Baby on board, czyli podróż z dzieckiem samochodem.

Podczas jazdy samochodem przede wszystkim musimy zadbać o bezpieczeństwo dziecka, zrobimy to m.in. kupując dobry fotelik samochodowy. Do obserwacji siedzącego w nim dziecka przyda nam się dodatkowe wewnętrzne lusterko do auta, dzięki któremu będziemy mogli podglądać malca bez konieczności odwracania się. Podczas podróży samochodem komfort jadącego nim dziecka jest niezwykle istotny.

 

Dlaczego dzieci płaczą podczas jazdy?

Niestety ani niemowlę, ani małe dziecko nie powie nam, dlaczego płacze (jakież byłoby to wówczas proste). Istnieje wiele powodów niezadowolenia małego człowieka z jazdy samochodem. Do najczęstszych z nich należą:

 • unieruchomienie w foteliku,
 • choroba lokomocyjna,
 • znudzenie,
 • nadmierne zmęczenie, bądź pobudzenie,
 • głód,
 • pragnienie,
 • dyskomfort,
 • za ciepło/za zimno.

 

Czapki z głów!

Bardzo ważne jest, by rozbierać dziecko z okryć wierzchnich na czas podróży. Różnica temperatur pomiędzy dworem a wnętrzem auta w okresie zimowym bywa znacząca. Zawsze w samochodzie (nawet przy pokonywaniu krótkich dystansów) zdejmujcie maluchom czapki, szaliki, rękawiczki oraz kurtki! Może wydać się Wam to męczące, ale to niezmiernie istotne, gdyż dzieciom generalnie jest cieplej niż dorosłym, do tego dochodzi jeszcze otulający fotelik, przez co mogą poczuć się niemal, jak w saunie.

 

Jak ubrać dziecko na czas podróży?

Jeśli to możliwe i oczywiście konieczne postarajcie się przed przypięciem pasami dziecka trochę rozgrzać, bądź ochłodzić samochód (w zależności od potrzeb).  Przed wsadzeniem malca do fotelika zdejmijcie mu kurtkę i ewentualnie możecie przykryć go kocykiem, jeśli auto nie zdążyło się wystarczająco nagrzać. W przypadku niemowląt świetnie sprawdza się tutaj otulacz!

Pamiętajcie, że maluszek podczas podróży siedzi cały czas ciasno przypięty pasami w szczelnie ochraniającym go styropianowym foteliku, który niestety nie przepuszcza powietrza. Jest mu naprawdę dużo cieplej niż nam – dorosłym.

Na czas dłuższej podróży najlepiej dziecku założyć jest przede wszystkim wygodne, bawełniane ubranko (np. koszulkę z długim rękawem i dresy). Zwróćcie uwagę, by bluzeczka nie miała z tyłu guzików, nap ani innych elementów mogących uwierać i powodować dyskomfort. Podczas jazdy zdejmijcie dziecku buty – zawsze wygodniej jest bez nich :)

 

Czas podróży

Dzieci dzielą się na te, które lubią i które nie lubią jeździć autem. Nie wiele możemy z tym fantem zrobić – pozostaje nam tak naprawdę czekać, aż dziecko trochę podrośnie (około 2 roku życia dzieci powoli zaczynają się interesować tym, co widzą za szybą samochodu).

Podróżowanie z małym fanem samochodów nie stanowi dla rodziców większego problemu – dziecko po kilkunastu minutach jazdy zazwyczaj po prostu zasypia. W podróży oczywiście należy włączyć przystanki (malec ze względów zdrowotnych powinien co max. 5 godzin być wyjęty na co najmniej 30 minut z fotelika), posiłki, toaletę, ale generalnie jest ona przyjemnością dla wszystkich jej uczestników. Inaczej ma się, w przypadku małych podróżników, którzy jazdy autem nie tolerują, płaczą, włączając tzw. syrenę i doprowadzają tym kierowcę do białej gorączki. Wówczas najlepiej jest zaplanować podróż na okres drzemki dziecka bądź po prostu wieczór, noc albo świt, kiedy mamy największą gwarancję, że maluszek będzie spał. W przypadku dalekich podróży koniecznością jest zorganizowanie noclegu w hotelu, czy motelu.

 

Jak zadbać o komfort jazdy małego pasażera?

Jazda samochodem powinna być przyjemnością dla wszystkich uczestników podróży, także dla tych najmłodszych. Dlatego warto zadbać nawet o te najdrobniejsze szczegóły, dzięki którym dziecko spokojniej zniesie nawet dłuższy czas w foteliku.

1. Pełny brzuszek.

Przed wyruszeniem w trasę nakarmcie malucha – najlepiej około pół godziny przed odjazdem.

2. Sucha pieluszka.

Nawet w dobie pieluszek jednorazowych, w których teoretycznie zawsze powinno być sucho, przyjemniej dziecku jest w czystej i lekkiej.

3. Częste przerwy.

Podróż z dzieckiem wiąże się z częstymi przystankami, co mniej więcej 2-3 godziny (chyba że dziecko śpi – wówczas nie widzę sensu zatrzymywania się i rozbudzania malucha). Dla maluszka dobrze jest mieć matę lub kocyk, gdzie będzie mogło swobodnie poleżeć i pomachać nóżkami, starszaka najbardziej ucieszy plac zabaw albo chwila swobodnego pobiegania.

4. Muzyka.

Dzieci lubią muzykę i od małego mają swoje preferencje muzyczne, dlatego warto zabrać ze sobą do auta ulubione piosenki maluszka. Wspólne śpiewanie również bardzo umila maluszkowi jazdę :)

5. Przekąski.

Niestety jedzenie w aucie podczas podróży z dzieckiem jest nieuniknione. Zadbajcie jednak o to, by przekąski były zdrowe i by dziecko nie mogło się nimi zakrztusić.

6. Pragnienie.

Podczas podróży kupki niekapki sprawdzają się, jak nigdzie indziej. Picie ze zwykłego kubeczka lub butelki bez tzw. dziubka (smoczka) grozi zalaniem ubranka, a co za tym idzie koniecznością przebrania dziecka.

7. Ubranie.

Przy dziecku trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność, dlatego zawsze warto mieć przy sobie komplet ubranek na zmianę, na wypadek gdyby dziecko wylało na siebie picie, bądź jedzenie, albo zwymiotowało.

8. Zabawki.

Dobrze jest mieć tzw. samochodowy zestaw zabawek, czyli coś czym dziecko bawi się tylko podczas podróży. Sprawdzają się tutaj wszelkiego rodzaju zawieszki (dla niemowląt), czy np. mini laptopy dla starszych dzieci. By zabawki co chwila nie lądowały na podłodze wybierzcie te przyczepiane do fotelika bądź zagłówka.

9. Miś.

Ulubiona przytulanka to ważny element podróży – dziecko dzięki niej czuje się bezpieczne.

10. Kocyk.

Kocyk dla dziecka w aucie przyda się, nie tylko do przykrycia śpiącego dziecka, ale również do okrycia go zimą, przy wypakowywania rzeczy z bagażnika, czy po prostu otulenia, kiedy chcemy szybko przejść do domu.

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

 

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

9 thoughts on “Baby on board, czyli podróż z dzieckiem samochodem.

 1. Moje starsze dzieci suuuuper a teraz czteromiesieczny synek tez aby wsiadziemy do auta i zasypia;)dla nas super bo jadac ostatnio na swieta z Niemiec do pl a mial wtedy 2 miesiace w czasie jazdy obudzil sie tylko raz do mleczka;)teraz ma 5 miesiecy i przed nami proba jazdy na swieta;)

 2. Justyna Walczak via Facebook pisze:

  pierwsze do 2 latach ciężko było z nim się nawet pare kilometrów wybrać, drugie w aucie się uspokaja i zasypia

 3. Margo Sambo via Facebook pisze:

  Moje od zawsze kocha jazdę autem zawsze sie uspokaja w samochodzie…nie lubi tylko czerwonych świateł

 4. Przy dłuższych wyjazdach, szczególnie latem staramy się podróżować w nocy. Dzięki temu unikamy jazdy w upale i jest szansa, że większą część trasy dzieci prześpią :)
  U nas, przy dwóch kierowcach takie rozwiązanie zdaje egzamin :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...