Jaka jest najlepsza różnica wieku pomiędzy rodzeństwem?

Różnica wieku pomiędzy dziećmi to ważna, ale nie najistotniejsza kwestia. Oczywistym jest, że im będzie mniejsza, tym rodzeństwo będzie miało lepszy ze sobą kontakt. Z biegiem czasu różnica się zaciera, choć nie każda, zwłaszcza jeśli pomiędzy dziećmi jest naście lat różnicy.

 

Jaka jest najlepsza różnica wieku pomiędzy rodzeństwem?

W sondażach zdania są podzielone. Jedni rodzice są za małą różnicą wieku (1,5-3 lata), inni za większą (3+). Ci, którzy wybierają krótki odstęp czasu, kierują się nie tylko kontaktem rodzeństwa, ale i podejściem.

Na początku, przez pierwszy rok jest ciężko, ale później już z górki.

Ci natomiast, którzy są za większymi różnicami wieku, wychodzą z założenia, że mała różnica wieku nie jest wyznacznikiem dobrego kontaktu dzieci i chcą chwilę odsapnąć po trudach okresu niemowlęcego, mama planuje wrócić do pracy zawodowej , pragną też trochę „pożyć bez pieluch”.
Tak zwane przejście „z pieluch w pieluchy” jest na pewno dużym wyzwaniem dla rodziców. Rozplanowanie rodzicielstwa jest jednakże kwestią na tyle indywidualną, że nie da się określić, które rozwiązanie jest najlepsze. Uważam, że pragnienia i oczekiwania każdego z nas są inne i powinniśmy rozważania na temat posiadania dzieci i różnic wieku pomiędzy nimi dostosować do siebie samych.

 

Mała czy duża różnica wieku pomiędzy rodzeństwem?

Plusy małej różnicy wieku pomiędzy dziećmi (wiek 1,5-3)

 • już po paru latach dzieci dobrze się razem bawią, mają wspólnych kolegów i koleżanki oraz tematy do rozmowy
 • kobiecie łatwiej jest szybko wrócić do pracy
 • pierworodne szybko zapomina o fakcie, że kiedykolwiek było jedynakiem
 • możliwość wykorzystania ubranek i innych akcesoriów po pierwszym dziecku

Minusy małej różnicy wieku pomiędzy dziećmi (wiek 1,5-3)

 • dwulatkowi, na którym do tej pory była skupiona cała uwaga rodziców, trudno wytłumaczyć, że teraz mama musi się zająć młodszym bratem/siostrą
 • dzieci będą się najprawdopodobniej często kłócić o zabawki i rywalizować o względy rodziców
 • okres chodzenia w ciąży jest dla mamy dużym wyzwaniem (nie ma chwili na odpoczynek, musi dotrzymywać tempa swojemu pierwszemu maluszkowi)
 • pierworodne dziecko zazwyczaj zostaje w domu z mamą, więc kobieta ma dwoje dzieci w ciągu dnia pod swoją opieką

Plusy dużej różnicy wieku pomiędzy dziećmi (wiek 3+)

 • większy komfort rodziców (starsze dziecko jest już w miarę samodzielne i może nawet wykazywać chęć pomocy przy maleństwie)
 • sama druga ciąża jest okresem, kiedy kobieta ma więcej czasu dla siebie i na odpoczynek
 • starsze dziecko w ciągu dnia jest zazwyczaj w przedszkolu lub szkole

Minusy dużej różnicy wieku pomiędzy dziećmi (wiek 3+)

 • starsze dziecko może poczuć się odrzucone i niechciane (oczywiście problem ten daje się łatwo rozwiązać poświęcając trochę czasu w ciągu dnia wyłącznie dla tego dziecka)
 • wspólna zabawa dzieci z pewnością będzie ograniczona, bo ich światy nieco będą się od siebie różniły
 • po długiej przerwie od pierwszej ciąży coraz trudniej jest się zdecydować na kolejną

Psychologia rodziny podkreśla jednak, że najważniejsza w rodzeństwie nie jest różnica wieku, tylko więź emocjonalna. Jeśli model wychowywania w domu oparty jest na miłości, życzliwości, tolerancji, szacunku i poczuciu odpowiedzialności jesteśmy na dobrej drodze do stworzenia silnej i kochającej się rodziny. Każde kolejne dziecko będzie łatwiej przyjmowane przez rodzeństwo, gdyż dzieci wiedzą już czym jest posiadanie brata i siostry oraz jakie są tego dobre i złe strony :)

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

 

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...