Dlaczego dzieci budzą się w nocy?

Nikt z nas nie przesypia całej nocy! Budzimy się i w zasadzie od razu zasypiamy. A przynajmniej tak powinno to wyglądać. Przechodząc kolejno przez fazy snu, wybudzamy się, ale z powrotem usypiamy. O fazach snu i pobudkach z tym związanych pisałam wcześniej tutaj.

Załóżmy, że Wasze dziecko przesypia całe noce i potrafi samo zasypiać. Mimo to zdarzają się sytuacje, w których budzi się ono w nocy z płaczem?

 

Dlaczego dzieci budzą się w nocy?

 • głód (dotyczy niemowląt do 3-4 mż oraz dzieci, które nie spożywają odpowiedniej ilości kalorii w ciągu dnia)
 • pragnienie
 • ból (głównie dotyczy sytuacji ząbkowania – zęby niestety lubią porosnąć sobie w nocy)
 • potrzeba bliskości
 • brudna pieluszka (w dobie pieluszek jednorazowych są to jednak rzadkie sytuacje, o ile oczywiście dziecko nie robi już kupki w nocy)
 • zimna vs. gorąco
 • niewygoda
 • wypadł smoczek (niestety i takie sytuacje się zdarzają)

 

Czego nie należy robić w sytuacji nocnej pobudki?

 1. Nie zapalajcie górnego światła (przydatne okazują się lampki kontaktowe).
 2. Nie włączajcie dziecku telewizji (może dziecko przestanie płakać, ale na pewno się tylko rozbudzi).

 

Nocne wybudzenie – co zrobić, by dziecko szybko ponownie usnęło?

Czasami uda nam się załagodzić sytuację szybko i maluszek już po 10-15 minut z powrotem zapada w sen, czasami jednak udaje się to po godzinie, czy nawet dwóch albo wcale! Tak naprawdę wszystko zależy od powodu nocnego wybudzenia?

To Wy znacie swoje dziecko i jego płacz najlepiej. To Wy macie największą szansę to zrozumienie, dlaczego Wasze maleństwo się obudziło. Musicie tylko zaufać swojej intuicji :)

Głód, pragnienie i brudna pieluszka

Jeśli wybudzenie nastąpiło z ww. powodów sytuacja jest prosta do opanowania. Dziecko po zaspokojeniu jego potrzeby spokojnie ponownie zasypia.

Potrzeba bliskości

Dziecko, które śpią we własnych łóżeczkach często budzą się, bo czują się osamotnione i chcą się przytulić. W tym przypadku wystarczy przytulenie dziecka, czy zabranie do własnego łóżka.

Zimno vs. Gorąco

Najlepsza temperatura do spania to 18-20 stopni Celsjusza. Nietrudno więc, żeby dziecko zmarzło (jeśli się rozkopie) albo zgrzało (jeśli ubierzemy je za ciepło). Polecam w tej sytuacji śpiworki do spania, które są nie dość że bezpieczne, to do tego zapewniają stałą temperaturę podczas snu – maluszek nie ma możliwości rozkopania się.

Niewygoda

Na wiercące się w łóżeczku dziecko nie mamy większego wpływu :) Możemy jedynie zabezpieczyć szczebelki ochraniaczem, bądź używać łóżeczka turystycznego, w którym ściany miękkie.

Brak smoczka

Przyzwyczajenie do ssania smoka w nocy to szczęście w nieszczęściu. Nieszczęście jak wypadnie i dziecko nie potrafi go znaleźć i włożyć z powrotem do buzi. Najlepiej jest od początku używać smoczka tylko do usypiania i później po prostu wyjmować z buźki maluszka.

Ból

Jeśli powodem wybudzenia jest ból, możemy spróbować ukoić płacz dziecka poprzez dotyk, bądź ssanie. W zależności od sytuacji kolejno możemy spróbować posmarować dziecku dziąsła odpowiednim żelem, bądź smoczek (o ile ból jest spowodowany ząbkowaniem), zaaplikować czopek uspokajający (np. Viburcol), zawsze na koniec zostawiając sobie środek przeciwbólowy. Nocne pobudki spowodowane bólem są najtrudniejsze do opanowania, gdyż zazwyczaj do nich, jako do źródła dochodzimy najpóźniej. Zdążymy dziecko przytulić, zmienić pieluszkę, podać picie, bądź nakarmić, co tylko przyczynia się do narastającej frustracji w maleństwu. Dlatego też ukojenie płaczącego z bólu dziecka zajmuje najwięcej czasu (często przedłuża się o czas, zanim zacznie działać lek). Pocieszające jest to, że każde wybudzenie z powodu bólu to nowe doświadczenia dla nas-rodziców i szybsza reakcja w przypadku kolejnej takiej sytuacji.

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

 

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

3 thoughts on “Dlaczego dzieci budzą się w nocy?

 1. Nasz Krzyś praktycznie zawsze budzi się, gdy zgubi smoczka, niestety nie wyjmowałam go od początku po jego zaśnięciu i teraz za to płacę ale na szczęście już się odzwyczaja.

 2. Nasz synek w styczniu skonczyl 2 latka i niestety nie chce spac w swoim łóżeczku.nawet jesli go przelozymy to czasami po 15 minutach lub gora dwoch godzinach wchodzi do nas do lozka.nie wiem jak z tym walczyć.nam jest juz niewygodnie mu pewnie tez ale chce byc przy nas.czy pozwalac na to?obawiam sie ze kilka lat minie zanim wyjdzie z naszego lozka.jego lozeczko jest przysuniete do naszego wiec lezy obok mnie ale to i tak nic nie daje.proszę o pomoc

  1. Dzień dobry :) Wasz synek jest już  w takim wieku, że przed każdym działaniem warto zrobić wstęp i porozmawiać z nim o zmianie, którą zamierzacie zrobić. Większość zmian niesie ze sobą opór dziecka, najważniejsze w tym procesie jest poczucie bezpieczeństwa, czyli stabilny rodzic, który pokazuje dziecku kierunek zmiany i je w tym procesie wspiera. Sugeruję najpierw porozmawiać z synkiem a następnie przenosić go śpiącego (lub nie – w zależności od sytuacji i reakcji dziecka) do jego łóżka. Pozdrawiam serdecznie :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...