Czy lody są zdrowe i kto przede wszystkim powinien je jeść?

Czy wiecie, że na anginę najczęściej można zachorować latem? Organizm jest narażony na duże skoki temperatur. Na dworze upał – w samochodzie i sklepie chłód z klimatyzacji, rozgrzane słońcem ciało chłodzimy w chłodnej wodzie – nie trudno w tych warunkach o ból gardła. Gdy na dworze panuje upał i szybko przejdziemy do klimatyzowanego pomieszczenia lub wskoczymy do chłodnej wody – łatwo o ból gardła, a nawet anginę.

Podczas upalnych dni lody należy jeść rozsądnie czyli pomału (musimy poczekać, aż rozpuszczą się w jamie ustnej, by śluzówka w obrębie gardła przyzwyczaiła się do niskiej temperatury). Połykanie dużych kawałków lodów powoduje szok termiczny, przez co może sprzyjać powstawaniu infekcji gardła. Lody najlepiej jeść w domu lub innym pomieszczeniu, by nie być rozgrzanym słońcem, ani wysiłkiem fizycznym. Na szczęście w upalne dni lody topią się w mgnieniu oka i szybką wytrącają swoją niską temperaturę. Myślę, że ważne, by po prostu nie spieszyć się z ich zjedzeniem, tylko delektować smakiem.

Ból gardła a jedzenie lodów

Czy można jeść lody w trakcie infekcji? Zdania w tym temacie są podzielone, jedni twierdzą, że tak, inni – absolutnie nie. Zaufana pediatra powiedziała mi, że paciorkowce i inne bakterie cenią sobie ciepły klimat i zjedzenie lodów może uniemożliwić ich dalsze namnażanie i tym samym zahamować rozwój infekcji górnych dróg oddechowych. Ponadto lody działają jak chłodny okład, więc po ich zjedzeniu może  zmniejszyć się obrzęk, ból i przekrwienie gardła, jednymi słowy chory poczuje dużą ulgę.

Jedzenie lodów przy pierwszych symptomach infekcji górnych dróg oddechowych może skrócić czas trwania choroby albo w ogóle nie dopuścić do jej rozwinięcia (sic!).

Racjonalne hartowanie gardła przez jedzenie i picie chłodnych pokarmów oraz napojów pomaga ustrzec się przed anginą, a więc powinnyśmy jeść je również profilaktycznie – o każdej porze roku :)

Czy lody są zdrowe?

Lody zawierają białko pochodzące z serwatki, wapń (125mg w 100g lodów śmietankowych), magnez i witaminy: A, B2 i B12 – wszystkie te składniki pozwalają wzmocnić organizm. Zalicza się je do niskokalorycznych deserów, ponieważ w 100g zawierają zazwyczaj ok. 150-160 kcal – (przykładowo 100 g drożdżówki ma 316 kcal, 100g paluszków 385 kcal).

Jest jeszcze druga strona medalu, czyli substancje nie-naturalne dodawane do lodów: polisorbat 80, mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, guma guar, karmel amoniakalno-siarczanowy i inne syntetyczne barwniki.

Powstaje zatem pytanie: jakie lody jeść?

Prawdziwe lody

Prawdziwe lody nie zawierają substancji chemicznych, barwników, emulgatorów i tłuszczów roślinnych. Obserwuję wzrost świadomości wśród rodziców i wydaje się, że niektórzy producenci lodów też go zaobserwowali. Punkty z lodami rzemieślniczymi są już w większości dużych miast i miejscowości turystycznych. Długa kolejka nie odstrasza, tylko zachęca do kupienia lodów wyprodukowanych z naturalnych składników tradycyjną metodą produkcji (bez napowietrzania). W sklepach także dostaniemy już lody o naturalnym składzie (Ice Pops) , a nawet w biodegradowalnych opakowaniach (Pura Vida).

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz. 

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...