Kiedyś były mamki, dzisiaj mamy mleko modyfikowane, które w przypadku dzieci karmionych sztucznie stanowi ich główny (przez pewien czas jedyny posiłek), a w przypadku dzieci karmionych piersią może być uzupełnieniem ich diety, najczęściej podczas niewystarczającej ilości pokarmu kobiecego lub nieobecności mamy.

Wybór odpowiedniej mieszanki

Mleko początkowe (z numerem 1) to najlepszy substytut mleka kobiecego. Jest dużo lepsze od mleka następnego. Dobrze, jeśli mleko 1 nigdy nie zmienicie na mleko następne 2 czy w 3. Jeśli kiedykolwiek będziecie musieli zdecydować się na kupno mleka modyfikowanego, w dalszym ciągu karmiąc piersią, nie zważajcie na zalecenia producenta, wiek dziecka, zawsze sięgajcie po mleko z numerem 1.

Sterylność

Mleko modyfikowane jest sterylne tylko do momentu otwarcia opakowania. Dodanie wody do proszku umożliwia namnażanie się bakterii, dlatego konieczne jest przygotowywanie za każdym razem dziecku świeżej porcji mleka. Nie wypite mleko, czy nie zjedzoną kaszkę należy od razu wyrzucić.

Przygotowanie

Producent mleka modyfikowanego zazwyczaj na odwrocie opakowania umieszcza instrukcję przygotowania mieszanki. Bardzo ważne byście ją przeczytali i się do niej zastosowali. Zazwyczaj przedstawia się ona w sposób następujący:

  1. Przygotuj sobie odpowiednią ilość wody w temperaturze około 50-70 ºC.
  2. Odmierz odpowiednią ilość proszku, wsyp do wody, dobrze wymieszaj i ostudź w strumieniu zimnej wody.
  3. Każdorazowo wylewaj niezjedzone resztki mleka i myj dokładnie butelki wraz ze smoczkami do karmienia (jeśli to konieczne wygotuj lub wysterylizuj) – unikniesz namnażania się bakterii.

Sposoby podawania niemowlęciu mleka

  • Kieliszek

Karmienie kubeczkiem to świetny pomysł na podawanie małych porcji mleka dziecku, które nie opanowało jeszcze w pełni ssania piersi. Nadają się do tego: miarka do lekarstw lub pokrywka od butelki do karmienia. Brzeg naczynia musi być gładki.

  • Butelka

Butelkę możemy podać dziecku, które już dobrze opanowało technikę ssania piersi. Wcześniej ryzykujemy pojawienie się zaburzeń ssania. Małe niemowlęta mogą mieć problem w przełączeniu się z ssania mleka z butelki przez smoczek na ponowne ssanie piersi. Można próbować karmić dziecko z butelki stosując odpowiednią technikę podawania maluszkowi smoczka – dotknij smoczkiem noska, skłonisz tym dziecko do otwarcia buzi i wyciągnięcia języka, następnie dolną część smoczka oprzyj o dolną wargę dziecka. Niemowlę musi współpracować, by się najeść, tak samo jak ma to miejsce podczas karmienia piersią. Obecnie na rynku znajdziemy przeróżne butelki do karmienia, w tym również te skierowane do mam karmiących piersią, ułatwiających karmienie mieszane, czy karmienie w sytuacji rozłąki.

  • Łyżeczka

Karmienie dziecka mlekiem z łyżeczki polega na powolnym wlewanie małych porcji mleka do buzi dziecka. Małe niemowlę ma tak silny odruch wypychania, że karmienie łyżeczką na tym etapie, okazuje się najtrudniejszą metodą. W tej metodzie dziecko nie jest zaangażowane w jedzenie, nie wkłada w nie praktycznie żadnego wysiłku.

Technika karmienia kieliszkiem/kubeczkiem

  1. Napełnijcie kubeczek do ¾ mlekiem.
  2. Spowijcie dziecku, by przez przypadek nie wylało mleka z kubeczka.
  3. Oprzyjcie dziecko o siebie.
  4. Oprzyjcie kubeczek o dolną wargę i lekko przechyl by mleko dotknęło górnej wargi dziecka.
  5. Maluszek powinien zacząć chłeptać, bądź brać małe łyczki mleka – nie wlewajcie mu pokarmu do ust.
  6. Dziecko powinno regulować tempo picia. Trzymajcie tylko kubeczek na odpowiedniej wysokości.
  7. Dolejcie mleczka, kiedy widzicie, że jest go mnie niż ¼.

Chcesz skonsultować rozwój swojego dziecka lub skorzystać z konsultacji laktacyjnej?

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

5 Comments

  1. Mam pytanie: jeśli karmi się praktycznie od początku mm to także nie zmieniać na następne?

  2. Pierwsze słyszę, że mleko początkowe jest tańsze…

  3. Niestety kupiłam 2 na promocji:/ karmię piersią i dokarmiam MM, ale nie wiem czy do końca robię to dobrze…może ma Pani jakieś rady? :) Wg pediatry to niemożliwe, że dziecko nie najada się moim mlekiem (bo tak dobrze wygląda!), ale wg owszem…Bez MM w nocy szuka cyca co godzinę.

  4. A co robic gdy 9 msc dziecko budzi się głodny co 2 godziny w nocy :0 jest na mm bebiko 2 i mieszam z kleikiem bananowym ale tez to nic nie daje … jestem wyczeczona ..

  5. Ja właśnie w sobotę wyjeżdżam i karmię piersią, ćwiczymy z różnymi butelkami, ale syn nie potrafi ssac , tylko wszystko wypycha jezyczkiem. Może ten pomysł z kieliszkiem będzie trafiony :) ma skończone 4 miesiące.

Comments are closed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...