Test fotelika samochodowego Cybex Solution Q2-fix

Wybór fotelika samochodowego jest moim zdaniem tematem, któremu warto poświecić dłuższą chwilę. Zdrowie i bezpieczeństwo moich dzieci są dla mnie najważniejsze, dlatego po raz trzeci weszłam w temat fotelików samochodowych, sprawdzając ich wyniki w testach bezpieczeństwa, a następnie fizycznie przymierzając do wybranych modeli Pierworodną w sklepie, by który okaże się najwygodniejszy.

 

Kryteria wyboru fotelika samochodowego z grupy 2/3 (15-36 kg):

 • system montażu ISOFIX
 • ulepszona ochrona przy zderzeniu bocznym
 • prowadnice na pas barkowy i biodrowy
 • ergonomicznie zaprojektowany zagłówek
 • regulowana wysokość i szerokość fotelika, tak by siedzące dziecko zawsze pozostawało w strefie ochronnej
 • zdejmowane pokrycie fotelika
 • system cyrkulacji powietrza

Jednymi słowy fotelik ma być bezpieczny i wygodny. Bezpieczeństwo fotelika można zweryfikować sprawdzając TUTAJ (klik) wyniki testów  ADAC, OEAMTC, AA i ANWB. Komfort siedzenia dobrze, by oceniło samo dziecko – tutaj warto więc wybrać się do sklepu.

Po przejrzeniu dostępnych na rynku fotelików z grupy wagowej 15-36 kg wytypowaliśmy trzy modele fotelika samochodowego:

 • Cybex Solution Q2-fix,
 • Recaro Monza Nova 2 Seatfix,
 • Römer Kidfox XP Sict.

Wszystkie trzy są montowane na ISOFIX, wszystkie mają ochronę boczną, prowadnice na pasy, ergonomiczne zagłówki, jednocześnie każdy się czymś wyróżnia:

 • Cybex ma rewelacyjne siedzisko, które rośnie wraz z dzieckiem także na szerokość i dodatkowo rozkładany zagłówek zapobiegający opadaniu głowy dziecka do przodu podczas snu (patent Cybex)
 • Recaro posiada oddychającą oraz efektywnie odprowadzającą ciepło tapicerkę (która rzeczywiście sprawia takie wrażenie) oraz głośniki w zagłówku (fajna sprawa dla starszych dzieci – pamiętajcie, że fotelik jest do 12 roku życia!)
 • Römer jako jedyny otrzymał maksymalną ilość punktów w testach bezpieczeństwa – system XP-PAD (nakładka na pas barkowy zapewnia starszym dzieciom wyjątkową ochronę przed zderzeniem czołowym, odprowadzając do 30% energii z obszaru szyi (Badania Britax 2013))

Podjęcie ostatecznej decyzji nastąpiło w sklepie, po krótkim przetestowaniu przez PannęG każdego z ww. trzech fotelików.

PannaG miała w owym momencie 3 lata i 4 miesiące, 103 cm wzrostu i 17 kg wagi (zdecydowaliśmy się na wcześniejszą niż zaleca producent – 4 rok życia – zmianę, ponieważ pierworodnej w poprzednim foteliku – Römer Kid Plus – było ciasno, przez co niewygodnie, dodam, że zbliżała się kilkugodzinna podróż samochodem).

Jechaliśmy nastawieni na kupno Römer Kidfix XP Sict (w końcu najbezpieczniejszy), wyszliśmy z fotelikiem Cybex Solution Q2-fix. W Römerze jest bardzo krótkie siedzisko – kończyło się w 2/3 długości nogi – skoro teraz jest takie krótkie, to co będzie za kilka lat? Siedzenie na krawędzi nie jest wygodne. Natomiast siedzisko Recaro Monza Nova 2 Seatfix rośnie tylko w górę, nie poszerza się (54 cm szerokości może okazać się niewystarczające już dla 7-8 latka, co z pewnością może przyczynić się do wcześniejszej rezygnacji z wożenia dziecka w foteliku – pamiętajcie, że siedziska bez oparcia nie dają żadnej ochrony przy zderzeniu bocznym i słabiej chronią przy zderzeniu czołowym).

 

Parametry Cybex Solution Q2-fix

 • System pochylania zagłówka (patent)

Zagłówek jest rozkładany i regulowany w trzech pozycjach (przeciwdziała opadaniu głowy dziecka do przodu w czasie snu, dzięki czemu głowa dziecka jest podczas spania odchylona do tyłu). Zagłówek wykonany jest z pianki energochłonnej.

Cybex solution glowa

 

 • zintegrowana z zagłówkiem osłona boczna zwiększająca bezpieczeństwo głowy

Wewnątrz ochraniacza głowy znajdują się nowe poduszki CYBEX, zapewniające dodatkowy poziom bezpieczeństwa przy zderzeniu bocznym. Materiały absorbujące ograniczają obciążenie wrażliwego obszaru głowy zabezpieczając go przed nadmiernym wysunięciem do przodu w razie zderzenia bocznego.

Cybex solution q2-fix 3

 

 • regulacja wysokości i szerokości oparcia

Jednym przyciskiem regulujemy wielkość fotelika, dopasowując go do wielkości dziecka – szerokość regulowana do 8 cm, wysokość do 20 cm.

Cybex solution q2-fix 2

 

 • ulepszona ochrona przy zderzeniu bocznym

SYSTEM L.S.P. PLUS – ulepszony system ochrony przy zderzeniu bocznym absorbuje siły uderzeniowe w bardzo wczesnym stadium.

System L.S.P. Plus

 

 • system cyrkulacji powietrza

Powietrze może swobodnie cyrkulować poprzez otwory wlotowe umiejscowione w siedzisku fotela oraz w kanałach pod tapicerką.

System cyrkulacji powietrza

 

 • pochylane oparcie

Możliwość dopasowania fotelika do kąta nachylenia kanapy.

Cybex solution q2-fix 1

 

 • złącza ISOFIX z markerami poprawnego zapięcia fotelika
 • automatyczna regulacja wysokości pasa wraz ze zmianą pozycji zagłówka
 • przyjazny dziecku latem i trwały materiał, dostępny w 17 wersjach kolorystycznych

 

Czemu fotelik Cybex Solution Q2-fix nie ma testów ADAC?

Fotelik Cybex Solution Q2-fix ma wszystko poza wynikami testów bezpieczeństwa – serio! Nie wiem, czy wiecie, ja do niedawna także nie wiedziałam – testy ADAC, OEAMTC, AA i ANWB kosztują i to niemałe pieniądze. Producenci niechętnie podchodzą do ich finansowania, z uwagi na fakt, że każdy fotelik sprzedany w hurtowych ilościach automatycznie sam zostaje wytypowany do tych testów. Niemniej Cybex Solution Q2-fix jest kontynuacją poprzednich fotelików Cybexa z grupy 2/3 – model ten został uzupełniony o najnowsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, nowoczesne materiały i wzornictwo. Jego poprzednik Cybex Solution M-fix został przetestowany w 2015 roku i zdobył bardzo dobre noty – do sprawdzenia TUTAJ (kilk).

 

Nasza opinia…

O zdanie na temat fotelika Cybex Solution Q2-fix powinniśmy tak naprawdę zapytać PannęG, która bardzo lubi swój fotelik (wiem, bo pytałam :)), nigdy nie narzeka, że jest jej w nim niewygodnie. Mamy za sobą kilką dłuższych i krótszych podróży – za każdym razem sprawdza się znakomicie. Podczas snu rzeczywiście głowa dziecka nie opada do przodu – przy niemalże siedzącej pozycji jest to absolutna rewelacja! Siedzisko jest duże i miękkie – sprawia wrażenie bardzo wygodnego i myślę, że takie właśnie jest! Jesteśmy posiadaczami wersji kolorystycznej Autumn Gold 2016 – mimo jasnych kolorów tapicerka jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Cybex 1

Test fotelika z grupy 0+ Cybex Aton 2 dostępny TUTAJ (klik).

Test fotelika z grupy 1 Römer King Plus dostępny TUTAJ (klik).

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...