Dziecko i upał – jak dbać o najmłodszych, gdy żar leje się z nieba?

Dla tych, którzy kochają lato i słońce, gorące dni są spełnieniem marzeń (i ja do nich należę). Dla ludzi stroniących od upałów, osób starszych oraz małych dzieci lejący się z nieba żar tropików może być przyczyną między innymi gorszego samopoczucia. Jak zatem możemy pomóc najmłodszym przetrwać upalne dni i zachować dobry nastrój?

O ile wysoka temperatura i bezchmurne niebo wywołują uśmiech na twarzach urlopowiczów, o tyle w mieście upał potrafi doskwierać, ograniczać, a nawet być niebezpieczny. W ciągu dnia budynki oraz ulice nagrzewają się, oddając ciepło wieczorem. Chłodu nawet w nocy nie ma za wiele, więc ciężko o porządne wywietrzenie mieszkania. Jeśli nie mamy w domu klimatyzatora, a na zewnątrz panują wysokie temperatury, warto w ciągu dnia zasłonić i zamknąć okna, by nie wpuszczać do środka gorącego powietrza. Wcześniej pisałam o mitach związanych z postępowaniem z niemowlętami w czasie upałów. Dzisiaj natomiast przyjrzyjmy się prawdzie z tym związanej, czyli o czym należy pamiętać i jak dbać o najmłodszych podczas gorących dni?

 

Upalne zasady, czyli jak dbać o najmłodszych, gdy żar leje się z nieba?

 1. Nigdy, ale to przenigdy nie zostawiamy dziecka samego w samochodzie.
 2. Zakładamy dziecku przewiewne okrycie głowy (jeśli przebywamy na słońcu) – polecam słomiane i płócienne kapelusze, chusteczki wiązane z tyłu głowy, natomiast czapki uszatki wiązane pod szyją oraz bejsbolówki proponuję pozostawić na chłodniejsze jesienne dni.
 3. Im mniej maluszek ma na sobie ubranek, tym lepiej (w upalne dni może to być tylko pieluszka).
 4. W godzinach 11-15 przy silnej ekspozycji na słońce warto posmarować ciałko kremem z filtrem UVA UVB (o których więcej pisałam TUTAJ).
 5. Pieluszkę zmieniamy, jak tylko zauważymy, że dziecko zrobiło siusiu – w upalne dni łatwiej o odparzenie i  bakteryjne zapalenie skóry.
 6. Na spacer wybierajmy miejsca zacienione, jak park, czy las i najlepiej godziny poranne (do 11-12), bądź późnopopołudniowe (po 17)
 7. Przed słońcem w wózku ochroni osłonka UV do wózka (np. Dooky – pasuje do każdego modelu wózka i fotelika samochodowego) i letnia budka wózka. 
 8. Pilnujemy, by maluszek miał cały czas możliwość napicia się wody (dzieciom karmionym piersią częściej w upalne dni przystawianym do piersi również możemy podać wodę).
 9. Nie zmuszamy do jedzenia – dbamy przede wszystkim o nawodnienie (chłodne posiłki, owoce oraz warzywa będą z pewnością chętniej konsumowane w gorące dni).
 10. Obowiązkowo kąpiemy dziecko wieczorem – to, że pot dziecka jest niewyczuwalny zapachowo, nie znaczy, że maluszek się nie poci! Chłodny prysznic w ciągu dnia również jest zalecany :)
 11. Na noc zakładamy dziecku cienką piżamkę i rezygnujemy z kołdry, czy śpiworka, na rzecz cienkiego kocyka, czy samej poszewki.
 12. Warto również otworzyć w nocy okno w pokoju, gdzie śpi dziecko – temperatura trochę spadnie i wpuścimy świeże powietrza.
 13. Podczas upałów lepiej jest zrezygnować z noszenia dziecka w chuście, czy nosidełku (a jeśli już się na to decydujemy, wybierzmy lekkie nosidło i pozostawmy dziecko w samej pieluszce).

 

Sprawdzone sposoby na trochę ochłody

Jeśli fala upałów do Was dotarła i niestety nie jesteście nad morzem czy jeziorem, gdzie łatwiej o ochłodę, warto znać kilka sposobów na ochłodzenie małego ciałka – nawet w mieście :)

 • chłodna kąpiel w ciągu dnia (nie ma znaczenia, czy to prysznic, wanienka, czy wiaderko, ważne by woda była orzeźwiająca (20-28 stopni C)
 • pompowany basenik z wodą postawiony na balkonie, czy w ogródku przyniesie dziecku dużo radości i ochłody
 • wyjście na basen, zwłaszcza ten odkryty to namiastka kąpieliska nad jeziorem :)
 • woda w sprayu, czyli tzw. mgiełka, to również dobry sposób na schłodzenie małego ciałka
 • przecieranie skóry dziecka chłodną zwilżoną pieluszką tetrową również przyniesie chwilową ulgę o orzeźwienie

 

Jak jest u nas?

Mamy to szczęście, że upały zastają nas nie na urlopie, jakbyśmy sobie tego życzyli, a w domu, w Warszawie. I gdyby dom był rzeczywiście domem…

Upal z dzieckiem

(…) a nie tylko mieszkaniem w bloku, upał zapewne by nam mniej doskwierał…

W upalne dni:

 • uciekamy z dziewczynkami na odkryte baseny (w naszym przypadku najczęściej jest to Moczydło)
 • pompujemy basenik i robimy mały aquapark na balkonie :)
 • idziemy na zwykły, zakryty basen
 • serwujemy naszym 3Pannom (i sobie zresztą też) chłodną kąpiel w ciągu dnia
 • pijemy dużo wody i lemoniady
 • zasłaniamy i zamykamy okna za dnia, nocą robimy przeciąg w mieszkaniu,
 • na spacer chodzimy tam gdzie jest chłodniej, czyli do pobliskiego lasu, bądź parku
 • dziewczynki w upalne dni nie mają apetytu, zachęcamy, ale nie zmuszamy ich do jedzenia – najchętniej pałaszują owoce i jogurty

I małe wspominki sprzed dwóch lat. Choć Panny mamy już nie dwie, a trzy i  ani wanienki, ani wiaderka już nie posiadamy, to dalej praktykujemy takie balkonowe kąpiele :)

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

7 thoughts on “Dziecko i upał – jak dbać o najmłodszych, gdy żar leje się z nieba?

 1. Świetne porady zawarte w artykule, które tak naprawdę każda mama powinna przeczytać aby później nie doszło do tragedii. Niestety wielu rodziców nie zdaje sobie nawet sprawy, że niektóre nawet niepozorne rzeczy mogą zaszkodzić naszemu dziecku w takich wysokich temperaturach.

 2. Wielkie dzięki za tak obszerny poradnik! Gdyby więcej ludzi było takich jak ty, to świat byłby piękniejszy. Pozdrawiam

 3. Dzieci karmione wyłącznie piersią nie potrzebują podawania wody!!! To nie jest mit. Natomiast po skończonym 6 miesiącu, gdy dieta jest już rozszerzana nie ma żadnych przeciwskazan, aczkolwiek naprawdę nawet u starszych niemowlat mleko matki świetnie zaspokaja pragnienie w bardzo upalne dni.

 4. my zastosowaliśmy kąpiele w ciągu dnia i basenik na balkonie. Od razu zastrzegę, że woda była ciepło-letnia a nie zimna. Efekt? Angina i zapalenie ucha + pierwszy w życiu antybiotyk :(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...