Fazy snu dziecka – czemu niemowlę tak często się budzi?

Zapotrzebowanie niemowląt na sen jest bardzo duże. W ciągu nocy i dnia przesypiają łącznie nawet do 16 godzin (sic!). Często słyszę od młodych rodziców, że ich malutkie dziecko W OGÓLE NIE ŚPI, co faktycznie przejawia się w częstych pobudkach, nawet do 15-30 minut.

Dzieciom w spokojnym śnie przeszkadza głód, ból, a także ich wiek. Z jednej strony ogromne zapotrzebowanie na sen, z drugiej intensywny rozwój mózgu, który utrudnia spokojny sen, zwłaszcza w okresie skoków rozwojowych. Dziecko po przebudzeniu często szuka piersi (lub smoczka), co związane jest stricte ze ssaniem. Czasami niemowlę chce po prostu possać, zaspokoić swoje potrzeby bliskości, bezpieczeństwa oraz równowagi.

Jak śpi niemowlę?

Dzieci i dorośli mają dwa rodzaje snu:

  1. Sen głęboki – podczas niego odpoczywamy.
  2. REM – podczas, którego obserwujemy wysoką aktywność mózgu (porządkowanie informacji zgromadzonych w ciągu dnia oraz marzenia senne).

Faza snu głębokiego

Podczas snu głębokiego śpimy najmocniej. To właśnie podczas tej fazy snu niemowlęta spokojnie oddychają, mają rozluźnione mięśnie, ich dłonie są otwarte, w oczach mogą pojawić się szparki, gałki są nieruchome. Sen głęboki stanowi 50% całości snu niemowlęcia.

Faza REM

Jak łatwo się domyślić, stanowi ona drugie 50% całości snu maluszka, czyli około 8-10 godzin. Dla porównania dorosły człowiek w fazie REM przebywa około 2 godzin! Skąd taka różnica? Dzień małego dziecka obfituje w nowe doświadczenia. Dzień dorosłego człowieka w większej mierze opiera się na rutynie. Faza REM jest fazą snu płytkiego, jesteśmy wówczas świadomi, co się dookoła nas dzieje, łatwo się również wybudzamy, co jest główny powodem niespokojnego snu małych dzieci.

Cykl snu niemowlęcia

U niemowlęcia fazy snu głębokiego i płytkiego (REM) następują po sobie falami przez całą noc. Przejście od fazy głębokiej do REM zajmuje maluszkowi około 60 minut. Właśnie podczas tych 60 minut najczęściej następuje przebudzenie.

Fazy snu

Co zrobić by niemowlę przespało całą noc?

Jeśli niedawno dziecko jadło, nie robi już kupek w nocy (mała szansa, że wybudzenie nastąpiło z powodu brudnej pieluszki), warto je przez chwilę po prostu poobserwować, tym samym dać mu szansę na ponowne zaśnięcie. Jeśli dziecko nie może zasnąć, spróbujcie je ponownie uśpić, korzystając z tej samej metody, co przy wieczornym usypianiu.

Niemowlę wybudza się i nie potrafi samo ponownie zasnąć?

Zastosowanie metody 5S bardzo poprawia jakość snu maluszka. Poprzez naśladowanie warunków panujących w brzuchu mamy możecie pomóc dziecku w przechodzeniu płynnie pomiędzy fazami snu.

1. Spowijanie.

Ciasne zawinięcie w kocyk pozwala wydłużyć sen dziecka zwykle o godzinę, czyli z 3 do 4 godzin, ale zdarza się, że nawet do 6! Kokonik musi być ciasny, by utrzymał się przez całą noc.

2. Stabilna pozycja na boku.

Ułożenie na boku lub brzuszku pomaga w wyciszeniu – do łóżeczka zawsze odkładajcie dziecko na pleckach lub na boczku!

3. Wyciszanie.

Niemowlęta wbrew pozorom nie śpią dobrze w ciszy. Dużo lepiej zasypiają przy akompaniamencie szumu, który pozwala też wydłużyć ich sen.

4. Skołysanie.

Kołysanie dzieci znają z życia prenatalnego. Kobieta w ciąży poruszając się mimowolnie kołysze swoje jeszcze nienarodzone dziecko. Mało jest dzieci, które potrzebują rytmicznych ruchów przez cała noc. Jeśli macie w domu wielbiciela kołysania, wielce prawdopodobne, że najlepiej będzie mu się spało w kołysce. Ważne by pamiętać, że dziecko od kołysania z biegiem czasu się odzwyczaja, co oznacza, że nie sposób przyzwyczaić dziecko do noszenia, kołysania etc., które zna jeszcze z okresu bycia w brzuchu mamy.

5. Ssanie.

Ssanie smoczka czy piersi bardzo pomaga się uspokoić, nie ma jednak większego znaczenia jeśli chodzi o utrzymywanie dziecka w fazie snu głębokiego (dzieci nie ssą podczas snu głębokiego), ale może pomóc w ponownym zaśnięciu.

Jakoś snu Twojego maleństwa może zmienić już sam biały szum. Wszyscy w nocy się budzimy. Od niemowląt różni nas umiejętność samodzielnego zasypiania, w nauce którego warto dziecko wspierać od najmłodszych lat.

Samodzielne zasypianie nie oznacza zasypiania w samotności. To zasypianie najczęściej w towarzystwie bliskiej osoby, bez dodatkowych usypiaczy, np. kołysania.

W okolicy 6 miesiąca życia niemowlę może gorzej sypiać, niż kiedy było młodsze. Jest to ściśle związane z dużym skokiem rozwojowym i najczęściej samoistnie przechodzi.

sleep-infographic-528x396
sleep-infographic-6+-months

Chcesz skonsultować rozwój dziecka, a może potrzebujesz wsparcia w zakresie rodzicielstwa?

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

11 Comments

  1. Ratunku pomocy… Super artykuł, ale jak pomóc mojemu synkowi i mi przespać noc? Bartek ma 11 miesięcy i nie pamiętam przespanej nocy… jego rówieśnikom się to zdarza aż nadto a on przebudz sie co 1-1,5-2 godz, zaczyna klepać po sobie rączkami, czym wybudza mnie i męża i płacz tzn nasilający się krzyk. Gdy dostanie smoczka albo napije się wody usypia. Czy jest dla mnie jakiś ratunek? :-( nie uda mi się go otulić kocykiem a i niestety nie znajdzie sam smoczka klepiąc się po udach :-(

    1. Może warto zasięgnąć porady indywidualnej? https://www.bliskodziecka.com.pl/poradnia/

  2. Niektórzy maja to szczescie , ze ich dzieci podobno przesypiają cała noc praktycznie od urodzenia i nie mowie tu u nas 😔 my tyle szczęścia nie mieliśmy 🙄

  3. Mój synek śpi całe noce 😊

  4. Moj maly choc ma juz 15 mac to potrafi budzic sie jeszcze dwa razy w nocy teraz jak ząbki wychodzą to masakra😁

  5. A co ze spaniem w ciągu dnia? Nasz 2 miesiące, kładziemy spać o 21 pobudka o 2 i potem o 6 więc noc fajna. Za to w ciągu dnia zero snu. I ciągle marudzenie.

    1. Marudzenie pewnie podyktowane jest zmęczenie, a zmęczenie brakiem snu, w który tak malutkie dziecko ma najwyraźniej problem by spokojnie zapaść. Próbowaliście chustonoszenia?

    2. Warto jest pilnować oznak zmęczenia i układać dziecko do snu już przy pierwszych oznakach zmęczenia, pozwoli to uniknąć łez i marudzenia przy usypianiu, a co najważniejsze, kumulacji zmęczenia!
      http://sen-dziecka.pl/artykuly/jak-rozpoznac-oznaki-zmeczenia

  6. To coś o moim synku :)
    Malutki od urodzenia jest spokojnym Chłopczykiem, …
    Kapany jest ok 20;00 potem zjada mleczko zasypia kolo 20:30-21;00 i śpi do 2-3 w nocy …zje porcję mleka i śpi dalej do 7;00 … aktualnie ma 2 miesiące

  7. Moja córcia do.6 mca spala od 32 do 5 rano bez budzenia,dopiero w czasie ząbkowania to się zepsuło, Terax ma 5 lat i problem z zaśnięciem w nocy,zwykle około 23,co odbija się na porannym wstawania do przedszkola.

    1. Może warto spróbować wieczornego wyciszania. Czy ogląda bajki na dobranoc?

Comments are closed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...