Dziadkowie w życiu dziecka – na co dzień i od święta.

Niegdyś rodziny mieszkały razem. Dziadkowie, dzieci, wnuki, ciotki, wujkowie kuzyni żyli najdalej w sąsiedztwie, najczęściej zaś w jednym domu. W dzisiejszych czasach takie domy są rzadkością. Rodziny rozproszone są po całym kraju, a nawet świecie. Wiele wnucząt widuje swoich dziadków nie częściej niż raz, dwa razy w roku. Małym dzieciom coraz trudniej nawiązać jest bliską więź z babcią, czy dziadkiem…

 

Dziadkowie na odległość

To, że nie mieszkacie w tym samym mieście, co Wasi rodzice, nie oznacza, że Wasze dzieci nie mogą mieć dobrego kontaktu z dziadkami. Pewnych rzeczy niestety się nie przeskoczy, ale można spróbować je jakoś obejść :) Poniżej przedstawiam Wam kilka pomocnych (mam nadzieję) wskazówek w utrzymaniu bliskich relacji z dziadkami na odległość:

1. Wizyty – postarajcie się widzieć co najmniej dwa razy do roku.

2. Telefon – dzieci bardzo lubią rozmawiać przez telefon i szybko się tego uczą. Kiedy tylko rozmawiacie z rodzicami, powiedzcie swojemu dziecku, że babcia/dziadek są przy telefonie i dajcie malcowi słuchawkę do ucha, by usłyszało ich głos. Oswojenie z aparatem telefonicznym sprawi, że rozmowy telefoniczne dziadków z wnukami staną się porządkiem dziennym.

3. Zdjęcia – pokazuj dziecku zdjęcia dziadków oraz jego zdjęcia z dziadkami.

4. Dyktafon – może opowiadanie bajki przez telefon nie jest dobrym rozwiązanie, ale nagranie opowieści babci/dziadka na dyktafon (taśmę) to super sprawa!

5. Rozmowy wideo – w dobie internetu możemy zapewnić dziecku widzenie dziadków na monitorze komputera nawet codziennie :) Regularne oglądanie dziadków pomoże dziecku w utrzymaniu bliskiej relacji z nimi, a babcię oraz dziadka przy następnej wizycie nie zdziwi wyrośnięty wnuk/wnuczka :)

6. Prezenty – kto powiedział, że prezenty trzeba dawać osobiście. Wyczekiwanie paczki z upominkiem od dziadków jest bardzo miłym i ekscytującym przeżyciem. Upewnijcie się, że dziecko wie, od kogo jest prezent i co jakiś czas przypomnijcie, od kogo go dostało.

7. Wspólne podróże – jeśli tylko dziecko nie reaguje płaczem na rozstanie z Wami świetnym pomysłem może okazać się wyjazd z dziadkami (poprzedzony co najmniej jedną nocą w Waszym domu, celem oswojenie się i zaznajomienia). Pierwszy raz lepiej nie wyjeżdżać za daleko, by ewentualnie w ciągu godziny-dwóch móc przyjechać po dziecko.

 

Rozpieszczanie wnuków

O ile rozpieszczanie wnucząt przez dziadków mieszkających daleko dwa razy do roku może nie być problematyczne, o tyle bywa kłopotliwe, jeśli mamy z tym do czynienia kilka razy w tygodniu, czy miesiącu.

Dziadkowie zwykli rozpieszczać swoje wnuki, jest to poniekąd ich przywilej. Czynią to jednakże bezkarnie i nie ponoszą z tego tytułu żadnych konsekwencji. Czy mają ku temu prawo? Tak, ale tylko do pewnego stopnia i już na samym początku warto wyznaczyć odpowiednie granice.

1. W Waszym domu panują Wasze zasady i dziadkowie powinni ich przestrzegać. Co innego w domu dziadków. Wówczas dziecko dostrzega, że wraz ze zmieniającym się otoczeniem zmieniają się reguły.

2. Dziadkowie widzący rzadko wnuki powinni być wręcz zachęcani do ich rozpieszczania :)

3. Negocjacje z rodzicami odnoście zasad wychowywania dziecka są dopuszczalne, ale pewne reguły są niepodważalne i dziadkowie powinni je szanować (np. dotyczące odżywiania).

4. Jeśli dziadkowie przekraczają granice i ich zachowanie Was po prostu irytuje, czas na szczerą rozmowę.

Sprawy życia i śmierci nie podlegają absolutnie żadnym negocjacjom! Podejdźcie do niej z rozmysłem i spokojem. Wyjaśnijcie jasno dlaczego nie życzycie sobie tego typu zachowania, czym ono skutkuje i jakie ponosicie z tego tytułu Wy – rodzice – konsekwencje. Tego typu rozmowy zawsze kończcie wykrzyknikiem :)

Moim zdaniem…

W życiu moich dzieci dziadkowie niestety nie są tak obecni, jakbym tego chciała. A chciałabym, żeby było ich więcej. Ale życie nauczyło mnie pokory i cieszę się z tego co mamy, choć mamy niewiele. Jedni daleko, drudzy zapracowani. Kiedy już są, moje domowe zasady idą na bok, daję im pełne przyzwolenie na rozpieszczanie wnuczek. Nie wtrącam się, nie wnikam. Moich relacji z dziewczynkami to nie dotyka. Ponieważ sama miałam dziadków od święta, dosłownie widywałam ich raz-dwa razy do roku, staję na głowie, by moje dzieci miały dobry kontakt ze swoimi dziadkami. Wiem, że nadrabiam swoje własne braki z dzieciństwa i mam nadzieję, że to nie są żadne ambicje, niespełnione marzenia, tylko świadomość, jak ważnym organem w życiu każdego dziecka jest babcia i dziadek.

A jak jest u Was? Dziadkowie są daleko? Blisko? Rozpieszczają, czy może dyscyplinują?

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

15 thoughts on “Dziadkowie w życiu dziecka – na co dzień i od święta.

 1. Dziadek i babcia to ważne osoby w życiu każdego dzieciaczka. Moje dzieciaki uwielbiają moich rodziców i rodziców mojej żony. A oni mieszkają bliskawo, więc nie ma problemu, by często się odwiedzali.

  A to też dobre, bo często jest tak, że my potzrebujemy pomocy dziadków, którzy zawsze są do tego chętni.

 2. Paweł pisze:

  Witam serdecznie wszystkich ja równiez uważam tak samo jak mój przedmówca, że dziadkowie to bardzo ważne osoby, dla każdego dziecka. To nie tylko rodzice kształtują swoje dzieci, ale również dziadkowie biorą w tym udział. Wystarczy wymienić niedzielne obiady u babci i dziadka, które są tak naprawdę bardzo ważnym rytuałem nie tylko dla wielu rodzin, ale przede wszystkim dla dzieci.

 3. Mamy komplet dziadków po mojej stronie i tylko babcię po stronie taty. Niedawno Córka była na tydzień u babci – taka sytuacja, jedyna forma możliwej pomocy. Nie był to jej pierwszy raz, ale wróciła i stwierdziła, ż eona ma swój domek, że nie powinnam jej oddawać. Ma 2,9 roku. Mówiła tak rozsądnie, z przekonaniem. Byłam w szoku. Moi nie pomogą wiele fizycznie, bo mama ciężko choruje. Tak oto w sumie zostałam bez dziadków na dłużej, jedynie wizyty i telefony. Córka ma traumę. Pewni coś usłyszała. Mam takie podejście co do dzielenia się opieką, że tato jest rodzicem dziecka w 50% a babcia/dziadek w 25%, na tej podstawie mam do nich zaufanie i się dzielę pociechą. Najbardziej jednak zaczeło się dla mnie liczyć zdanie dziecka i mimo bycia maluszkiem, posłucham Córki i będzie w domku, w sensie nie sama u babci.

 4. Izabela Matysiak-Paradowska via Facebook pisze:

  Moja Zuz tez bardzo kocha dziadków i rzadko zostaje pod ich opieka. Ale bardzoej kocha tych dziadków z którymi mieszkamy;p mamy podzielony dom wiec każdy jest tak na prawdę u siebie a jednak. I jeśli są w domu zanim pójdzie spać to schodzi nawet na 15minutek żeby z nimi posiedzieć.

 5. Moja mama zajmuje sie córka gdy jestesmy z mężem w pracy wiec mamy jej pomoc na codzień 😘 a dziadków od strony meza pozostawię bez komentarza …

 6. Moja mama odwiedza raz na miesiąc (mieszka 50 km od nas), a do drugich dziadków chodzimy średnio raz na tydzień (mieszkają ok 1 km od nas)… nie zostawiam z nikim dziecka, ma dopiero 5 miesięcy :)

 7. Drażliwy temat, na obecną chwilę to my musimy zabiegać o to by dzieci miały kontakt z dziadkami ze strony męża, a moich Rodziców już nie ma niestety na tym świecie, bardzo pomogli mi przy wychowaniu syna,teraz to widzę, ale najbardziej mi żal że mojej córeczce nie będzie dane Ich poznać, a i Oni byli by bardzo szczęśliwi ,że mają wnuczke

 8. Córka starsza moja mama cały czas mi.pomaga, przy synku 7 miesięcznym tez mi pomaga. Z dziadkami od strony córki jest kontakt raz.w miesięcy bądź 2. A z podstrony syna kontakt z dziadkami częsty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...