Karmienie mieszane – mamka XXI wieku.

Kiedyś były mamki, dzisiaj mamy mleko modyfikowane, które w przypadku dzieci karmionych sztucznie stanowi ich główny (przez przez pewien czas jedyny posiłek), a w przypadku dzieci karmionych piersią może być uzupełnieniem ich diety, najczęściej podczas nieobecności mamy.

 

Wybór odpowiedniej mieszanki

Mleko początkowe (z numerem 1) to najlepszy substytut mleka kobiecego. Jest dużo lepsze od mleka następnego i o dziwo tańsze. Dobrze, jeśli mleko 1 nigdy nie zmieni się u Was ani w 2 ani w 3. Jeśli kiedykolwiek będziecie musieli zdecydować się na kupno mleka modyfikowanego, w dalszym ciągu karmiąc piersią, nie zważajcie na zalecenia producenta, wiek dziecka, zawsze sięgajcie po mleko z numerem 1.

 

Sterylność

Mleko modyfikowane jest sterylne tylko do momentu otwarcia opakowania. Dodanie wody do proszku umożliwia namnażanie się bakterii, dlatego konieczne jest przygotowywanie za każdym razem dziecku świeżej porcji mleka. Nie wypite mleko, czy nie zjedzoną kaszkę od razu wyrzuć, nie podawaj drugi raz dziecku.

 

Przygotowanie

Producent mleka modyfikowanego zazwyczaj na odwrocie opakowania umieszcza instrukcję przygotowania mieszanki. Bardzo ważne byście ją przeczytali i się do niej zastosowali. Zazwyczaj przedstawia się ona w sposób następujący:

 1. Przygotuj sobie odpowiednią ilość wody w temperaturze około 50-70 ºC.
 2. Odmierz odpowiednią ilość proszku, wsyp do wody, dobrze wymieszaj i ostudź w strumieniu zimnej wody.
 3. Każdorazowo wylewaj niezjedzone resztki mleka i myj dokładnie butelki wraz ze smoczkami do karmienia (jeśli to konieczne wygotuj lub wysterylizuj) – unikniesz namnażania się bakterii.

 

Forma podania

 • Kieliszek

Karmienie kubeczkiem to świetny pomysł na podawanie małych porcji mleka dziecku, które nie opanowało jeszcze w pełni ssania piersi. Nadają się do tego: miarka do lekarstw, kieliszek do wódki, pokrywka od butelki do karmienia, kieliszek na jajko. Brzeg naczynia musi być gładki.

 • Butelka

Butelkę możemy podać dziecku, które już dobrze opanowało technikę ssania piersi. Wcześniej ryzykujemy pojawienie się zaburzeń ssania. Małe niemowlęta mogą mieć problem w przełączeniu się z ssania mleka z butelki przez smoczek na ponowne ssanie piersi. Można próbować karmić dziecko z butelki stosując odpowiednią technikę podawania maluszkowi smoczka – dotknij smoczkiem noska, skłonisz tym dziecko do otwarcia buzi i wyciągnięcia języka, następnie dolną część smoczka oprzyj o dolną wargę dziecka. Niemowlę musi współpracować, by się najeść, tak samo jak ma to miejsce podczas karmienia piersią. Obecnie na rynku znajdziemy przeróżne butelki do karmienia, w tym również te skierowane do mam karmiących piersią, ułatwiających karmienie mieszane, czy karmienie w sytuacji rozłąki.

 • Łyżeczka

Karmienie dziecka mlekiem z łyżeczki to dosłownie wlewanie małych porcji mleka do buzi dziecka. Małe niemowlę ma tak silny odruch wypychania, że karmienie łyżeczką na tym etapie, okazuje się najtrudniejszą metodą. Ponadto dziecko nie jest zaangażowane w jedzenie, nie wkłada w nie praktycznie żadnego wysiłku.

 

Technika karmienia kieliszkiem/kubeczkiem

 1. Napełnij kubeczek do ¾ mlekiem.
 2. Spowij dziecku, by przez przypadek nie wylało mleka z kubeczka.
 3. Oprzyj dziecko o siebie.
 4. Oprzyj kubeczek o dolną wargę i lekko przechyl by mleko dotknęło górnej wargi dziecka.
 5. Maluszek powinien zacząć chłeptać, bądź brać małe łyczki mleka – nie wlewaj mu pokarmu do ust.
 6. Dziecko powinno regulować tempo picia. Ty tylko trzymaj kubeczek na odpowiedniej wysokości.
 7. Dolej mleczka, kiedy widzisz, że jest go mnie niż ¼.

 

Chcesz skonsultować rozwój swojego dziecka lub zasięgnąć porady dotyczącej laktacji?

Zapraszam do zapoznania się z ofertą PORADNI i umówienia się na dogodną formę konsultacji.

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

5 thoughts on “Karmienie mieszane – mamka XXI wieku.

 1. Niestety kupiłam 2 na promocji:/ karmię piersią i dokarmiam MM, ale nie wiem czy do końca robię to dobrze…może ma Pani jakieś rady? :) Wg pediatry to niemożliwe, że dziecko nie najada się moim mlekiem (bo tak dobrze wygląda!), ale wg owszem…Bez MM w nocy szuka cyca co godzinę.

 2. A co robic gdy 9 msc dziecko budzi się głodny co 2 godziny w nocy :0 jest na mm bebiko 2 i mieszam z kleikiem bananowym ale tez to nic nie daje … jestem wyczeczona ..

 3. Ja właśnie w sobotę wyjeżdżam i karmię piersią, ćwiczymy z różnymi butelkami, ale syn nie potrafi ssac , tylko wszystko wypycha jezyczkiem. Może ten pomysł z kieliszkiem będzie trafiony :) ma skończone 4 miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...