Dobry filtr przeciwsłoneczny dla dziecka – lista sprawdzonych kosmetyków.

Stosowanie kremów ochronnych UVB/UVA ma zapewnić ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym, tym samym zostaje zablokowane naturalne wytwarzanie witaminy D w organizmie. Jeśli stosujecie filtry p/słoneczne koniecznie suplementujcie witaminę D, niezwykle ważną dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Kosmetyki do opalania mogą być niebezpieczne. Preparaty mające w swoim składzie PABA, benzofenole, czy parabeny są szczególnie szkodliwe. Wystawione na działanie promieni słonecznych powodują powstawanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za niszczenie komórek. Temat filtrów mineralnych w dalszym ciągu pozostaje kontrowersyjny. Zwolennicy twierdzą, że najlepiej gdy oba filtry mineralne (cynk i dwutlenek potasu) występują razem, wtedy wzajemnie się uzupełniają w zakresie ochrony UVA i UVB. Przeciwnicy biją na alarm – dwutlenek potasu przyspiesza starzenie się skóry, a nanocząsteczki tlenków są szkodliwe. Nie ma jednoznacznych badań na ten temat, więc tym bardziej ostrożnie należy podchodzić do wyboru filtra mineralnego lub używać dobrych filtrów chemicznych. .

Skład kosmetyku do opalania

Wybierając kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym dla dziecka koniecznie należy sprawdzić jego skład. Nie należy kupować kosmetyków zawierających filtry przenikające:

  • Homosalate oraz
  • Ethylhexyl Methoxycinnamate.

Filtry przenikające są dużo bardziej niebezpieczne, niż wszelkiego rodzaju PEGi, czy parabeny.

W kosmetykach znajdziecie jeszcze:

FILTRY CHEMICZNE:

  • 4-Methylbenzylidene Camphor,
  • Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine,
  • Butyl Methoxydibenzoylmethane,
  • Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate,
  • Diethylhexyl Butamino Triazone,
  • Ethylhexyl Triazone,
  • Ethylhexyl Salicylate,
  • Octocrylene,
  • Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid oraz
  • Sodium Phenylbenzimidazole Sulfonate.

FILTRY MINERALNE:

  • Zinc Oxide oraz
  • Titanium Dioxide (nano).

Poniżej znajdziecie listy filtrów przeciwsłonecznych, w których możecie mieć pewność, że nie będzie filtrów przenikających.

Wykaz filtrów chemiczne i mineralne UVA/UVB wolnych od filtrów przenikających

Wykaz filtrów chemiczne i mineralne UVA/UVB wolnych od filtrów przenikających

Wykaz firm produkujących filtry UVA/UVB z podziałem na drogeryjne i apteczne.

Wykaz firm produkujących filtry UVA/UVB z podziałem na drogeryjne i apteczne

Możecie pobrać obrazy na telefon, by mieć je zawsze przy sobie.

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

6 Comments

  1. Żadnego.Słonce jest bardzo potrzebne i zdrowe ponieważ dostarcza naturalnej wit.D.Chemia zawarta w kosmetykach szkodzi bardziej niż słonce i jest niemal udowodnione ,że to nie słońce powoduje czerniaka ,tylko takie są skutki aplikowania na siebie chemii zawartej w kremach do opalania.Jeżeli ktoś ma jasną cerę to można stosować naturalny olej z malin, który ma SPF 30-50.

  2. Mam tez Pani doktor powiedziala ze nie musimy sie smarowac kremami z filtrem, bo dziecko potrzebuje slonca. Poprostu nie wystawiac sie na najwieksze slonce od godz 12 do 14. A jak juz tak bardzo chcemy to kupic w aptece i nie wiekszy filtr niz 30%. Rok temu niczym sie nie smarowalismy i nawet sie nie spieklismy

  3. Albo olej z marchwi ;)

  4. Przecież nivea beby też zawiera w swoim składzie parabeny to nie rozumiem dlaczego polecasz ten krem?

    1. Ponieważ nie jest zły – ma całkiem niezły skład – choć oczywiście są lepsze – bez tych Propylparabenu i PEG-40…

  5. Wiecie co, nawet nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak przeciwsłoneczny filtr mineralny. Ciekawy artykuł o nim znalazłam tutaj http://www.goodies.pl/blog/przeciwsloneczny-filtr-mineralny-nowosc-na-rynku-kosmetycznym/ wraz z porównaniem do normalnych kosmetyków w filtrem. Chyba jeszcze w tym roku kipię taki produkt, bo z tego, co tu czytam to warto. I nawet nie są takie drogie!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...