Bez drzemki, czyli kiedy dziecko przestaje spać w dzień…

Nie istnieje reguła dotycząca ilości godzin snu u małych dzieci. Jest to kwestia bardzo indywidualna i jakiekolwiek normy jej dotyczące podaje się w ramach czasowych. Kiedy dziecko nie musi już spać w ciągu dnia? Istnieją pewne przesłanki mogące świadczyć o tym, że dziecko nie potrzebuje już popołudniowej drzemki.

 

Ile snu potrzebuje dziecko?

 • do 3 mż. – 14-18 godzin/doba
 • od 3 do 6 mż. – 13-16 godzin/doba
 • od 6 mż. do 2 lat – 12-14 godzin/doba
 • od 2 do 5 lat – 10-12 godzin/doba

 

Czy dziecko ma wystarczającą ilość snu w ciągu doby?

Wyznacznikiem wyspania dziecka jest jego dobry humor. Jeśli dziecko jest zmęczone, czy podenerwowane, być może potrzebuje więcej snu. Optymalna ilość snu różni się u poszczególnych dzieci. Tę indywidualną kwestię można już zaobserwować w okresie niemowlęcym. Wasze dziecko być może śpi 16 godzin na dobę, podczas gdy dziecko znajomych w tym samym wieku tylko 13… Czas snu potrzebny malcowi do prawidłowego funkcjonowania wraz z wiekiem ulega skróceniu.

 

Kiedy dziecko powinno przestać spać w ciągu dnia?

Nie istnieje ani dolna ani górna granica wieku, kiedy dziecko powinno przestać spać w ciągu dnia. Drzemki – zarówno ich ilość, jak i długość – zależą od indywidualnych cech każdego człowieka. Niektórzy dorośli lubią i potrzebują dodatkowej porcji snu w ciągu dnia, inni z kolei nawet bardzo zmęczeni nie potrafią się zdrzemnąć. Podobnie sytuacja przedstawia się w świecie dziecięcym. Przyjmuje się, że dzieci w pierwszym roku życia śpią jedną godzinę do południa i około 2 godzin po południu. Pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia dużo dzieci ucina sobie tylko popołudniową drzemkę. Większość dzieci potrzebuje snu w ciągu dnia aż do 4 roku życia!!! Badania naukowe dowodzą, że drzemki mają działanie regeneracyjne, a więc bardzo korzystnie wpływają na funkcjonowania ludzkiego organizmu. Nie znaczy to jednak, że należy zmuszać dziecko do spania w ciągu dnia.

 

Przesłanki mogące świadczyć o tym, że Wasze dziecko nie potrzebuje już popołudniowej drzemki:

 • jest wypoczęte i w dobrym humorze w ciągu dnia – nie wykazuje objawów zmęczenia
 • niechętnie idzie na drzemkę
 • drzemka wypada późno (po godzinie 15:00)
 • zasypia długo i późno wieczorem (ok. 22:00)
 • nocny sen dziecka trwa krócej niż 10 godzin

 

Rezygnacja z popołudniowej drzemki

Jeśli w Waszym mniemaniu Wasza pociecha jest gotowa do niespania w ciągu dnia nie zapomnijcie o zachowaniu dobowego bilansu snu. Jeśli Wasze dziecko do tej pory spało 10 godzin w nocy i 2 godziny po południu, czyli w ciągu doby przesypiało 12 godzin. W nowym, bezdrzemkowym rytmie dnia, powinno w takim razie także przesypiać 12 godzin.

Potrzebujesz wsparcia, indywidualnego spojrzenia na Waszą sytuację?

Niepokoi Cię sen Twojego dziecka?

Zapoznaj się z ofertą PORADNI.


Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama trzech Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

 • Witam serdecznie moim zdaniem dziecko najlepiej śpi, kiedy się czuje bezpiecznie, a także wtedy kiedy w domu jest spokój. Mówi się, żeby chodzić po cichu, ponieważ dziecko śpi, a tak naprawdę dziecko najlepiej się wysypia, jeśli zachowujemy się i chodzimy naturalnie, wtedy nie dzieje się nic podejrzanego i nasza pociecha na pewno się wyśpi.

 • Kasia

  Moj syn jest „kulturysta” oczywiście dopiero zaczyna jednak z tego powodu sypia nawet po 15 godzin dziennie, czy to jest normalne ?

 • Monika

  moj skonczyl 3 lata teraz w grudniu 2015, mam taki problem ze pracuje po całych dniach tylko w niedziele jestem w domu,syn spi zawsze w ciagu dnia od13.30 do 15.30 a nawet 17.oo kladzie go spac moja mama, moj partner lub niania i nie maja z tym problemow,ja klade go spac i mozemy lezec do 17 i nic,zero snu a partner ma ciagle do mnie pretensje ze jak jestem ja to maly nie chodzi spac,nawet jak ja sie bronie i mowie: przeciez co ci to przeszkadza skoro ja sie nim zajmuje a ty mozesz robic swoje rzeczy…boli mnie to bo mowiac ze to moja wina sprawia mi przykrosc, bol,co mam zrobic ,jak sie zachowac, wpadach w slabosc psychiczna i nerowa sie staje zawsze w niedziele…wszystko mnie boli i nie mam sil,czasami mam dosc i najchetniej zabralabym syna i wyszla z domu zeby nie sluchac gderania partnera

  • Brak drzemki u Pani synka w ogóle mnie nie dziwi – A/z racji wieku, B/wykorzystuje Pani obecność w 100%. Często młodsze dzieci, np. żłobkowe w wieku 1,5 roku w ogóle nie śpią rodzicom w weekend w ciągu dnia – podczas, gdy w żłobku, czy pod opieką kogoś innego normalnie chodzą na drzemkę. Dzieci nadrabiają w ten sposób czas z opiekunem. Tak więc, proszę w miarę możliwości nie przejmować się krytyką pod Pani adresem i przyjąć zachowanie synka za normalne, a także czas kiedy próbuje go Pani położyć spać wykorzystać może w bardziej aktywny sposób :) Pozdrawiam!

 • Witam ! Mój prawie 8 mies synek praktycznie ma dwie drzemki a wygląda to tak : Wstaje ok 7 rano, nastepnie kladziemy go o 10.00 i spi dosłownie poł godziny,a potem około 14 i również śpi poł godziny, przy czym jeszcze raz go kołyszę aby pospał nieco dłużej, czasem sie uda,że pośpi z 1,5 godz ale zawsze z moją pomoca…czyli potrzrebuje tak naprawdę jedynie te pół godz?? NIGDY nie pospał dłużej tak sam od siebie…

  • Każde dziecko jest inne… Nie ma reguły. A ile śpi w nocy?

   • Kładziemy go o 19.30 i spi do około 6.30, czasami z jedną krótką pobudką a ostatnio często budzi się ok 23 i nie moze zasnąć np do 1.00..;/

    • Długo śpi w nocy, jednak bilans snu jest moim zdaniem za mały. Pobudka po pół godzinie może świadczyć o przebudzeniu przy zmianie fazy snu – proszę spróbować wówczas np. przystawić synka do piersi, podać smoczek, czy po prostu polulać, by dać mu szansę na ponowne zaśnięcie.

 • Ewelina

  Witam.
  Ja mam podobną sytuację z moją 8,5 miesięczna córką jak Patrycja ze swoim synkiem: w dzień Mała ma dwie drzemki po 30-35 min z zegarkiem w ręku a w nocy robi pobudki co 1,5-2,5 godz na „cycanko”. Na dobę przesypia 11-12,5 godz. W dzień muszę czuwać i kołysać, gdy tylko zaczyna się kręcić bo bywa tak, że nawet po 11 minutach snu budzi się i wtedy dalsze kołysanie nie przynosi efektów. Zawsze usypiam po karmieniu więc Mała nie śpi głodna.
  Problemem jest dla mnie to krótkie spanie na raty. Mam wrażenie że im jest starsza tym gorzej śpi. Marzę by znowu przesypiała tak ładnie noce jak przez pierwsze 3 miesiące swojego życia, kiedy to budziła się 2 razy w nocy. Teraz nocnych pobudek mamy 4-6. Zaznaczę że dziecko od urodzenia aż do teraz jest karmione piersią w nocy i w dzień dodatkowo rozszerzamy dietę.
  Moje dziecko, więc śpi jak „zając” a ja popadłam niemal w bezsenność bo mam wrażenie że gdy tylko zamknę oczy to dziecko znowu się obudzi. Czuję się wyczerpana i bezsilna ; (

  • Może warto skorzystać z porady? Na pewno coś jest nie tak, bo bilans dobowy snu jest za niski, nawet jeśli Pani córeczka ma zapotrzebowanie na sen z dolnej granicy normy i tak z Pani opisu wnika, że dziecko śpi za mało…

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...