Bobas Lubi Wybór – BLW – czyli żywienie niemowląt metodą inną niż wszystkie.

Baby Lad Weaning albo jak kto woli – Bobas Lubi Wybór, czyli w skrócie BLW. Nowatorska metoda żywienia niemowląt opierająca się na stopniowym odstawieniu dziecka od mleka całkowicie sterowanym przez dziecko. Nowatorska, choć śmiało można stwierdzić, że de facto jak najbardziej naturalna i instynktowna. Dziecko od pierwszego posiłku je samo to na co akurat ma ochotę. Całkowicie omijamy etap papek. To metoda zapoznawania dziecka z różnorodnością pokarmów, różnymi konsystencjami, zapachami, smakami oraz wyglądem jedzenia. Ma ona wiele zalet i jest bardzo pomocna w rozwoju preferencji smakowych u dzieci.

O BLW można napisać nie jeden, a kilka artykułów, a nawet książkę :) Dlatego nie będę nawet próbowała Wam niczego streszczać, ani pigułkować. Przedstawię Wam ogólny zarys metody, zasady oraz zalecenia istotne przy stosowaniu BLW. Zatem, do dzieła!

 

Zasady stosowania BLW

1. BLW zaczynamy dopiero wtedy, kiedy dziecko potrafi samodzielnie usiąść. Jest to zazwyczaj moment, który pokrywa się z innymi umiejętnościami: chwytaniem jedzenia palcami i kierowanie go do buzi. Faktycznie oznacza to, że niektóre dzieci gotowe są na to szybciej, inne później.

2. Mleko (matki lub modyfikowane) jest podstawowym źródłem pożywienia do 1 roku życia, a także później mleko jest jednym z bardziej kalorycznych posiłków.

3. Kup krzesełko do karmienia, dosuń je do stołu i stopniowo włączaj dziecko do rodzinnych posiłków.

4. BLW stawie na wspólne jedzenie. Im więcej Was przy stole, tym lepiej. Zawsze niech choć jedna osoba towarzyszy dziecku podczas posiłku. Maluchy lubią naśladować :)

5. Podawaj dziecku do posiłku wodę, żeby mogło się napić, kiedy czuje taką potrzebę.

6. Na dobry początek dobre są warzywa i owoce pocięte w słupki, które łatwiej dziecku chwycić od np. ziarenka ryżu.

7. W trakcie posiłku nie koncentruj swojej uwagi wyłącznie na dziecku i jego poczynaniach. Nie ma sensu go rozpraszać ani chwalić zbyt głośno. Jedzenie ma być dla Was czymś normalnym i przyjemnym.

8. Nigdy nie wkładaj dziecku do buzi jedzenia ani nie namawiaj do tego, by zjadło więcej.

 

Kilka dobrych rad dotyczących BLW

1. Nie nastawiaj się, że dziecko od razu zje cały posiłek. Na początku BLW to głównie dobra zabawa. Dziecko uczy się chwytu pensetowego i poznawania jedzenia poprzez wszystkie zmysły. Najpierw jedzenie liże, następnie ssie, żuje a na końcu połyka lub wypluwa.

2. Dziecko je tyle ile chce, nie martwc się, że będzie później głodne. Nie będzie :) Poza tym i tak głównym pokarmem w okresie niemowlęcym jest mleko.

3. Jeśli irytuje Cię już sama myśl o sprzątaniu, polecam rozłożenie pod krzesełkiem maty, ceraty lub po prostu starej gazety. Pies-łakomczuch też jest dobrym rozwiązaniem ;)

4. Jeśli jest akurat lato albo macie ciepło w mieszkaniu rozbierz malucha na czas posiłku albo ubierz go w tzw. kaftanik do jedzenia. Dzięki temu unikniesz kolejnego wstawiania pralki.

5. Podoba Ci się BLW i chcecie tak żywić swoje dziecko, ale boisz się, jak zareagują na bałagan wokół krzesełka kelnerzy w restauracji albo znajomi? BLW wcale nie musi ograniczać. To, że Twoje dziecko je samodzielnie, nie oznacza, że od czasu do czasu nie możesz po prostu nakarmić dziecka zupką lub daniem ze słoiczka etc. Badania pokazują, że pobieranie pokarmu z łyżeczki, picie z kubeczka czy radzenie sobie z pokarmami o większej gęstości (zupki, papki owocowe i warzywne) uaktywnia kolejne mięśnie w obrębie twarzy i jamy ustnej, które już wkrótce będą konieczne do nauki mówienia.

FullSizeRender(2)

 

Zalety stosowania BLW

  • rozwija zmysły malucha (jedzenie to dla dziecka morze doznań smakowych, dotykowych, węchowych, dźwiękowych, wzrokowych – każdy kawałek zanim trafi do buzi jest dobrze badany i de facto konsumowany, bądź wypluwany)
  • dziecko od małego uczy się dokonywania wolnych wyborów (potrafi kilkakrotnie próbować jakiegoś produktu, zanim dojdzie do wniosku, czy mu smakuje, czy nie)
  • dzieci karmione według BLW rzadko wyrastają na przysłowiowych Tadków-Niejadków
  • kilkulatki, które miały możliwość wczesnego eksperymentowania z jedzeniem mają dużo lepszą koordynację ręka-oko od dzieci karmionych łyżeczką
  • BLW oznacza również zdrowe odżywianie całej rodziny (nie podacie na stół przecież fast foodu albo pizzy z zamrażalnika)
  • przy BLW maleje ryzyko zadławienia, gdyż dziecko ma pod kontrolą to, co ma w buzi i jest świadome “ruchu” jedzenia w ustach
  • metoda ta minimalizuje ryzyko alergii (przy karmieniu papką dziecko nie ma okazji zbadania tego, co mu włożysz do ust, a często gdy odmawia spożycia czegoś, jest na to po prostu uczulone)
  • przy stosowaniu BLW nie używa się słoików, specjalnych produktów żywnościowych, łyżek, butli i podgrzewaczy, jest to więc niewątpliwie ogromna oszczędność czasu i pieniędzy
  • po kilku miesiącach przygody z BLW dziecko zazwyczaj samo już zjada cały posiłek, a 18-miesięczne dziecko często biegle już posługuje się sztućcami, zjada podany mu obiad i również samo reguluje ilość pochłanianych kalorii :)

 

Jak było u nas?

Uwielbiam BLW! Uważam, że to prawdziwa rewolucja w żywieniu niemowląt! Zresztą nie tylko ja. Coraz więcej rodziców przekonuje się do tej metody. W końcu doceniło ją nawet WHO! Czy warto dać dziecku wybór, czy może jednak stosować tradycyjne metody żywienia? Dzieci karmione zgodnie z zaleceniami Baby Led Weaning wyrastają na prawdziwych smakoszy, które chętnie poznają nowe smaki. Ich samoregulacja odnośnie komponowania posiłków jest niczym niezachwiana. Organizm sam dobiera niezbędne mu składniki.

Nasza przygoda z BLW zaczęła się od miękkich owoców i warzyw, które dziewczynki były w stanie sobie rozdrobnić dziąsłami i połknąć bez dławienia się zbyt dużymi kawałkami. Na początek serwowaliśmy surowe owoce: maliny, arbuza, truskawki, brzoskwinie, banany, melona oraz ugotowane warzywa: kalafiora, ziemniaka, marchewkę, fasolkę szparagową, brokuła, dynię, buraka… Nie zabrakło: pieczywa, makaronu, ryżu, kaszy, ryby, mięsa, jogurtu naturalnego, serka wiejskiego, czy jajka… Z czasem gotowane warzywa zamieniliśmy na surowe w postaci surówek.

Nie zrezygnowaliśmy w całości z gotowych posiłków dla niemowląt. Od czasu do czasu dziewczynki jadły tzw. słoiczki, np. w podróży.

BLW to prawdziwa przygoda dla dziecka, pełna nowych doznań zmysłowych oraz niemałe wyzwanie dla rodzica, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzątanie po posiłku. Pamiętam, że nie mogłam się doczekać momentu, kiedy po prostu wyjmę PannęG z krzesełka i nie będę musiała dookoła niego sprzątać ;)

 FullSizeRender(1)

 

Chcesz skonsultować rozwój swojego dziecka lub zasięgnąć porady dotyczącej niepokojących Cię jego zachowań?

Zapraszam do zapoznania się z ofertą PORADNI i umówienia się na dogodną formę konsultacji.

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

7 thoughts on “Bobas Lubi Wybór – BLW – czyli żywienie niemowląt metodą inną niż wszystkie.

  1. Nawet nie wiedzialam że uczenie samodzielnego jedzenia ma jakąś nazwę :)nieświadomie stosowałam BLW przy dwójce dzieci ;) nauczyłam ich samodzielnie jeść z czystego lenistwa, żeby nie latać za nimi z miseczką…;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...