doulę ze sobą na porodówce? Jak było u Was? Doula była obecna przy porodzie? A może teraz skorzystalibyście z jej usług?

 

Zapraszam Was do zapoznania się z moją ofertą Douli Blisko Matki :)

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

2 thoughts on “Doula – kim jest i jak jej obecność wpływa na przebieg porodu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...