Poszum swojemu maleństwu – naukowo potwierdzone uspokajające działanie białego szumu.

Niewątpliwie biały szum wycisza i uspokaja niemowlę, także niektóre starsze dzieci, a nawet dorosłych (sic!). Wyniki badań przeprowadzonych w 1990 roku przez zespół Instytutu Położnictwa i Ginekologii przy Queen Charlotte’s Hospital w Londynie pokazały jednak coś więcej. W badaniu wzięło udział 40 nakarmionych noworodków. Obserwowano zachowanie, tętno oraz czas zasypiania dzieci. Niemowlęta zostały podzielone na dwie grupy: 

  1. eksperymentalną – 20 noworodków zasypiających przy dźwięku białego szumu,
  2. kontrolną – 20 noworodków zasypiających w ciszy.

Do badania częstotliwości akcji serca posłużono się aparaturą EKG umieszczając elektrody na klatce piersiowej.

wynik-badania-dzialania-bialego-szumuW grupie eksperymentalnej odnotowano:

  • obniżenie tętna krwi (częstość akcji spadła ze 180 do około 100-110 uderzeń na minutę),
  • sprawniejszą regulację organizmu (homeostaza),
  • trzykrotnie szybszy czas usypiania.

Być może grupa badawcza nie była duża, niemniej na co dzień spotykam się z rodzicami dzieci mającymi różnorakie problemy ze snem. Z moich własnych obserwacji również wynika, że biały szum (koniecznie o odpowiednim nasileniu) pomaga niemowlętom do 6 miesiąca życia (a także niektórym starszym) się wyciszyć, a także w efekcie czego także szybciej zasnąć zdrowszym (dłuższym i twardszym) snem.

Biały szum nawiązuje do warunków panujących wewnątrz matczynego łona – dziecku na wspomnienie okresu prenatalnego włącza się odruch uspokajania. Niemniej biały szum pomaga także oddzielić niemowlę od nadmiaru przeciążających bodźców zewnętrznych.

 

Jak szumieć, by działało?

Pod hasłem „biały szum” kryje się dźwięk wydobywany z urządzeń domowych, takich jak suszarka do włosów, okap kuchenny, czy odkurzacz, ale także jest to dźwięk panujący w środku samochodu jadącego z prędkością minimum 50 km/h (mowa tutaj o starszych modelach bez wytłumionego wnętrza :)), czy szum z radioodbiornika bez ustawienia konkretnej stacji. Można również ściągnąć na telefon gotową szumiącą aplikację albo kupić przysłowiowego szumisia. Ważne by szum był odpowiednio głośny (ok. 60-70 dB).

Pozwólcie, że przedstawiam Wam jeden z moich ulubionych białych szumów.

 

Chcesz skonsultować rozwój swojego dziecka lub zasięgnąć porady dotyczącej snu?

Zapraszam do zapoznania się z ofertą PORADNI i umówienia się na dogodną formę konsultacji.

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...