Czy ono nie jest głodne – o tym ile powinno jeść małe dziecko?

Uczucie głodu u noworodka porównywalne jest z uczuciem bólu. Je ono na żądanie, choć zazwyczaj co 3 godziny. Z każdym miesiącem częstotliwość jedzenia maleje, żeby pod koniec pierwszego roku zbliżyć się do ilości posiłków dorosłego człowieka.

Zapotrzebowanie energetyczne małego dziecka

W pierwszym roku życia dziecko zazwyczaj rośnie około 25 cm i co najmniej potraja swoją masę urodzeniową. W drugim roku życia maluszkowi przybywa około 10 cm wzrostu i tylko 2-3 kg. Rożnica widoczna gołym okiem. Roczne dziecko nie potrzebuje już tak częstego jedzenia, jak w pierwszym roku życia, a jego zapotrzebowanie energetyczne jest zbliżone do zapotrzebowania niemowlęcia.

Kcal

Jedne dzieci będą jadły często, ale mało, inne rzadko, a dużo. Jedne i drugie posiadają dobrze rozwiniętą zdolność samoregulacji, jadzą wtedy, kiedy czują się głodne.

Noworodek, żeby przeżyć musi jeść. Dla rocznego i kilkuletniego dziecka jedzenie nie jest czynnością nadrzędną (jest przecież tyle ważniejszych rzeczy…)! Czy rodzice mogą coś zrobić, żeby u dziecka nie pojawiła się niechęć do jedzenia?

Sposób na “niejadka”

Czasami rodzice zgłaszają problem rodzaju: moje dziecko może nie jeść przez kilka dni. Jeśli dziecko ma rok, czy półtora, wówczas warto udać się do specjalisty, bo u tak małych dzieci niejedzenie może być objawem choroby, czy alergii. Zdrowe, roczne dziecko, jeśli jest głodne, je! Czy słyszeliście o dzieciach, które w domu są „niejadkami”, a u dziadków, w żłobku, czy w przedszkolu jedzą wszystko. Dlaczego tak się dzieje? Czy rodzice wyrabiają w swoich dzieciach złe nawyki żywieniowe?

Kilka rad dotyczących odżywiania dla rodziców rocznych dzieci:

  1. Ustalcie stałe pory posiłków.
  2. Pozwólcie dziecku poczuć głód.
  3. Do picia zawsze podawajcie wodę (sok musi zostać przez żołądek strawiony, więc jest traktowany, jako posiłek lub część posiłku).
  4. Ważne, by dziecko zawsze jadło w miejscu do tego wyznaczonym.
  5. Szanujcie wolę dziecka, jeśli nie chce dokończyć posiłku, widocznie czuje się już najedzone.
  6. Nie chodźcie za dzieckiem z jedzeniem (od początku warto uczyć dziecka czegoś takiego, jak czas posiłku).
  7. Nie uczcie dziecka podjadać między posiłkami.

Nigdy nie przywiązywałam wagi do tego, ile moje dzieci jedzą. Patrzyłam, czy rosną, czy się dobrze rozwijają. Jeśli w mojej i lekarzy ocenie są zdrowe – wszystko jest w porządku. Niezmiernie ważne jest natomiast dla mnie, żeby czerpały przyjemność z jedzenia, próbowały nowych smaków i jadły tzw. wszystko.

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz poniżej.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...