Wasze dziecko nagle zaczyna budzić się o 4-5 nad ranem? Sprawia wrażenie wyspanego albo wręcz przeciwnie płacze i trudno je uspokoić? Bezskutecznie próbujecie uśpić swoje dziecko, by po kilku nieudanych próbach powiedzieć sobie Dzień Dobry i po omacku pójść do kuchni po kawę?

O ile noworodki przesypiają większość doby i często po przebudzeniu na jedzenie znowu idą spać, o tyle im starsze niemowlę tym wyraźniejszy rytm dobowy i z dnia na dzień coraz dłuższa aktywność. Od samego początku warto uczyć maleństwa odróżniania dnia od nocy. Choć wydaje się to oczywiste, często rodzice nieświadomie zakłócają maluszkom ten proces.

Noc vs. dzień

Spanie w dzień

  1. Podczas drzemki dziecka dobrze jest wykonywać wszystkie czynności przypisane danej porze dnia – w poszanowaniu snu dziecka, tj. bez walenia i tłuczenia, ale też bez chodzenia na paluszkach. Dobrze jest spotkać się gdzieś pośrodku. Dzięki temu prostemu zabiegowi maluszek szybko pojmie, że drzemka w ciągu dnia różni się zasadniczo od snu nocnego. Wbrew pozorom dzieci wcale nie śpią lepiej w ciągu dnia, jeśli w domu jest cicho. Odgłosy donoszące się z mieszkania dodają dziecku poczucia bezpieczeństwa. Czas drzemki dziecka można wykorzystać, jeśli nie na własny odpoczynek, to na jakieś domowe obowiązki. Znając już rytm dobowy maluszka oraz wiedząc ile mniej więcej śpi podczas każdej z drzemek, można zaplanować wykonanie czynności głośniejszych na początku drzemki, kiedy to sen jest najgłębszy. Ostatnie 30-45 min to faza snu płytkiego, kiedy hałas może już dziecko obudzić.
  2. Nie zasłaniajcie okien w pokoju na czas drzemki, dzięki czemu niemowlę szybciej nauczy się odróżniać dzień od nocy. Starszym dzieciom – jeśli o to proszą lub jeśli widzicie, że pomaga im to zasnąć – można delikatnie zaciemnić pokój na czas drzemki.

Spanie w nocy

  1. Warto wyrobić sobie i swojemu dziecku wieczorny rytuał. Wam-rodzicom łatwiej będzie się podzielić obowiązkami, a Wasz maluszek będzie spokojniejszy znając kolejność wykonywanych wokół niego czynności.
  2. Nie ma potrzeby utrzymywania sztywnego rytuału oraz sztywnej godziny pójścia dziecka spać, kiedy ono samo nie myli już dnia z nocą oraz kiedy rodzice potrafią dobrze rozpoznać wysyłane przez dziecko sygnały świadczące o jego zmęczeniu. Każde dziecko rodzi się ze zdolnością do samoregulacji, warto wykorzystać jego wiedzę o własnym ciele i pozwolić pójść spać dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebuje
  3. Wraz ze zbliżającą się porą kąpieli dobrze jest przygasić w mieszkaniu światła, ściszyć muzykę (lub włączyć relaksacyjną) i samemu spróbować zwolnić, co pozwoli dziecku wejść w fazę wyciszenia.  Pamiętajcie, że dziecko bez problemu wyczuje Wasz pośpiech i emocje jemu towarzyszące, co z pewnością pomoże mu w zaśnięciu.
  4. Warto zadbać o atmosferę podczas kąpieli: odpowiednia temperatura wody i pomieszczenia, ciepłe oświetlenie oraz stosowne do wieku zabawy w wodzie. Zachęcam Was również do wspólnych kąpieli.
  5. Usypiajcie maleństwo w pokoju, w którym panuje spokój oraz półmrok – czasami nawet lampka nocna daje za bardzo oświetla pokój.
  6. Niemowlęta i małe dzieci jak najbardziej mogą spać w głębokich ciemnościach – co nie znaczy, że muszą. Pamiętajcie, każdy z nas jest inny. Dziecko sygnalizuje swoje potrzeby, nawet jeśli jeszcze ich nie potrafi zwerbalizować.

Co zrobić kiedy dziecko budzi się wcześnie rano?

Jeśli sytuacja dotyczy niemowlęcia, które ciągle jeszcze ustala sobie swój dobowy rytm, prawdopodobnie mamy tu do czynienia z problemem „w pokoju zrobiło się jasno” albo „dziecko jest już wyspane”. Warto zadbać o to, by nauczyć dziecko wstawać później. Godziny pobudek przed 6 rano są niekorzystne nie tylko dla rodziców, ale również dla dziecka, gdyż żeby mogło przespać niezbędne do prawidłowego rozwoju 10-12 godzin musiało by chodzić spać wczesnym wieczorem (przykładowo niemowlę, które wstaje o 5 rano powinno chodzić spać 17-19).

Co zrobić by dziecko rano dłużej spało?

1. Zaciemniony pokój.  Zadbajcie o to, by w pokoju w którym śpi dziecko było – bez względu na godzinę wschodu słońca – cały czas ciemno. Niezbędne okazują się tutaj rolety bądź zasłony w całości pochłaniające światło.

2. Przesuńcie porę pójścia spać na późniejszą. Jeśli już wiecie, że Wasze dziecko potrzebuje w nocy nie 12 a 10 godzin snu, dobrze jest ustalić jego porę pójścia spać, tak by wstało ono o pożądanej przez Was godzinie, np. jeśli chcecie by maluszek wstawał o 7 rano, połóżcie go spać o 21. Nigdzie nie jest powiedziane, że dziecko musi chodzić spać o 19:00 czy 20:00. Chronotyp (skowronek vs. sowa) dziecka w połączeniu z rytmem jego rodziny pozwala na ustalenie najlepszej pory pójścia maluszka spać .

3. Bilans snu dobowego. Ile godzin dziennie śpi Wasze dziecko? Czyli sumujemy godziny snu nocnego (przebudzeń na karmienie nie zliczamy ani nie odejmujemy, tylko traktujemy jako sen) i snu przypadającego na drzemki. Wynik traktujemy jako bilans snu dobowego, gdzie ok. 9-12 godzin powinno przypadać na sen nocny. Jeśli dziecko śpi w ciągu nocy mniejszą ilość godzin, najpewniej drzemki w ciągu dnia będą uzupełniały sen nocny.

4. Obserwacja. Dziecko nie zawsze po przebudzeniu potrzebuję zabawy z mamą czy tatą. Jeśli maluszek nie płacze, tylko się wierci, bawi, gaworzy etc., nie musicie od razu otwierać oczy, czy wstawać. Widząc śpiących rodziców jest duża szansa, że dziecko po chwili – krótszej lub dłuższej – też spróbuje ponownie zasnąć.

Pamiętajcie!!!

Dziecko rodzi się zdolne do samoregulacji. Dokładnie wie, kiedy jest głodne, czy zmęczone, a kiedy chce się przytulić.

Chcesz skonsultować rozwój dziecka, a może potrzebujesz wsparcia w zakresie rodzicielstwa?

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

26 Comments

  1. nasz 9-miesięczny syn obudził nas dzisiaj o 5.30 rano całkowicie wyspany. Spróbujemy powalczyć aby zmniejszyć ilość drzemek w ciągu dnia z dwóch do jednej ale na razie jest to nie do wykonania :-)

  2. Sylwia DS Szuflińska via Facebook says:

    Moj syn jak brzydka pogoda szaro buro i ponuro śpi do 8 rano a jak piękna pogoda słoneczko świeci to 6 rano pobudka ale przesypia całą noc :)

  3. Mojej prawie 20mcna corce nocny sen zabiera 8godzin wstaje kolo 6-6:30 a zdarza sie ze wczesniej ale pobawi sie godzinke i dalej spac a stosujemy od urodzenia wszystkie wymienione podpowiedzi i nic poprostu trafil sie nam skowronek zamiast sowy w koncu dorosli nocne sowy i ranne ptaszki biora sie z bycia takim dzieckiem. Trzeba sie przyzwyczaic i probowac ogarnac ;-)

  4. A co jeśli ma na 12:00 i wraca do domu o 21:00? Takie gdybanie jest pozbawione sensu. Rytm dnia dziecka zazwyczaj dostosowujemy po pierwsze do jego chronotypu i temperamentu, po drugie do swojej pracy.
    Jeśli o moją osobę chodzi – nie potrzebuję dużej ilości snu, jednak cieszy mnie fakt, kiedy moje dzieci wstają rano rześkie i wyspane, bez względu na to, o której godzinie budzi się ich mama. Jednakże znam rodziców, którzy nie czują się szczęśliwi budzeni o 6 rano przez swoje pociechy.

    1. Szanowna Czytelniczko, co ma Pani na myśli pisząc “mózg odpoczywa”? Mózg odpoczywa w stanie głębokiej hipnozy oraz medytacji, na pewno nie w trakcie snu.
      Skąd u Pani taka biegunowość: hałas vs. cisza? Dzieci zdecydowanie lepiej śpią przy odgłosach “domowego życia”, nie musi to być żaden hałas, raczej dźwięki świadczące o tym, że ktoś w domu jest. Niewątpliwie sen dziecka jest wówczas dużo spokojniejszy, więc i jego jakoś zdecydowanie lepsza Posiadanie tego typu wiedzy jest dbaniem o małego człowieka, a nie “wygodą rodziców”, jak to Pani określiła…

  5. Czyżby? A czy słyszała Pani o czymś takim, jak chronotyp? O naturalnym cyklu możemy mówić w naszej “naturalnej” strefie, czyli szerokości, gdzie przez cały rok dzień i noc trwają po 12 godzin.

  6. Tak! Dźwięk odkurzacza działa na dzieci usypiająco – to jeden z tzw. białych szumów.

  7. Witam jestem nowy na forum Myślę, że wiele z powyższych wypowiedzi są trafne. Z częścią się nie zgadzam, ale wynika to raczej z moich osobistych przekonań, aniżeli samej treści wypowiedzi.

  8. Mama na pełen etat says:

    Moja córka ma prawie pół roku, w od jakiegoś miesiąca zaczęła wstawać o 3.00 nad ranem czasem o 5.00.. Od miesiąca nie przestała dłużej niż do 6.00. W jest karmiona butelka, w ciągu dnia śpi dwa trzy razy po godzinie czasem dłużej. Próbowałam ja przytrzymać i kłaść później ale i to nie pomagało, że teraz wiem ze zrobiłam błąd bo po jednym dwóch dniach rezygnowalam bo i tak nie wiedziałam w tym sensu. Po przeczytaniu tego postu wiem że trzeba dłuższego czasu i zamierzam spróbować.. Znowu mój dwu letni syn kładzie się spać po 20 i śpi przeważnie do 7.30 – 8.00 także gdy mała wstaje wcześnie rano często go budzi i przeszkadza w spania swoim marudzeniem, że bo niestety śpią w jednym pokoju.. Mała ma tak że czasem położy spokojnie ale tylko przez jakiś czas a później domaga się żeby się nią zainteresować i pomialkuje albo płacze.. Dlatego wszystkiego spróbuję żeby przedłużyć jej spanie przynajmniej do 7.00. Dziękuję za wskazówki am nadzieję że pomogą..

    1. Trzymam kciuki! Powodzenia :)

  9. Dwa lata temu pomogło :)

  10. U nas przy starszej przetrzymywanie wieczorne nie zdalo egzaminu ;) kończylo się na placzu. Moja córcia chodziła spać około 17:00-18:00 i wsrawala o 5:00 rano + w ciągu dnia 2-3 drzemki ;) i tak było do 10 miesiąca.

  11. Dziękuję Pani Agnieszko za porady! Cenię sobie Pani wiedzę i doświadczenie, dlatego od narodzin synka chętnie czytam Pani bloga. A jeśli mam jakiś problem najpierw sprawdzam czy i co na ten temat napisała Pani Agnieszka :) Serdecznie pozdrawiam!

    1. Bardzo proszę – bez Pani tylko :) Cieszę się, że mam taką czytelniczkę :)

  12. Rolety wybawienie :) i codzienny rytuał

  13. U nas nic nie działa. Syn 9 miesięcy ani jeden nocy przespanej. Chodzi spac o 22-23 czasem dalej i budzi sie co godzinę… Badania wyszły ok, chyba taki typ :(

  14. Mam 3 dzieciaków i moje śpiochy śpią tak długo jak ja nie ma problemu wstaje O 7 one razem ze mną , wstane O 10 one też. Nigdy nie wstają szybciej o de mnie . Nie wiem od czego to zależy mają 6l, 2,5l. Roczek

  15. Czasem warto też nakarmić dziecko zanim się obudzi, jest szansa ze jeszcze troszkę pośpi…

  16. Mam już duże dzieci i maluszka 3 miesięcznego. .. I oni od zawsze do tej 8-9 śpią …nawet Malusi Okruszek tez :)

  17. Moja 8 miesięczna córeczka w dzień śpi po 10 minut a w nocy roznie,jak idzie o 20.00 czy 21.00spac to przebudza się w nocy z płaczem może to związane z tym ze jest chora i katar ja meczy.Ale wstaje 6.00 góra 7.00

  18. Jestem mamą 4 dzieci. Mój pierwszy syn był zawsze rannym ptaszkiem, ale za to córcie do 10 rano każda pośpi, dodam że wszystkie karmione ponad rok piersią

  19. Od siebie dodam, że większość dzieci w wieku 5 m-cy zaczyna budzić się często w nocy – pobudki te przypisuje się skokowi rozwojowemu – mijają stopniowo po 3-4 tygodniach. Ważne, by w tym okresie nie popełnić błędów, które utrudniają powrót do przespanych nocy. Zęby oczywiście mogą być przyczyną, ale wtedy są to pobudki w nocy z płaczem.

  20. Jest podobno taka metoda niebezpieczna na suszarkę, że przyzwyczaja się dziecko do usypiania przy włączonej suszarce. Podobno malutch potem staje się bardziej odporny na wszelkie hałasy i dłużej śpi…

  21. Mama Tomcia says:

    “Być może Wasz maluszek bardzo szybko rano idzie na pierwszą drzemę. (…) Jeśli pokażecie dziecku, że nie warto budzić się tak wcześnie rano, bo już za chwilę jest bardzo zmęczone, ogromna szansa na to, że zmieni ono swoje przyzwyczajenia ” Jak to zrobić ? Moje dziecko budzi się rano i juz za 1.5 / 2 h idzie na drzemkę a tak naprawdę to wolałbym z nim pospać godzinę dłużej , tym bardziej ze nasze noce są bardzo ciężkie :-(

    1. W jakim wieku jest Twój maluszek? I o której jest pobudka? Zapraszam może do kontaktu mailowego – kontakt@bliskodziecka.com.pl

  22. U nas niestety tez problem. Młoda ma skończone 8 miesięcy zasypia wieczorem ok 20:30 i budzi się o 4:30. Wtedy ja karmię bez zapalania jakichkolwiek świateł i rozmów. Pod koniec jedzenia widzę światełko w tunelu bo zaczyna przysypia odkładam ja do łóżeczka a ona zaczyna się śmiać gaworzyć przemieszczać i jest koniec spania :( niestety o 8-8:30 już jest taka zmęczona ze zaśnie gdziekolwiek śpi do 10. I niestety po spacerku jest już taki ryk ze kolejna drzemka jeżeli uda mi się ja przytrzymać zaczyna się 14:30-15. Budzimy ja na sile około 17 ( kiedyś była 18 ale myśleliśmy ze jak skrócimy jej drzemkę popołudniowa to dłużej pospi w nocy ale niestety nic takiego się nie wydarzyło ). Oczywiście staram się o stały rytm dnia, codzienne rytuały ale nie zdaje to egzaminu. :(

Comments are closed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...