Jak się pozbyć ciemieniuchy?

Ciemieniucha to żółte łuski na skórze główki niemowlęcia (mogą wystąpić również na brawich, przy nosku, czy pod pieluszką). Pojawia się około 3-6 tygodnia życia, a za ich przyczynę uważa się zaburzenia spowodowane zbyt wysokim poziom hormonów matki w organizmie dziecka.

Ciemieniucha nie jest chorobą skórną i nie należy jej się bać. Ma ją większość niemowląt, więc można by rzec, że jest zjawiskiem powszechnym i normalnym u małych dzieci. Ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych warto jest się jej pozbyć – zwłaszcza, że sama może ustępować bardzo długo.

Bardzo często obok ciemieniuchy może rozwinąć się grzyb na skórze dziecka – dlatego tak ważna jest szybka reakcja! Niby nie jest ona niczym groźnym, a jednak uniemożliwia skórze oddychanie. Ciemieniucha zaczyna się od ledwo widocznych białych łusek tuż przy skórze głowy.

Jeśli towarzyszy jej swędzenie warto zasięgnąć porady lekarza!

Przy zwalczaniu ciemieniuchy najważniejsza jest higiena, co nie znaczy, że ciemieniucha wynika z jej braku. Nie! Tak jak pisałam wyżej, za rozwój ciemieniuchy odpowiadają hormony.

Jak się pozbyć ciemieniuchy?

Sprawdzonym, zdecydowanie najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem na walkę z ciemieniuchą jest jej stopniowe wyczesywanie!

Wg mnie lepiej do tego nadaje się szczoteczka ze sztucznego włosia (naturalne jest zbyt miękkie, sztuczne lepiej wyczesuje).
Główkę dziecka przed zabiegiem dobrze jest natłuścić oliwką pielęgnacyjną – nie można używać oliwy z oliwek, gdyż ta może tylko niepotrzebnie wzmóc dalszy rozwój grzyba.

Czas „zabiegu” trwa około godziny, a cały proces usuwania ciemieniuchy około 14 dni.

Około godziny przed kąpielą nasmarujcie ciemieniuchę oliwką i załóżcie maluszkowi czapeczkę. Ciemieniucha musi się zagrzać, więc czapeczka na głowie powinna być około godziny, a przynajmniej 30 minut.
Obowiązkowo umyjcie główkę maleństwa, a po kąpieli wyczeszcie szczoteczką ciemieniuchę. Łuski powinny być miękkie i lekko odchodzić.
Zabieg należy powtarzać codziennie, by uzyskać najlepsze rezultaty. Z każdym dniem ciemieniucha powinna się zmniejszać.

Pamiętajcie, aby nigdy na siłę nie zdrapywać łusek! Powinny same odchodzić podczas czesania!

Ciemieniucha potrafi wracać zarówno w okresie niemowlęctwa, jak i dzieciństwa. Wówczas cały proces pielęgnacji trzeba zacząć od początku. Należy podkreślić, że poprawa powinna nastąpić po 14 dniach, jeśli jej nie widzimy, konieczna jest porada lekarza.

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

10 thoughts on “Jak się pozbyć ciemieniuchy?

  1. ja walczylam cudami za kupe kasy w tym „olejuszka” -śnierdziuszka, a uporalismy się za pomocą oliwki jak babcia kazała :-D bez okladania folia czy czapeczka. Smarowanie 3 godz przed kąpaniem i delikatne masowanie przy kapieli. Pozniej grzebyk. Chociaż świeżo scieta broda taty do „wyczesywania” to skarb, ktory polecam :-)

  2. Kąpiel w oilatum dla mnie niezawodne. Bez drapania,wyczesywania,po prostu samo schodzilo, a mlodsza corke z doswiadczenia od razu kapalam w oilatum i cieminiucha nawet sie nie pojawila.

  3. Malemu smarowalismy glowke oliwka tak profilaktycznie i co po paru? dniach nasze oczy ujrzaly ciemieniuche :-( w ruch poszlo maslo 80% przez jeden dzien pozniej kapiel, przez kolejne 2dni masc z wit A+E LINOMAG i samo schodzilo trzeba bylo tylko wyczesac :-) czapeczka sie przyda bo wszystko tluste bedzie (ja smarowalam naprawde na grubo). Mysle ze bez tej masci tez bysmy dali rade ale troszke te maslo smierdzialo ;-)

  4. A ja polecam plyn do mycia z ziaji przeciw ciemieniusze,stosujemy od pierwszych objawow i jest super.bez babrania czesania i innych,choc u nas zadzialalismy szybko wiec nie zrobila sie skorupa

  5. ja najpierw smarowałam główkę oliwką a następnie nakładałam sporą warstwę Linomagu. Tak codziennie. Po kilku dniach, jak główka była już dobrze „naoliwiona” to wyczesywałam i od nowa oliwka+Linomag przez kilka dni a potem wyczesywanie. Chyba 4 razy powtarzałam aż do wyczesania całej skorupki. Ciemieniucha nie wróciła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...