Jak znaleźć dobrą nianię? Wybór opiekunki do dziecka.

Rozpoczynacie właśnie etap poszukiwań opiekunki? Nie ważne w jakim wieku jest Wasze dziecko, ważne by osoba, która ma się nim opiekować podczas Waszej nieobecności była ciepła, wrażliwa oraz by spełniała Wasze oczekiwania. Za chwilę niania stanie się nie tylko częścią Waszego życia, ale również bardzo ważną osobą dla Waszego dziecka. Wybór dobrej opiekunki do dziecka jest bardzo ważny i nie powinniśmy się z nim spieszyć ani podejmować pochopnych decyzji. Opiekunka nie zniknie z Waszego życia tak szybko, jak się pojawiłam, a przynajmniej nie powinna – dziecko (i niania) powinno mieć czas na pogodzenie się z odejściem bliskiej mu osoby, na zaakceptowanie zmiany, odzwyczajenie się.

 

Szukanie opiekunki do dziecka

Rozpoczęcie poszukiwań niani dobrze jest zacząć od wypytania znajomych i przyjaciół. Nawet jeśli nie mają nikogo godnego polecenia (choć to, że komuś z nianią się dobrze pracowało, nie znaczy, że i Wam będzie), to dobry wywiad pomaga w usystematyzowaniu Waszych własnych oczekiwać. Kolejną osobą, która może polecić nam dobrą opiekunkę jest lekarz prowadzący Twoje dziecko. Na terenie przychodni również możemy znaleźć ogłoszenia opiekunek poszukujących pracy. Szansę na znalezienia ogłoszenia zamieszczonego przez wykwalifikowaną opiekunkę mamy również w agencjach pośredniczących, kościołach, agencjach opiekunek, czy kawiarniach dla mam i dzieci… Natomiast popularnym portalem z ofertami zarówno pracy, jak i samych opiekunek jest w Polsce niania.pl

 

Profil wymarzonej opiekunki:

 • młodsza vs. starsza
 • bezdzietna vs. mająca własne dzieci
 • opieka u nas w domu vs. u niani
 • prawo jazdy (jeśli będziemy chcieli by zabierała nasze dziecko np. na basen)
 • ukończony kurs pierwszej pomocy
 • dyspozycyjność (poza standardowymi ustalonymi wcześniej godzinami pracy, np. wieczorami lub w weekendy)
 • mieszkająca niedaleko Was etc.

 

Przygotowanie do rozmowy z kandydatką

 1. Selekcja CV (zaoszczędzi nam to trochę czasu, gdyż już po przeczytaniu życiorysu danej osoby będziemy w stanie określić, czy chcemy kogoś poznać, czy też nie).
 2. Lista pytań. Oprócz zebrania informacji na temat wieku, miejsca zamieszkania, czy doświadczenia, warto zadać kandydatce na opiekunkę pytania, dzięki którym będziemy mogli dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

 

Jakie pytania zadać opiekunce?

Zrzut ekranu 2015-04-12 o 22.30.19

Jak wybrać dobrą opiekunkę do dziecka?

1. Zaufaj pierwszemu wrażeniu (to jakie kandydatka/kandydat na nianię wywrze na nas i naszym dziecku pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i potrafi wiele powiedzieć o danej osobie).
2. Zbierz wywiad, by jak najwięcej dowiedzieć się o niani (doświadczenie, nałogi, prawo jazdy, kurs pierwszej pomocy, wykształcenie, własne dzieci, wiek, miejsce zamieszkanie, rodzeństwo etc.).
3. Jeśli rodzicielstwo bliskości jest Wam bliskie, dowiedz się, jak dana osoba ma do niego podejście oraz postaraj się wybadać, jak zaopatruje się na kontynuowanie stosowanych przez Was metod wychowawczych (noszenie, szybkie reagowanie na płacz, wsłuchiwanie się w dziecko).
4. Zadawaj dużo pytań typu: Jak Pani położy moje dziecko spać? Co Pani zrobi w sytuacji…? Jak Pani będzie próbowała je uspokoić? Co Pani myśli o rozpieszczaniu dzieci?
5. Obserwuj swoje dziecko i zobacz, jak jemu podoba się dana osoba. Jeśli Twoje dziecko jest onieśmielone nową sytuacją nie przejmuj się, dzieci zachowują większy dystans wobec nowych osób, zwłaszcza te wychowywane w nurcie rodzicielstwa bliskości. Twoje dziecko na pewno bacznie Cię obserwuje, więc jeśli Ty jesteś przyjaźnie nastawiona wobec kandydatki na nianię, maluszek za chwilę na pewno również się otworzy. Pozwól przyszłej opiekunce zainicjować kontakt z dzieckiem. W ten sposób zobaczysz m.in. jej podejście jej do dzieci.
6. Przekaż kandydatce na opiekunkę Wasze podejście do wychowywania dziecka, np. że nie stosujesz metody wypłakiwania się, tylko szybko reagujesz na płacz dziecka i starasz się zaspokoić jego potrzeby. Jasno powiedz o swoich oczekiwaniach wobec niej, że np. chcesz by nosiła dziecko w chuście, by kołysała je do snu, by karmiła wg. BLW, by chodziła na spacery bez względu na panujące warunki atmosferyczne.
7. Pracą opiekunki jest zajmowanie się dzieckiem według Waszych wskazówek i życzeń (oczywiście dobrze jest być otwartym na propozycje niani w kwestii rozwoju dziecka). Niemniej podstawą udanej współpracy jest tutaj dobra relacja.

 

Okres próbny

Adaptacja.

Jeśli już zdecydowaliście się na konkretną osobę, która będzie pomagała Wam w opiece nad dzieckiem pora na okres próbny, czyli czas na wzajemne poznanie i dotarcie. Dajcie sobie i dziecku czas, minimum 2-4 tygodnie.

Wspólny czas.
Czas ten na początku spędzicie razem w trójkę lub nawet czwórkę, by dziecko przyzwyczaiło się do nowej osoby i byście Wy mogli poobserwować nianię i jej sposób opieki.

Pierwsze wyjście.
Kiedy Twoje dziecko przyzwyczai się do niani i jej zaufa pora na zostawienie ich samych w domy – coraz częściej i na coraz dłużej.

Obserwacja.
Obserwujcie dziecko po Waszym powrocie. Czy jest radosne z Waszego powrotu? Czy może lgnie do Was, okazuje złość, a w efekcie również gorzej śpi, a jego zachowanie Was niepokoi? Jeśli Wasze dziecko nie jest już tak radosne jak niegdyś, warto się zastanowić, czy „ta” opiekunka to rzeczywiście dobry wybór, czy może niepotrzebny stres dla dziecka. Dajcie sobie jeszcze chwilę i jeśli sytuacja nie będzie się zmieniała może warto zmienić opiekunkę. Obserwujcie też nianię. Czy radośnie wita się z maluszkiem, czy spieszy się do wyjścia po Waszym powrocie, czy chętnie opowiada o minionym dniu…

Niezapowiedziana kontrola.
Co jakiś czas sprawdzaj opiekunkę. W sytuacji, gdy nie masz kamery ani dyktafonu jest to jedyny sposób na kontrolę. Wróć wcześniej do domu, wypytaj inne mamy z piaskownicy, jak niania opiekuje się Waszym dzieckiem… Bądźcie czujni, ale nie przeczuleni :)

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Porozumienia bez Przemocy (NVC). Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

2 thoughts on “Jak znaleźć dobrą nianię? Wybór opiekunki do dziecka.

 1. Sama kiedyś byłam niania, zajmowalam się dziećmi najlepiej jak tylko potrafilam. Ale teraz jak już mam swojego maluszka, na myśl ze miałabym zostawić go z obca osoba, przechodzą mnie ciarki…. :(

 2. wszystko ladnie pieknie aczkolwiek w wiekszosci przypadkow rozchodzi sie o pieniadze. wynagrodzenie dla dobrej niani jest dwukrotnie wieksze a czesto trzy-, czterokrotnie od oplat w zlobku… bycie niania to ciezka i wymagajaca praca godna porzadnych zarobkow czyli z usług takiej Pani moga skorzystac wyzsze sfery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...