Testy fotelika samochodowego 0+ Cybex Aton 2.

Pierwszy fotelik samochodowy można wybierać pomiędzy grupą 0+ a grupą 0/1. My wybraliśmy fotelik Cybex Aton 2 z grupy 0+. Dlaczego wybór padł akurat na niego? Przede wszystkim ze względu na wysokie oceny w testach bezpieczeństwa i wielkości siedziska, czy raczej odpowiednie byłoby tutaj określenie kubełka, a wiadomo im więcej miejsca będzie miało dziecko, tym będzie mu wygodniej i fotelik masz szansę dłużej posłużyć, niż tylko do 10 miesiąca.

Cybex Aton 2

 

Cybex Aton 2

Fotelik z grupy 0+ od urodzenia do 18 mż, wagi 13 kg lub gdy główka zaczyna wystawać poza oparcie fotelika – nóżkami poza fotelikiem się nie martwimy:) Aton 2 jest nowszą i bardziej rozwiniętą wersją modelu fotelika Cybex Aton. Poprawione w nim zostało bezpieczeństwo dziecka w kolizji bocznej. W foteliku zastosowano L.S.P. System (Linear Side-Impact Protection System). Dziecko chronione jest na wczesnym etapie działania uderzenia bocznego, a dopiero pozostałą część uderzenia odbiera sam fotelik. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymujemy o 40% bardziej skuteczną ochronę dziecka niż w przypadku poprzedniego modelu!!!

 

Testy bezpieczeństwa ADAC, OAMTC, AA i NHTSA

Fotelik otrzymał w testach ocenę 4 (wyniki dostępne TUTAJ (klik)), na którą składały się oceny z kategorii:

 • bezpieczeństwa (5)
 • obsługi (4)
 • komfortu (4)
 • czyszczenia (5)

 

Charakterystyka fotelika

 • możliwość montażu za pomocą 3-punktowego pasa samochodowego lub na bazie samochodowej
 • wkładka redukcyjna dla małych dzieci
 • 3-punktowe pasy bezpieczeństwa z szerokimi osłonami dla zapewnienia dziecku większego komfortu;
 • rozbudowany system L.S.P. (liniowy boczny system ochrony), wysuwane elementy z boku fotelika zabezpieczają dziecko przed bezpośrednim skutkiem uderzenia bocznego i sprawiają, że energia takiego uderzenia rozkłada się na konstrukcję fotelika, dzięki czemu aż o 40% zwiększa się bezpieczeństwo dziecka
 • składana budka przeciwsłoneczna z filtrem UV+ 50
 • funkcja nosidełka i kołyski
 • fotelik rośnie wraz z dzieckiem (wyposażony jest w wyjmowaną wkładkę wypłycającą)
 • przyjemna w dotyku tapicerka
 • tapicerkę łatwo się zdejmuje i można prac w temperaturze 30°C
 • możliwość wpięcia za pomocą specjalnych adapterów w większość wózków
 • waga fotelika wynosi ok. 3,7 kg

 

Nasza opinia…

Na szczęście nie uczestniczyliśmy w żadnej kolizji drogowej, więc na temat faktycznego bezpieczeństwa fotelika nie możemy nic powiedzieć – ufamy testom :) Na pewno trzeba zapamiętać, by podczas użytkowania fotelika w samochodzie stawiać wysuwany z boku element fotelika, łatwo o tym zapomnieć, a wówczas liniowy boczny system ochrony nie chroni dziecka..
Montowaliśmy fotelik zarówno w bazie ISOFIX, jak i tradycyjnie przy użyciu pasów samochodowych. Bez problemu wpinaliśmy fotelik w stelaż wózka (Mutsy Transportet). Nie używaliśmy fotelika jako kołyski, choć ten kołysze się wyśmienicie :) Budka bardzo dobrze spełniała swoją funkcję. Nie ma potrzeby zapinania jej do rączki – co wbrew pozorom ułatwia użycie.
Fotelik jest wykonany z bardzo dobrego gatunkowo materiału. Łatwo się pierze i przy użytkowaniu nie niszczy się (tapicerka nie blednie, nie powstają supełki etc.).
Aton 2 jest obszerny, głęboki i dziecko nie ma szans z niego szybko wyrosnąć. Fotelik posiada 3 wkładki redukcyjne, które wraz z wiekiem dziecka po prostu wyjmujemy, dzięki czemu osiągamy coraz to więcej miejsca.
Konstrukcja fotelika bardzo dobrze osłania dziecko, przez co niestety siedzi ono głęboko w siedzisku i łatwo się poci – należy znacznie lżej ubierać w podróż niemowlę.
Przestaliśmy go używać, gdy Pierworodna miała skończone 10 miesięcy. Dlaczego? Podróż samochodem była nie do wytrzymania. Zarówno dla PannyG, jak i kierowcy. Nie chodziło o brak miejsca (jego było jeszcze pod dostatkiem, choć ruchy naszej córeczki były niewątpliwie ograniczone), ale o to, że nic poza tylnym siedzeniem nie widziała, nudziła się i bardzo wyraźnie to komunikowała ;) Ponieważ siedziała już pewnie od kilku tygodni, sprawnie raczkowała wówczas, więc mięśnie jej karku były dość mocno już rozwinięte postanowiliśmy zakończyć nasze wspólne podróżne męczarnie i przesiąść się do większego fotelika, jakim był Römer King Plus, o którym więcej przeczytacie TUTAJ (klik). Drugorodna – PannaZ korzystała z fotelika przez 13 miesięcy – pewnie pojeździła by jeszcze trochę, gdyby nie wspólna cecha z siostrą – niechęć do podróżowania tyłem do kierunku jazdy.

Aton 2 1

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...