Testy fotelika samochodowego 0+ Cybex Aton 2.

Pierwszy fotelik samochodowy można wybierać pomiędzy grupą 0+ a grupą 0/1. My wybraliśmy fotelik Cybex Aton 2 z grupy 0+. Dlaczego wybór padł akurat na niego? Przede wszystkim ze względu na wysokie oceny w testach bezpieczeństwa i wielkości siedziska, czy raczej odpowiednie byłoby tutaj określenie kubełka, a wiadomo im więcej miejsca będzie miało dziecko, tym będzie mu wygodniej i fotelik masz szansę dłużej posłużyć, niż tylko do 10 miesiąca.

Cybex Aton 2

 

Cybex Aton 2

Fotelik z grupy 0+ od urodzenia do 18 mż, wagi 13 kg lub gdy główka zaczyna wystawać poza oparcie fotelika – nóżkami poza fotelikiem się nie martwimy:) Aton 2 jest nowszą i bardziej rozwiniętą wersją modelu fotelika Cybex Aton. Poprawione w nim zostało bezpieczeństwo dziecka w kolizji bocznej. W foteliku zastosowano L.S.P. System (Linear Side-Impact Protection System). Dziecko chronione jest na wczesnym etapie działania uderzenia bocznego, a dopiero pozostałą część uderzenia odbiera sam fotelik. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymujemy o 40% bardziej skuteczną ochronę dziecka niż w przypadku poprzedniego modelu!!!

 

Testy bezpieczeństwa ADAC, OAMTC, AA i NHTSA

Fotelik otrzymał w testach ocenę 4 (wyniki dostępne TUTAJ (klik)), na którą składały się oceny z kategorii:

 • bezpieczeństwa (5)
 • obsługi (4)
 • komfortu (4)
 • czyszczenia (5)

 

Charakterystyka fotelika

 • możliwość montażu za pomocą 3-punktowego pasa samochodowego lub na bazie samochodowej
 • wkładka redukcyjna dla małych dzieci
 • 3-punktowe pasy bezpieczeństwa z szerokimi osłonami dla zapewnienia dziecku większego komfortu;
 • rozbudowany system L.S.P. (liniowy boczny system ochrony), wysuwane elementy z boku fotelika zabezpieczają dziecko przed bezpośrednim skutkiem uderzenia bocznego i sprawiają, że energia takiego uderzenia rozkłada się na konstrukcję fotelika, dzięki czemu aż o 40% zwiększa się bezpieczeństwo dziecka
 • składana budka przeciwsłoneczna z filtrem UV+ 50
 • funkcja nosidełka i kołyski
 • fotelik rośnie wraz z dzieckiem (wyposażony jest w wyjmowaną wkładkę wypłycającą)
 • przyjemna w dotyku tapicerka
 • tapicerkę łatwo się zdejmuje i można prac w temperaturze 30°C
 • możliwość wpięcia za pomocą specjalnych adapterów w większość wózków
 • waga fotelika wynosi ok. 3,7 kg

 

Nasza opinia…

Na szczęście nie uczestniczyliśmy w żadnej kolizji drogowej, więc na temat faktycznego bezpieczeństwa fotelika nie możemy nic powiedzieć – ufamy testom :) Na pewno trzeba zapamiętać, by podczas użytkowania fotelika w samochodzie stawiać wysuwany z boku element fotelika, łatwo o tym zapomnieć, a wówczas liniowy boczny system ochrony nie chroni dziecka..
Montowaliśmy fotelik zarówno w bazie ISOFIX, jak i tradycyjnie przy użyciu pasów samochodowych. Bez problemu wpinaliśmy fotelik w stelaż wózka (Mutsy Transportet). Nie używaliśmy fotelika jako kołyski, choć ten kołysze się wyśmienicie :) Budka bardzo dobrze spełniała swoją funkcję. Nie ma potrzeby zapinania jej do rączki – co wbrew pozorom ułatwia użycie.
Fotelik jest wykonany z bardzo dobrego gatunkowo materiału. Łatwo się pierze i przy użytkowaniu nie niszczy się (tapicerka nie blednie, nie powstają supełki etc.).
Aton 2 jest obszerny, głęboki i dziecko nie ma szans z niego szybko wyrosnąć. Fotelik posiada 3 wkładki redukcyjne, które wraz z wiekiem dziecka po prostu wyjmujemy, dzięki czemu osiągamy coraz to więcej miejsca.
Konstrukcja fotelika bardzo dobrze osłania dziecko, przez co niestety siedzi ono głęboko w siedzisku i łatwo się poci – należy znacznie lżej ubierać w podróż niemowlę.
Przestaliśmy go używać, gdy Pierworodna miała skończone 10 miesięcy. Dlaczego? Podróż samochodem była nie do wytrzymania. Zarówno dla PannyG, jak i kierowcy. Nie chodziło o brak miejsca (jego było jeszcze pod dostatkiem, choć ruchy naszej córeczki były niewątpliwie ograniczone), ale o to, że nic poza tylnym siedzeniem nie widziała, nudziła się i bardzo wyraźnie to komunikowała ;) Ponieważ siedziała już pewnie od kilku tygodni, sprawnie raczkowała wówczas, więc mięśnie jej karku były dość mocno już rozwinięte postanowiliśmy zakończyć nasze wspólne podróżne męczarnie i przesiąść się do większego fotelika, jakim był Römer King Plus, o którym więcej przeczytacie TUTAJ (klik). Drugorodna – PannaZ korzystała z fotelika przez 13 miesięcy – pewnie pojeździła by jeszcze trochę, gdyby nie wspólna cecha z siostrą – niechęć do podróżowania tyłem do kierunku jazdy.

Aton 2 1

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...