Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Fotelik samochodowy wchodzi w skład podstawowej wyprawki dla dziecka. W domu musi być, nawet jeśli nie mamy samochodu! Inaczej nie przewieziemy dziecka żadnym samochodem. W taksówkach nie ma obowiązku przewożenia niemowląt i dzieci w fotelikach. Ale czy brak obowiązku ochroni dziecko przed nieszczęśliwym wypadkiem? Pamiętajcie, by zawsze, bez względu na zaistniałą sytuację, przewozić dziecko w foteliku samochodowym.

 

Fotelik krok po kroku

Foteliki samochodowe dzielą się na sześć grup wagowo-wiekowych.

Fotelik 1

Grup wagowo-wiekowych jest 6, nie znaczy to jednak, że mamy kupić 6 fotelików – w zupełności wystarczą 3, a co niektórzy decydują się nawet na 2 foteliki, choć ja osobiście tego wyboru nie popieram.

Możemy dokonać kilku kombinacji grupowych, w efekcie których otrzymujemy następujące połączenia:

 • Kombinacja 1 (najczęściej spotykana)
  Grupa 0+, Grupa 1, Grupa 2/3
 • Kombinacja 2
  Grupa 0+, Grupa 1/2/3
 • Kombinacja 3
  Grupa 0+/1, Grupa 2/3
 • Kombinacja 4
  Grupa 0+, Grupa 1/2, Grupa 2/3

 

Wybór fotelika samochodowego. O czym należy pamiętać przy zakupie?

Wybór fotelika samochodowego nie należy do najprostszych. Na rynku mamy wielu producentów oferujących foteliki z każdego przedziału wagowego. Dlatego kupując fotelik:

 1. Wybierz grupę fotelika samochodowego odpowiadającą wiekowi, wzrostowi oraz wadze Twojego dziecka.
 2. Sprawdź wyniki fotelików w crashtestach (np. na stronie fotelik.info).
 3. Przed kupnem fotelika należy najpierw zamontować fotelik w samochodzie, bowiem nie każdy fotelik da się stabilnie i poprawnie zamocować w Twoim samochodzie.
 4. Po zakup fotelika warto udać się z dzieckiem (nie dotyczy fotelika 0+ i 0+/1) i przymierzyć dziecko do fotelika, by upewnić się, że fotelik jest odpowiedni wielkością oraz czy dziecku jest w nim wygodnie.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nie wozimy dziecka w foteliku samochodowym dlatego, że tak nakazują przepisy lub żeby uniknąć mandatu oraz punktów karnych. Dziecko podróżuje w foteliku samochodowy, bo tak jest bezpiecznie i tylko w ten sposób jesteśmy w stanie mu  zapewnić możliwie największą ochronę w razie kolizji drogowej.
Bardzo ważne jest, by dobrze zapiąć dziecku pasy bezpieczeństwa, zwłaszcza te 5-punktowe, które nie zaciskają się automatycznie – one również decydują o bezpieczeństwie podczas jazdy. Nie montujcie fotelika na siedzeniu pasażera z przodu, jeżeli samochód jest wyposażony w poduszki powietrzne, których nie macie możliwości wyłączenia.

 

Jaki musi być fotelik samochodowy?

 • bezpieczny
 • wygodny
 • z tapicerką łatwą w czyszczeniu i nadającą się do prania w pralce

Europejskie certyfikaty bezpieczeństwa ECE R44-03 oraz ECE R44-04 oznaczają, że fotelik samochodowy jest zgodny z wymaganiami technicznymi obowiązującymi w Europie. Całą prawdę o bezpieczeństwie powiedzą nam dopiero testy ADAC (niemieckie – Allgemeiner Deutscher Automobil Club), OAMTC (austriackie – Österreichische Automobil, Motorrad und Touring Club), AA (brytyjskie – Automobile Association) oraz NHTSA (amerykańskie – National Highway Traffic Safety Administration).
Foteliki w testach otrzymują oceny od 1 do 5. Nie powinno kupować się fotelików z oceną mniejszą niż 3, ponieważ są one po prostu NIEBEZPIECZNE. Foteliki z oceną 5 to maksymalne zabezpieczenie, jakie możemy na ten moment zaoferować swojemu dziecku.
Przy wyborze fotelika z grupy 1/2/3 zwróćcie uwagę na ocenę testów bezpieczeństwa przy wyjęciu wkładki i przejściu z 5-punktowych pasów bezpieczeństwa (fotelikowych) na 3-stopniowe pasy (samochodowe). Bardzo często ocena bezpieczeństwa fotelika wówczas spada z 4 na 3. Dlaczego tak się dzieje? Fotelik mocowany do siedziska kanapy za pomocą pasów z czasem przestaje być mocowany do kanapy w ogóle, ponieważ pasami zaczynamy przypinać dziecko. Warto wybierać foteliki z grup 1, 1/2 mocowane na pasach (i tak używamy do przypinania dziecka 5-punktowych pasów bezpieczeństwa) bądź isofix, natomiast foteliki z grupy 2/3 mocowane na isofix. Sprawa komplikuje się, gdy nasz samochód nie jest wyposażony w isofix. Na szczęście coraz więcej aut (a już na pewno samochody wyprodukowane po 2002 roku) go ma :) Z fotelików 1/2/3 moim zdaniem najlepiej w ogóle zrezygnować.
Ani cena, ani marka nie gwarantuje najwyższej oceny, powiedzą nam o tym dopiero crashtesty. Warto przed zakupem fotelika sprawdzić najświeższe wyniki niezależnych testów.

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

5 thoughts on “Jaki fotelik samochodowy wybrać?

 1. julia pisze:

  a jak jest z używanymi fotelikami? czytałam na forach że są niepolecane…ale dlaczego? takie półroczne dziecko tak bardzo może coś tak wygnieść?

  1. Witaj,
   moim zdaniem nie chodzi o użytkowanie fotelika przez więcej niż jedno dziecko, a raczej o ewentualny udział fotelika w kolizji drogowej.
   Jeśli fotelik jest w 100% sprawny, skorupa oraz styropian nie noszą śladów zużycia, to wszystko wskazuje na to, że dziecko będzie w nim bezpieczne.
   Osobiście nie mam zamiaru kupować dla swoich następnych dzieci (w przyszłości) fotelików, bo liczę na to, że będę podróżowały w fotelikach po Gabrysi, które przecież też są już używane :)

 2. To jest niezwykły fotelik. Nasze dziecko jest bezpieczne. Isofix to świetny wynalazek i porsty montaż.

 3. Irena pisze:

  King Plus także nam się podobał… Tak samo jak Tobi. My zdecydowaliśmy się jednak na Optiafix od Recaro i już od miesiąca jeździmy z córką w nowym foteliku, ciekaw jestem Twoich wrażeń po pierwszych testach, my jesteśmy zadowoleni. Trzeba tylko zaznaczyć, że takie foteliki „trochę” kosztują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...