Nie ma na świecie bardziej naturalnego pokarmu niż mleko matki i dotyczy to każdego ssaka na kuli ziemskiej. Natura zadbała by kobieta mogła wykarmić swoje dziecka od samego początku. Pogardą dla niej byłoby odrzucenie karmienia piersią bez podjęcia próby karmienia naturalnego. Mleko modyfikowane godnie zastępuje pokarm kobiecy, jednak nigdy jemu nie dorówna (analiza składu mleka matki i mleka modyfikowanego dostępna jest TUTAJ).

Karmienie piersią to nie tylko sposób żywienia, ale także liczne korzyści zarówno dla dziecka, jak i matki. Jednym mamom karmienie przychodzi łatwo, innym z większymi bądź mniejszymi trudnościami. Czasami matki są o włos o sięgnięcie po butelkę, a czasami po nią sięgają. W mlecznej drodze mamy i jej dziecka ogromną rolę odgrywa świadomość, pozytywne nastawienie do karmienia piersią oraz wytrwałość.

Korzyści z karmienia piersią – dla dziecka:

  • dzieci karmione piersią zarówno w krajach rozwiniętych jak i rozwijających się rzadziej chorują, rzadziej są pacjentami lekarzy, rzadziej są hospitalizowane, rzadziej umierają, w porównaniu z dziećmi karmionymi MM,
  • u dzieci karmionych piersią występuje niższe ryzyko wystąpienia: nadwagi, otyłości, cukrzycy typu I i typu II, astmy, białaczek i chłoniaków złośliwych choroby Crohna, raka piersi w okresie premenopauzalnym,
  • mówi się, że dzieci karmione piersią mają równiejsze zęby oraz lepszy wzrok,
  • mleko matki korzystnie wpływa na trawienie (mniejsza ilość zaparć),
  • dzieci karmione mlekiem matki mają lepszą odporność,
  • ssanie piersi wpływa korzystnie na rozwój funkcji poznawczych, rozwój psychomotoryczny oraz intelektualny,
  • dzieci karmione piersią osiągają lepsze wyniki w testach badających inteligencję w różnych grupach wiekowych niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym,
  • karmienie piersią stwarza unikalną więź pomiędzy matką a dzieckiem,
  • mleko matki to pokarm pełnowartościowy o zmieniającym się smaku oraz składzie (najnowsze zalecenia mówią o karmieniu dzieci wyłącznie piersią do ukończenia przez nie 6 miesiąca życia).

Korzyści z karmienia piersią – dla matki:

  • szybszy przebiega połogu (okres krwawienia jest krótszy, macica szybciej się obkurcza),
  • karmienie ułatwia szybki powrót do figury sprzed ciąży,
  • niższe ryzyko raka piersi, raka jajnika, złamań biodra i osteoporozy w okresie starości, rzadziej nadciśnienie, choroby układu krążenia,
  • wśród karmiących mam rzadziej występuje depresja poporodowa,
  • podczas karmienia wydziela się oksytocyna, która ma działanie uspokajające,
  • ssanie pobudza wydzielanie prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego m.in. za stymulację matczynych uczuć,
  • karmienie piersią stwarza unikalną więź pomiędzy matką a dzieckiem.

Korzyści z karmienia piersią – dla wszystkich:

  • karmienie piersią jest bardzo ekonomiczne i wygodne,
  • kobiecy pokarm jest zawsze ciepły i gotowy do spożycia,
  • na 1000 dzieci nigdy nie karmionych piersią przypada o 2033 więcej wizyt u lekarza, o 212 więcej dni leczenia szpitalnego, o 609 więcej recept w porównaniu z dziećmi karmionymi wyłącznie przez 3 miesiące piersią !!!

Znana blogerka, Agata Aleksandrowicz, prowadzi znakomity blog poświęcony karmieniu piersią (Hafija.pl). Znajdziecie tam masę cennych informacji odnośnie KP i zaleceń z nim związanych, spotkacie się ze zrozumieniem, otrzymacie odpowiedź na nurtujące was pytania oraz wielce prawdopodobne, że „poznacie” mamy z problemami podobnymi do waszych. Gorąco polecam!!!

W przypadku problemów z karmieniem piersią warto udać się do Poradni Laktacyjnej (niestety nierefundowanej przez NFZ), w której wykwalifikowana kadra pomoże wam w uporaniu się z problemami związanymi z KP, zatorami, czy zapaleniami piersi. Najczęściej poradnie te znajdują się przy szpitalach położniczych.

Na Blisko Dziecka znajdziecie również FAQ na temat karmienie piersią (TUTAJ).

Bibliografia:

American Academy of Pediatrics. Section on breastfeeding. Breastfeeding and the Use of Human Milk, Lawrence M. Gartner, Jane Morton, Ruth A. Lawrence, Audrey J. Naylor, Donna O Hare, Richard J. Schandler i Arthur I. Eidelman. Pediatrics 2005; 115; 496-506. Opracowanie polskie: Medycyna Praktyczna – pediatria. 6/2005: 31-39. Medycyna Praktyczna – Położnictwo i Ginekologia. 1/2006:21-28.

Lucas A, Morley R, Cole TJ. Randomized trial of early diet in preterm babies and later intelligence quotient. BMJ. 1998; 317:1481-1487

Sears W., Sears M., Sears R., Sears J. Księga Dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia. Warszawa: Mamania, 20

Chcesz skonsultować rozwój swojego dziecka lub skorzystać z konsultacji laktacyjnej?

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

57 Comments

  1. Oj święta racja! Moja żona od dziecka nie może sobie pozwolić odejść, córeczka tylko by jadła i jadła… Super artykuł!

  2. Niestety przy pierwszym dziecku nie wiedziałam o konieczności zażywania kwasów dha teraz to wiem, dlatego biorę pregnofer i mam zamiar go brać do końća okresu karmienia piersią.

  3. Wszędzie o korzyściach płynących z karmienia piersią a coraz mniej mam decyduje się na taki krok. O wiele łatwiej jest karmić butelką.. niestety kosztem dziecka.

    1. Myślę, że może nie coraz więcej, ale dużo… W latach ’80 panowała w ogóle moda na sztuczne karmienie !!! Dopiero po latach powróciła natura !!! Bardzo dużo kobiet decyduje się na butelkę, bo się boi karmienia piersią, bo nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia (przy ewentualnym problemie uzyskują nie-rady typu “może jest głodne”, “może masz mało mleka”, “może łatwiej będzie butelką”), bo w jej otoczeniu kobiety nie karmią piersią, bo… Jest temat na kolejny wpis “Dlaczego kobiety nie chcą karmić piersią?” :)

  4. Ja juz 15 miesiac karmie :)

  5. leci nam 13 miesiąc i końca nie widać :)

  6. Tydzień!

  7. My mamy za sobą już 9 miesiąc i dalej cycujemy.

  8. Z pierwszym dzieckiem do 3 roku życia, drugie do teraz, czyli 4 miesiące i mam zamiar dalej karmić :-)

  9. Syna 3 lata, corcie dzis minie 3 tydz :-)

  10. Córkę karmiłam do 17 miesiąca

  11. Starszaka 22 m-ce, czyli prawie 2 lata, teraz drugiego synka kp 10 m-C, mam nadzieję do drugich urodzin karmić, nie ma nic lepszego ;)

  12. 4 msc dla mnie wystarvzajaco za dlugo

  13. Rok ;-)

  14. Starszego synka tylko miesiac a młodszego 10 miesięcy i sam odrzucił. Troche byłam zawiedziona ale co mogłam zrobić :-(

  15. Starszą 2 tygodnie, młodszej wcale z wyboru.

  16. Pierwsze dziecko: przez 5 miesiecy odciagalam mleko i karmilam butla. Drugie: 2 lata i 3 miesiace. Ale juz pol roku nie karmie, a corka musi zasypiac na mojej klatce piersiowej :) ewidentnie potrzebowala dluzej, ale czasem tak czasem tak bywa ze musimy zrobic inaczej niz chcielibysmy :(

  17. 15 miesięcy i odstawiłam

  18. Mój Mały ma 2 lata i 4 miesiące i jeszcze lubi possać mleczko, zwłaszcza przed snem :)

  19. Karmie 34 miesiące core 34 miesiące i 13 miesięcy

  20. starszą córkę 19miesięcy a młodszą zobaczymy, jak na razie 3m-ce :-)

  21. karmilam rok i 3 miesiace. Corka sama uznala ze nie potrzebuje

  22. Karmię już 14 msc i każda położna mówi mi że córka jest już za duża na pierś… A to mój wybór i moja decyzja nie rozumię sugestii tych kobiet.

  23. Córka ma rok i 3 miesiàce i jeszcze ja karmie:)

  24. Syna pol roku, sam zrezygnowales, a coreczke jak na razie karmie niecałe 5 miesięcy :)

  25. Starszego syna karmiłam 3 lata i miesiąc , córka ma 2 lata i 3 miesiące i karmie ja wciąż , może będzie chciała zrezygnować z maminego mleka w wakacje:-)

  26. Karmię 19 miesiąc i nie widać końca. Pewnie poczekamy do samoodstawienia koło 3 r.z.

  27. Karmilam 16 miesiecy :-) Cudowny czas :-D

  28. Synka karmiła rok i 3 mce. W tym roku skonczy 4 lata a dalej ma sentyment do cycusia;-) I muszę go “gonić” i tlumaczyc by mi w dekold nie sięgał, że to juz nie wypada :-))

  29. do 3miesiaca

  30. Pierwszy syn 25 miesięcy a córkę jak na razie 4 miesiące i zamierzam przynajmniej do 2 lat :)

  31. Ja karmiłam 10 mscy, potem Synek sam zaczął rezygnować z piersi

  32. Pierwsza córkę karmiłam 1,5 roku

  33. Karmiłam cycusiem 18 miesięcy <3

  34. 21 miesięcy i końca nie widać :)

  35. 32 miesiące :)

  36. 10 miesięcy. Chcialam dluzej ale czeka mnie operacja chirurgiczna po ktorej karmi juz nie będę mogla wcale.

  37. Córkę karmilam 22 miesiące, syn 7 miesięcy i karmimy dalej :-) pozdrawiam wszystkie wytrwałe mamusie :-)

  38. Właśnie kączymy 8 miesiąc karmić i zamierzam jeszcze długo ;-) to naprawdę cudowny okres dla kobiety

  39. prawie 2,5 roku i skończyłyśmy :)

  40. karmie juz pół roczku i mam zamiar nadal :) cos wspanialego <3

  41. Córkę 1,5 roku syn 7 miesięcy karnie dalej

  42. A ja bym chciała, aby mnie ktoś przekonał dlaczego karmienie butelka jest wygodniejsze?. Sama karmię piersią (“idzie” czwarty miesiąc) ale miałyśmy epizod kiedy karmilam butelką bo musiałam podawać żelazo albo z powodu żółtaczki pokarmowej córki, musiałam przegotowywac swoje mleko i podawać butelką, albo podawać jej sztuczne. Jeden dzień podałam jej sztuczne mleko, boszzz jak się źle czuła, zaparcia i w końcu wymioty. Szkoda mi jej było a do tego ciągle mycie i wyparzanie butelki. Dla mnie najbardziej męcząca była “zabawa” z butelką, masakra, wyparzanie po każdym karmieniu. Karmienie piersią to dla mnie szalenie wygodna sprawa, w każdych warunkach i okolicznościach można przesiąść i nakarmić dziecko. A ze sztucznym pokarmem kombinuj podgrzewanie np. na mieście i co gorsza trzeba nosić ze sobą cały zestaw do sztucznego karmienia. Ja mam uraz do butelki, a teraz córce coś się odmienilo i w ogóle nie chce pić z butelki, no i mam problem z podawaniem jej żelaza…

  43. Starszą córkę 6m-cy… Teraz drugą córkę 21 mc

  44. karmilam 17miesiecy. + miesiac jeszcze w nocy.

  45. 2 lata:)

  46. Pierwszego syna dwa miesiące drugiego trzy chciałam karmić dłużej ale niestety mało mleka stale płacz z powodu głodu

  47. Tak :) 7 miesiecy !!!

  48. Ja karmię juz 17 miesiac. Mleka full non stop… córcia rosnie w siłę

  49. Ja karmilam 9.5mc bo sam wyplol a chciałam dłużej

  50. My juz karmimy sie 7 miesiecy

  51. Pierwszy syn karmiony 1,5 roku a młodszy ma 6 mc i poki co też karmię piersią :-) z ta odpornością niestety u nas wcale nie sprawdza się chyba że przez okres karmienia to bym się zgodziła że starszy mało chorował, później się zaczęło od pójścia do przedszkola i tak się ciągnie po zerówkę. Młodszy już 3 razy chorował i hmm nie ma reguły. Ale karmienie piersią jest najlepsze bo przecież to naturalne, ;-)

  52. Pierwsze karmiłam 3 tyg drugie 3 miesiące trzecie 3 i pół roku cudowne uczucie 😉😋

  53. Ja półtora miesiąca i nie wspominam tego zbyt dobrze niestety!:-(

  54. 33 miesiące ale od początku dokarmiałam MM. Przez pół roku Córka nie puszczała mnie na krok, nawet do toalety. Było mi bardzo ciężko ale nie potrafiłam inaczej, prawie nie spałam.. byłam tak bardzo zmęczona że nie mogłam nosić jej w chuście.. szkoda że wcześniej nie trafiłam na Twoją stronę. Szukałam pomocy ale mało skutecznie. Karmienie piersią dla mnie nie było łatwe ale ciesze się że wytrwałam :) do tej pory karmię

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...